Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштар тақырыбын қайталау
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың зерттеу, саралау, салыстыру, ой қорытындылау арқылы алған білімдерін баяндап, көрсете білу. Оқушылардың шығармашылық жұмыс жасау қабілетін тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білімді қорытындылау сабағы
Сабақтың әдісі: тренинг, математикалық диктант, семантикалық карта, тест, есептер шығару.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
Сынып оқушыларымен амандасу, түгелдеу. Назарларын сабаққа аудару.
Тренинг «Адам есімінің түстері»
Мақсаты: оқушыларға психологиялық тұрғыдан шабуыл жасау арқылы, ойлау қабілеттерін дамыту, өздеріне деген сенімдерін қалыптастыру, өзін бағалай алуға, өзін тануға ықпал жасау. Үшбұрыштардың түрлерін ажыратуға үйрету
Шарты: оқушылардың алдына қызыл, жасыл, сары, көк түсті парақшалар таратылады. Содан таңдау жасап өзі қалаған кез келген үшбұрыштың түрін салады.
Нәтиже: оқушылар дайын болғаннан кейін олардың түстері және үшбұрыш түрлері бойынша мінездемелік сипаттамалармен танысады.
1. Қызыл – өзіне сенімді, алдына мақсат қоя білетін жандар
2. Жасыл – ақ көңіл, табиғатты сүйетін жандар
3. Сары – ниеті таза, пейілі кең жомарт жандар
4. Көк – мейірімді, сенімді, биік армандарды көздейтін жандар.
5. Тікбұрышты үшбұрыш – мінезі қатты, алған бетінен қайтпайтын жандар
6. Әр қабырғалы үшбұрыш – құбылмалы мінезді, тез ойланып тез жауап беретін жандар
7. Тең бүйірлі үшбұрыш – әрқашан әділдікті қолдайтын жандар
8. Тең қабырғалы үшбұрыш – сыпайы болуға ұмтылатын жандар
2. Математикалық диктант
Оқушыларға меңгерілген тақырыптар бойынша анықтамалар беріледі, бірден дәптерлеріне жауабын жазады. Бірін-бірі тексереді. Әрбір сұрақ 1 ұпай. Барлығы – 10 ұпай.
1. Мектептегі геометрия нешеге бөлінеді? (екіге)
2. Бір нүктемен шектелген түзудің бөлігі. (сәуле)
3. Нүкте және осы нүктеден басталатын екі сәуле. (бұрыш)
4. 1800 тең бұрыш (жазыңқы бұрыш)
5. Дәлелдеусіз қабылданатын тұжырым (аксиома)
6. Түзу (шексіз фигура)
7. Сыбайлас бұрыштар (қосындысы 1800-қа тең)
8. Үшбұрышта үлкен бұрышқа қарсы қандай қабырға жатады? (үлкен)
9. Бұрышты өлшеуге арналған құралған (транспортир)
10. Барлық қабырғасы тең үшбұрыш (тең қабырғалы үшбұрыш)
3. «Белгісізді тап» семантикалық карта.
Оқушыларға үшбұрыштың қабырғасы, периметрі және түрін анықтауға арналған семантикалық карта таратылады. Оқушылар бірін бірі тексереді. Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай. Барлығы – 14 ұпай.
№ | a | b | c | P | Үшбұрыштың түрі |
1 | 5 см | 4 см | 8 см | | |
2 | | | | 15 см | Тең қабырғалы |
3 | 7 см | 5 см | 7 см | | |
4 | | | 4 см | | Тең қабырғалы |
5 | 4 см | | 4 см | 14 см | |
6 | 8,5 см | 4 см | | 17,5 см | |
Көз жаттығуы.
4. Дайын сызбамен жұмыс.
