Просмотр содержимого документа
«Жай б?лшектерге амалдар ?олдану т?сілдері »
Мухамбеткалиева Майра Нурмагамбетовна
ЖББ №3 орта мектептің математика – информатика пәнінің мұғалімі
Математика 5 сынып
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың алған білімдерін жинақтау, ойлау, танымдық қабілетін арттыру.
Дамытушылық: логикалық сауаттылығын, пәнге деген қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелік: оқуға саналы сезімге, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
«Өткенге көз жүгіртейік» деп жай бөлшектертің тарихынан анықтама беру.
Тапсырмалар беру №1 амалдарды орындау
Тапсырма №2 (берілген санға кері санды жаз, өзіңді тексер)
«Есептейік»
Қорытындылау
Үйге тапсырма
«Өткенге көз жүгіртейік»
Бөлшек сандар әлеміне саяхат:
Мысырда: Ежелгі Қытайда
Бөлшек сызығын итальяндық Леонардо Пизанский ХІІІ ғасырда (1202 ж) енгізді Алғашында математикада бөлшектерді «сынық сандар» деп атаған. Әр елде әр түрлі белгі болған
№1 тапсырма: Қосуды орында
Азайтуды орында:
Көбейтуді орында:
Бөлуді орында:
№2 тапсырма:Берілген санға кері санды жаз:
№3 тапсырма: «Есептейік»
Қай құсты аңыз құсы деп атайды?(ләйлек, тырна, фламинго)
Амалдарды орындап жауабы сол құс шығады
2.Патшаның бөркі қай аңның терісінен тігілген? (құндыз,сусар, қамшат)
Есепті шешіп ,жауабын табасын
Футбол қақпасының ауданы м2.
Оның ені м. Футбол қақпасының биіктігін табыңдар.
3. Ең үлкен улы жылан...(қарашұбар, ақ жылан, сарлан)
Теңдеуді шешіп, жауабы улы жылан болады
4. Ежелгі үнділер қай аңды пір тұтқан?(қабылан, барыс, ілбіріс)