“.Адамзат ?шін ХХІ ?асыр жа?а технологияларды? ?асыры болма?, ал осы жа?а технологияларды ж?зеге асырып, ?мірге енгізу, игеру ж?не жетілдіру - б?гінгі мектеп о?ушылары сіздерді? еншілері?із”
Н.Назарбаев
Ма??ыстау облысы, Ма??ыстау ауданы,
Онды орта мектебіні? математика п?ні м??алімі:
Серік Раби?а Серік?ызы
П?ні: математика
Сыныбы: 5
Та?ырыбы:
Жай б?лшектер мен аралас сандарды б?лу
Ма?саты:
Жай б?лшектер мен аралас сандарды б?луді ?йрену
К?тілетін н?тиже:
Ережелерді есептер шы?ару барысында ?олдана алады.
Негізгі идеялар:
Жай б?лшектер мен аралас сандарды б?лу
Саба? кезе?дері
М??алімні? іс-?рекеті
О?ушыны? іс-?рекеті
Ресурстар
Ба?алау
?йымдастыру 1минут
О?ушылармен с?лемдесу
О?ушыларды (смайликтерге жай б?лшек,аралас сандарды жазу ар?ылы) 2 топ?а б?лу.
Просмотр содержимого документа
«жай б?лшектер мен аралас сандарды б?лу »
“...Адамзат үшін ХХІ ғасыр жаңа технологиялардың ғасыры болмақ, ал осы жаңа технологияларды жүзеге асырып, өмірге енгізу, игеру және жетілдіру - бүгінгі мектеп оқушылары сіздердің еншілеріңіз”
Н.Назарбаев
Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы,
Онды орта мектебінің математика пәні мұғалімі:
Серік Рабиға Серікқызы
Пәні: математика Сыныбы: 5
Тақырыбы:
Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу
Мақсаты:
Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлуді үйрену
Күтілетін нәтиже:
Ережелерді есептер шығару барысында қолдана алады.
Негізгі идеялар:
Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
Бағалау
Ұйымдастыру 1минут
Оқушылармен сәлемдесу
Оқушыларды (смайликтерге жай бөлшек,аралас сандарды жазу арқылы) 2 топқа бөлу.
Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалады, өз топтарын табады, рольдерге бөлінеді.
Смайлик
тер
бағалау парақта
ры
Үй тапсырмасы
3минут
Кері ой қозғау (үйге берілген есептің жауабын презентациямен көрсетіп оқушылардың есептерін тексерту),
№748, 767 есептер
№748
1-Тапсырмасы
1
2
3
4
5
6
7
№748
2-Тапсырмасы
1
2
3
4
5
6
7
оқушылар орындап келген үй тапсырмасын дәптерден ашады, дәптерлерін сағат тілінің бағытымен алмастырып, көрсетілген презентациядан тексереді, оқушылар смайликтерге ұпайын жазып дәптерлерін қайтарады
Презентация, үлестірме қағаздар
бағалау парағына ұпай қояды
2минут
«Еске түсіру»сұрақ-жауап
Жай бөлшектерді қалай көбейтеміз?
Жай бөлшектерді қалай бөледі?
Аралас сандарды қалай көбейтеміз,бөлеміз.?
Жай бөлшектері қосу, азайту?
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.
Жаңа сабақты мұғалімнің түсіндірмесі
7 минут
Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін, бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшектің кері санына көбейту керек.
Мысалы,
АРАЛАС САНДЫ АРАЛАС САНҒА БӨЛУ
Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек
Натурал санды бөлшекке бөлу және бөлшекті натурал санға бөлу
Бөлінгіш немесе бөлгіш натурал сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.
Мысал
Оқушылар мұғалімді тыңдайды, дәптерге жазады
Электронды тақта, презентация
«Қолдану» жеке жұмыс
2 минут
Оқушылар жеке – жеке жауап береді
Бағалау парағына ұпай қояды.
Топтық жұмыс
18 минут
№794(1.3.5.7)
№795(2.4.6.8)
=
12
1
12
1
Оқушылар
топтық
жұмыс
орындайды
5 сынып математика оқулығы, үлестірме қағаздар, презентация, плакаттар, маркерлер
бағалау парағына ұпай санын қояды
Жұптық жұмыс
7минут
a
b
c
d
3
4
7
2
16
3
4
5
25
1
5
11
Оқушылар жұптық жұмыс орындайды
Ақ парақтар, презентация
бағалау парағына ұпай санын қояды
Бағалау
2минут
Оқушылар білімін бағалау (Бағалау парақтарында жинаған ұпай сандарын санап баға қою)
Оқушының аты-жөні: _____________________________
Тапсырмалар
критерий
дескриптор
Ұпай
Үй тапсырмасы (жеке жұмыс)
Үй тапсырмасының толық орындалуы
толық
Толық емес
Орындалмаған
2
1
0
Топтық жұмыс
Топта белсенді араласты
Белсенді
Арасында
қоспады
2
1
0
Жақсы идея айтты
Айтты
Арасында
айтпады
2
1
0
Шешімге келуге үлесін қосты
Қосты
Арасында
қоспады
2
1
0
Жұптық жұмыс
Жұппен ынтымақтастықта жұмыс жасады
Жасады
Арасында
Жасамады
2
1
0
Тапсырманың мазмұнын ұға білді
Ұқты
Орташа
Ұқпады
2
1
0
Тапсырманы толық және дұрыс орындады
Толық, дұрыс
Толық емес
Дұрыс емес
2
1
0
12-14 ұпай «5»,
9-11 ұпай «4»,
3-8 ұпай «3»
Бағасы:
Күнделіктеріне баға қою
Суммативті бағалау
Үйге тапсырма
1минут
§4.8. оқу, ережелерді жаттау, №796,799 есеп (210-211 бет)
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазады
5 сынып математика оқулығы
Рефлексия
2минут
– Енді «Табыс ағашын отырғызайық».
Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген формулалар, жасыл желек ,ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз. Оқушылар алдын-ала қағаздан үш түсті алма жасап әкеледі.
Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Сары алма:Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.