1. Тең бүйірлі үшбұрыш суретте бар ма? Оларды ата. (Δ MLN , Δ LNK)
2. Тік бұрышты үшбұрыш суретте бар ма? Оларды ата. ΔMPL, ΔLPN, ΔLPK)
3. Тең қабырғалы үшбұрыш суретте бар ма? Оларды ата. ( жоқ )
4. Доғал бұрышты үшбұрыш бар ма ? Оларды ата. ( ΔLNK )
5. Осы суреттегі LM, LP, LN, LK кесінділерін салыстырыңдар да, мына сұрақтарға жауап беріңдер:
а) Ең ұзын кесінді қайсысы? ( LK )
ә) Ең қысқа кесінді қайсысы? ( LP )
б) Тең кесінділер бар ма? ( LM , LN )
в) L нүктесінен MK түзуіне дейінгі қашықтық ретінде қай кесіндінің ұзындығын алу керек? ( LP )
5. Тест жұмысы
Оқушыларға презентация арқылы тест беріледі. Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай. Барлығы 4 ұпай.
1. Үшбұрыштың екі қабырғасы 8 см және 17 см, ал периметрі 35 см. Оның үшінші қабырғасы қандай?
А.52 см В. 17 см С. 25 см Д. 10 см
2. Үшбұрыштың бір қабырғасы 10 см, периметрі 32 см, ал өзге екі қабырғаларының бірі екіншісінен 5 см қысқа. Үшбұрыштың қабырғаларын тап.
А. 8,5см;13,5см. В. 10,5см;7,5см. С. 10см ;12см. Д. 8см ;3см.
3. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 7 см және 11 см. Оның үшінші қабырғасын тап.
А. 4 см В. 18 см С. 7 см Д. 5 см
4. Тең қабырғалы үшбұрыштың бір қабырғасы 3,7 см. Периметрін тап.
А. 7,4 см В. 3,7 см С. 11,1 см Д. 30 см
6. Деңгейлік есептер шығару.
Оқушыларға презентация арқылы есептер беріледі. Әрбір есеп 1 ұпай. Барлығы 3 ұпай.
1. Есеп.
Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны 8,7 см, бүйір қабырғасы табанынан 2 есе артық. Үшбұрыштың периметрін тап.
2. Есеп
Үшбұрыштың бір қабырғасы 8 см. Ал екінші қабырғасы бірінші қабырғасынан 2 есе ұзын. Үшінші қабырғасының ұзындығы алғашқы екеуінің қосындысының жартысына тең. Үшбұрыштың периметрін табыңдар.
3. Есеп.
ДВЕ үшбұрышының медианасы – ВК. ВК – 5 см. ВК медианасы ДЕ қабырғасының жартысына тең. ДВ = 8 см. ВЕ қабырғасы ДВ-дан 2 есе ұзын. ДВЕ үшбұрышының периметрін табыңдар.
7. Сабақты қорытындылау
Оқушылар сабақтың әрбір бөлімі бойынша алған ұпайларын қосып, жалпы ұпайды шығарады. Бағалау критерийі бойынша бағаларын қояды.
29 – 31 ұпай – «5»
26 – 30 ұпай – «4»
15 – 25 ұпай – «3»
8. Үйге тапсырма беру:
Негізгі сөз «Үшбұрыш» болатындай сөзжұмбақ құрастыру.
9. Рефлексия
Оқушыларға анкета беріледі. Презентациядағы қосымша сөздер арқылы бүгінгі сабақ туралы өз ойларын білдіреді.
1. Мен сабақта жұмыстандым … (белсенді / белсенді емес)
2. Мен сабақтағы өз жұмысыма ... (көңілім толады / көңілім толмайды)
3. Сабақ мен үшін … (шапшаң өтті / ұзақ өтті)
4. Сабақ бойына … (шаршамадым/ шаршадым)
5. Менің көңіл-күйім … (жақсарды/ көңілім бұзылды)
6. Сабақ материалы маған … (оңай / қиын)
7. Үй жұмысы мен үшін … (қызықты / қызықсыз)
10. Сабақты аяқтау.
Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар.