kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ықтималдықтар теориясының негізгі ұғымдары және математикалық статистика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Поурочный план на тему "Ықтималдықтар теориясының негізгі ұғымдары және математикалық статистика " предназначен для 9 класса. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ықтималдықтар теориясының негізгі ұғымдары және математикалық статистика»

Бекітемін:

Мектеп: №123 Темірбек Жүргенов атындағы мектеп-лицей

Сабақ тақырыбы: Ықтималдықтар теориясының негізгі ұғымдары және математикалық статистика

Күні: 10.04.2017

Мұғалімнің есімі: Пайзрахманова Нұрсұлу

Сынып: 9 А

Пән: Алгебра

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ мақсаттары:

Ықтималдықтар теориясымен, статистика, бас жиынтық, іріктеме, статистикалық қорытынды ұғымдарымен танысу

Тілдік мақсат:


Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сынақ, оқиға, кездейсоқ оқиға, кездейсоқ оқиғаның жиілігі, ықтималдық

Талқылауға арналған сұрақтар:

1. Оқиғаның ықтималдығы дегеніміз не?

2. Ықтималдық теориясы нені зерттейді?

3. Осы теория негізінде қандай ғылым пайда болды?

Алдыңғы тақырып:

Пысықтау сабағы

Жоспар:

Жоспар-ланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)





Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру.

Оқушылармен сәлемдесу, тізім бойынша түгендеу


Стикерлер арқылы үш топқа бөлу



ІІ. Өткен тарауды қайталауға арналған сұрақтар:


1. Оң және теріс таңбалы бұрыштар

2. Бұрыштың радиандық және градустық өлшемдері

3. Координаталық ширектегі тригонометриялық функциялардың таңбалары

4. Екі бұрыштың тригонометриялық функциясының қосындысы мен айырымының формулалры

5. Тригонометриялық функциялардың екі еселенген және жарты бұрышының формуласы











Ортасы

ІІ. Жаңа сабақ

«Джигсо» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгеру


1-топқа. Ықтималдықтар теориясына кіріспе

2-топқа. Статистика

3-топқа. 1,2-мысал


Ықтималдықтар теориясы - кездейсоқ жағдайлардың пайда болу заңдылығын зерттейтін математиканың бөлігі.

Мысалы, Денсаулық сақтау министрлігінің темекі шегудің денсаулыққа зияны туралы ескертуін күнделікті өмірде темекі қорабының сыртында, жарнама тақтасында және тағы да басқа жерлерде жиі кездестіреміз. Бұл жазба қай уақытта және қашан пайда болған? Мұндай қорытындыға дүниежүзінің дәрігерлері темекі шегетін адамдардың денсаулығын бақылап, талдау жасауының нәтижесінде келген.

Статистика – мәліметтерді жинау және талдау ғылымы. Ол адам өмірінде маңызды рөл атқарады. Статистиканың негізгі бөлігі өте үлкен объект жиынтықтарын сипаттау қажеттілігімен байланысты. Мұндай жиынтықты бас жиынтық деп атайды. Бас жиынтық, мысалы, Астана қаласының тұрғындары, теледидар шығаратын зауыттың айлық өнімі, мектеп оқушылары, болуы мүмкін.

Адамдардың белгілі бір бөлігіндегі қандай да бір адамдар тобына қарастырылып отырылған құбылыстың қалай әсер ететінін анықтап, қорытынды жасауға болар еді. Зерттеу үшін кездейсоқ таңдап алынған бас жиынтықтың бөлігі таңдау деп аталады. Барлық жиынтыққа жасалған таңдаудың зерттеулерінің жалпылау процесін статистика қорытындысы деп атаймыз.

1-мысал. Кезекті топтамадағы 1000 данадан тұратын шамның сапасын анықтау керек болсын. Ол үшін кездейсоқ 100 шам таңдалып, тексеріледі. Бұл шамдардың сапасы тексеру және талдау нәтижесі бойынша анықталады.

2-мысал. Технолог тұтұнушыға жіберілетін консервілерінің дайындалу сапасын тексеру керек. Егер ол барлық консервіні біртіндеп ашатын болса, онда тұтынушыға не қалады? Сондықтан технодог бірнеше мың топтамадан кездейсоқ таңдап алынған 100 консервіні ашып, олардың сапасын анықтап, өнімді жіберуге рұқсат береді.


Сабақты бекіту


Блиц-сұрақтар:

1. Оқиғаның ықтималдығы дегеніміз не?

2. Ықтималдық теориясы нені зерттейді?

3. Осы теория негізінде қандай ғылым пайда болды?

4. Таңдаудың бас жиынтықтан қандай айырмашылығы бар?

5. Статистикалық қорытындының практикалық мәні неде?


Соңы

Рефлексия: Оқушыларға стикерлер беріледі. Сабақтың соңында өздері түсінген және түсінуге көмектесетін сұрақтарын жазады.

Үй тапсырмасы: Ықтималдықтар теориясы мен математикалық статистиканы қолдануға қоршаған ортадан нақты мысалдар келтіру

Бағалау(Оқушылар бағалау парағы арқылы өзің-өзі бағалайды.)

Оқушының өзін–өзі бағалау парағы

Оқушының аты жөні:

Күні:

критерийлер

Бағалау түрлері

Толық

2

Жартылай

1

Мүлдем жоқ

0

1

Үй тапсырмасын орындадым




2

Сабақтағы белсенділігім




3

Тапсырманы түсініп, талдай алдым




4

Тест тапсырмасын орындай алдым




5

Тақырыпты меңгеруім





Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбектегі қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтарды байланыс

Топқа тапсырманы қалай шешу туралы кеңес беру

Талқылау кезінде жетіспейтін пікірді ұсыну

Көптеген деректер ішінен қажетті дереккөзді таңдау, команда мүшелері арасында тарату




Интернет желісінен алынған мәліметтер,бейнелеу сабағы, музыка

Ақпататтық – коммуникациялық технологияларды қажет кезде қосып- айырып отыру

Ынтықмақтастыққа, өзін-өзі басқаруға, ұқыптылыққа тәрбиелеу

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді юолды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзуетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Ықтималдықтар теориясының негізгі ұғымдары және математикалық статистика

Автор: Пайзрахманова Нұрсұлу Әділханқызы

Дата: 31.03.2017

Номер свидетельства: 405271
