Просмотр содержимого документа
«Узагальнюючий урок з теми «Множення і ділення десяткових дробів»»
5 КЛАС. МАТЕМАТИКА
Тема: Узагальнюючий урок з теми «Множення і ділення десяткових дробів»
Мета:
навчальна: систематизувати, узагальнити знання за темою: «Дії з
десятковими дробами»; удосконалювати вміння й навички виконувати
множення і ділення десяткових дробів;
розвивальна: розвивати логічне мислення, творчу ініціативу та
розумові здібності учнів, здатність бачити проблеми; самостійність,
гнучкість мислення.
виховна - сприяти виникненню інтересу до вивчення математики через
практичне використання матеріалу та міжпредметні зв’язки зі світовою
літературою, вміння уважно слухати думки інших, з повагою ставитися
до відповідей однокласників.
Обладнання:
мультимедійний проектор та дошка, комп’ютерна презентація, картки з завданнями, шахові фігури для оцінювання.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І.Організація класу.
Доброго ранку, діти. Сьогодні незвичайний урок, на нас очікує подорож у казку.
У казці все справжнісіньке буває,
Усе живе, все мислить, розмовляє.
В ній мудрість є, вона навчає жить,
То як же людям казку не любить?
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Інтерактивна вправа «Очікування»
А чи любите ви казки?
Вважаю, що вам добре відома казка Льюїса Керрола "Аліса в Країні Чудес", і сьогодні
ми вирушимо на допомогу дівчинці, щоб врятувати її від злої королеви. Під час подорожі ви повинні бути кмітливими, спостережливими, сміливими і дружними. Рятуючи Алісу, ми з вами закріпимо знання з теми «Десяткові дроби» (слайд 1). А чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Записуємо на дошці)
ІІІ. Мотивація
Але ми не можемо вирушити на допомогу Алісі, поки не пригадаємо основні правила множення та ділення десяткових дробів:
Що таке десятковий дріб?
З чого складаються десяткові дроби?
Як помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д.?
Як помножити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001 і т.д.?
Що треба зробити, щоб поділити десятковий дріб на десятковий дріб?
Знання цих правила допоможуть нам не загубитися в країні Задзеркалля. Отже, час вирушати. Попереду на нас чекають завдання, за правильне виконання яких ви будете отримувати шахові фігури, а в кінці уроку за їх кількістю отримаєте оцінки.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Ой, а хто це? (Кролик) Він не хоче пропускати нас далі, і пропонує нам розв’язати кросворд. І саме в ньому буде підказка, про те, куди нам іти далі.
Розгадування кросворду (слайд 2)
1.Число, написане над рискою дробу. (чисельник)
2. Знак, який відділяє цілу частину від дробової в десятковому дробу.(кома)
3. Чисельник та знаменник утворює…(дріб)
4. Результатом якої дії є частка? (ділення)
5. Що знаходиться між чисельником та знаменником? (риска)
6. Звичайний дріб, у якого чисельник менший від знаменника. (правильний)
7. Як називається дріб, який складається з цілої та дробової частини, причому дробова частина - дріб правильний. (мішаний)
8. Як називається дріб, у якого знаменник дорівнює 10,100,1000…? (десятковий)
(Слайд 3)
Кролик дав нам підказку. І ми знаємо, куди нам прямувати - до лабіринту.
Фізкультхвилинка
На початку лабіринту, ми зустріли Гусінь, якій немає з ким зробити зарядку. Відпочинемо з нею? (слайд 4)
Всі піднесли руки - раз,
І навшпиньки став весь клас.
Два – присіли, руки вниз.
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати –
Може вже відпочивати.
Нова знайома Гусінь підказала нам, що Аліса прямує стежкою до Чеширського Кота. Тож крокуючи відкриємо підручник на сторінці 295 і розв’яжемо вправу 1379 (Усно)
2.4:3=0.8
6.8:2=3.4
0.3:3=0.1
0.48:4=0.12
6.42:2=3.21
8.008:8=1.001
V. Закріплення матеріалу та його систематизація.
Крокуючи далі лабіринтами королівства, треба бути дуже спостережливим і уважним, щоб не припуститися помилок.
А Хто це? (слайд 5)
Так це ж варта злої королеви. І вона прийшла до нас із завданнями. І поки ми не знайдемо відповіді на них, слід нашої Аліси залишиться невідомим.
Завдання 1.(слайд 6, 7)
Ми з Вами дуже добре вміємо додавати і віднімати десяткові дроби, тепер ми рушаємо далі, але й цього ще недостатньо, щоб врятувати Алісу. Тому вартові пропонують нам наступне завдання.
Нарешті!!! Ура! Ми можемо рушати далі в пошуках Чеширського кота, який допоможе нам врятувати Алісу і повернути її додому.
А ось і він!
Кіт знає, де знаходиться дівчинка, але не хоче нам підказати, доки ви не виконаєте завдання в парах за картками.
Бліц-опитування (диференційовані завдання на картках)
Картка 1.
Виконайте ділення і результати розташуйте в порядку зростання. Впишіть відповідні до результатів букви – і отримаєте назву місця, де знаходиться Аліса
Е
2,53: 23
0,11
К
9,6 : 16
0,5725
З
15,26:218
0,07
Д
0,9 : 18
0,05
З
3 : 1000
0,003
Р
1,56 : 13
0,12
А
12,5:5
2,5
А
0,04 : 4
0,01
Л
21:7,4
2,83784
Л
12,6:4,2
3
Я
61:10,1
6,0396
Відповідь:
Частка
0,003
0,01
0,05
0,07
0,11
0,12
0,5725
2,5
2,83784
3
6,0396
Буква
З
А
Д
З
Е
Р
К
А
Л
Л
Я
Картка 2.
Довжина прямокутника дорівнює 15,6 см, а його ширина — 11,4 см. Знайдіть периметр і площу прямокутника.
(
(
Картка 3.
Який шлях проїде велосипедист за 1,5 год, рухаючись зі швидкістю 22,4 км/год?
(V=)
VІ. Підбиття підсумків уроку
Ось і закінчилася наша захоплююча подорож країною Задзеркалля, під час якої ми зустріли багатьох казкових персонажів, а найголовніше - врятували Алісу.
Діти, які знання нам сьогодні знадобилися, щоб допомогти дівчинці?
Чи виправдалися ваші очікування від уроку?
Ви дуже гарно попрацювали і за кількістю шахових фігурок ви отримаєте оцінки, а найкмітливіші та найзавзятіші оголошуються сьогодні королем та королевою уроку. Це… Вітаємо!