Урок систематизации и обобщения по теме "Обыкновенные дроби" проводитмся в увлекательной форме. Учащиеся в увлекательной форме повторяют узученный ранее материал в ходе экскурсии в мастерской художника. Знакомятся с новыми для них названиями дробей, а также с произведениями изобразительного искусства.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Французький письменник Анатоль Франс одного разу примітив:«Учитися можна тільки весело… Щоб переварювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом»( епіграф уроку). Послідуємо цій пораді письменника, намагаємося бути уважними, « поглинайте знання» з великим бажанням, адже вони усім знадобляться в майбутньому.
Мета:
дидактична : узагальнити й систематизувати знання учнів про звичайні дроби; направити діяльність учнів на творче застосування знань, отриманих у ході вивчення теми;
розвиваюча: познайомити учнів з історією розвитку звичайних дробів, сприяти розвитку математичного кругозору, речі, пам'яті, уваги, а також навичок самостійної роботи;
виховна: виховувати почуття відповідальності( самоконтролю); прищеплювати інтерес до загадкової науки математики;
формірующая: формулювати навики роботи з додатковою літературою.
На підготовчому етапі уроку учні повинні були перекласти слова: вернісаж, гравюра, палітра, використовуючи енциклопедію
I. Організаційний момент.
Вчитель. Сьогодні незвичайний урок - урок - вернісаж. Як перекласти слово «вернісаж» (відповідь учнів)
Вчитель може доповнити: « вернісаж» - (франц.) урочисте відкриття художньої виставки. Така назва походе від звичаю покривати картини лаком перед відкриттям виставки.
Публічні покази художніх творів були відомі вже в давній Греції, але виставочна діяльність, у її сучасном розумінні, почалась у Франції в 18 столітті, коли були відкриті салони, отримали цю назву тому, що художники показували твори у салонах Лувра.
Наш математичний вернісаж присвячується темі «Звичайні дроби».
Відкривають вернісаж замальовки, батьківщина яких Єгипет. ( На екрані проектується малюнок 39, стор 113 підручника « Математика – 6 клас» авт. Г.П. Бевз і В.Г. Бевз )
Першим дробом , з яким познайомились люби, була половина. У давньому Єгипті дроби зображували так: ( див. на екран. Слайд 2)
Цікава система дробів була ухвалена у Давньому Римі. Основна одиниця називалася «асс» . Зраз це слово означає «видатний своєю майстерністю», а в ходу були ще 18 різних дробів, кожна з яких свою мала назву.
Розв'язавши приклади, ви дізнаєтесь, яка назва відповідає кожній з дробів:
Самостійна робота у 2-х варіантах. Завдання учні пишуть під диктовку
I варіант
1) ; 2) ;
II варіант
1) ; 2) ;
Відповіді та їх назва проектуються на екран Слайд 4
I варіант
1)триенс; 2) бес.
II варіант
1) секстант; 2) сескунція.
У римлян, в основному, використовувалися дробі зі знаменником 12, їх називали дванадцятирічні дробі.
Завдання класу ( учні виконують самостійно)
Помножити «беса» на «сескунцію» ( на екрані ще раз проектуються назви де - якіх дробів. Слайд 5)
Відповідь:- цей дріб мав назву «унція»
Щоб працювати з таким дробом, потрібно було для цього дробу пам'ятати і таблицу складання и таблицю множення. Тому римські купці твердо знали, що при складанні тиренса и сектанса виходить семис, а при множенні беса на сескунцію виходе унція. Заради полегшення праці складалися спеціальні таблиці, деякі з них дійшли до нас.
На Русі дробі називали долями, пізніше «ламаними числами». Наприклад:
половина, полтина;
чєть;
полчєті;
полполчєті і т.п.
Сучасну систему запису дробів з чисельником створили в Індії. Тільки там писали знаменник зверху ,а чисельник внизу, і не писали дробову риску. Сучасний запис дробів запровадили араби.
Питання до класу:
1) З чого складається дріб?
2) Що показує знаменник дробу?
3) Що показує чисельник дробу?
4) Що означає риска дробу?
II . Буквенний диктант.
Учні працюють у чернетках: відповідають про себе на запитання і пишуть відповіді у стовпчик. Потім із перших літер складають слово.
Вчитель
1) Як називається одиниця вимірювання кутів? ( Градус)
2) Як називаються результат віднімання? (Різниця)
3) Одиниця площі, котра дорівнює 100м2? ( Ар)
4) Ця цифра смачна – із 2-х бубликів вона? ( Вісім)
5)
6) У прямокутного паралелепіпеда їх 12? (Ребер)
Слово «Гравюра» проектується на екран. Слайд 7
Його поняття пояснюють учні.
Вчитель може доповнити. Гравюра (франц) - вид графіки, у зображенні якої печатний відтиск рельєфного малюнку. У Європі виникла на межі 14-15 століття.
Перегляд деяких гравюр із Дрезденської галереї:
Слайд 8 Лука Лейденський Самсон і Даліла
Слайд 9 Дюрер Святе сімейство.
До речі, Альберт Дюрер ( 20.05.1471 – 06.04.1528) – німецький художник, котрий є і математиком. Його твір «Поради до вимірювання циркулем та лінійкою» (1525) витримав багато видань, було перекладено ледве не на всі європейські мови.
Слайд 10 Лукас Кранах Старший. СВ. Иероним
Книжкова гравюра - це ілюстрації , замальовки.
Проектується на екран книжкової гравюри «Дії зі звичайними дробами» Слайд11.
Виконуючи ці таблиці, повторюємо правила.
ДР.- дріб; Ц._ ціле число; М. – мішане число.
1 учень біля дошки, решта у зошитах виконують завдання)
Виконати дії:
III . Реставраційна майстерня.
Вчитель У будь-якому салоні є реставраційні майстерні. На виставці є картини, котрі вже були в реставраційній майстерні, а є художні твори які підлягають реставрації.
Використайте, будь ласка, себе у ролі реставратора.
а) На магнітній дошці закріпити гілочки з записами.
Питання до класу: про що говорять ці замальовки художника?
б) Замальовки художника. Заготівка на дошці ( кольорова)
Завдання: завершити роботу художника.
Відсотки
17%
20%
Число, відповідно до цього відсотку
34
Ціле число
400
IV. Палітра художника
Коментарі вчителя.
Ми побували у реставраційній майстерні, де художник своїми фарбами відновлює картини. Він підбирає та змішує фарби - числа.
Палітра –це ( пояснюють учні)
Вчитель може доповнити : Палітра( франц.) – 4-х кутна або овальна дерев'яна дощічка, металева або фарфорова пластинка, щоб змішувати фарби; а також підбирання кольорів, які використовує.
На екран проектується. Слайди 13 и 14.
Тут кожному кольору відповідає літера і число. Число – корінь рівняння, яке потрібно розв'язати, а по літері ви складите слово.
Учні розв’язують рівняння самостійно у 6 варіантах. Слайд 15.
Перевірти себе: ( проектується на екран відповіді слайд 16).
Відповідь: Евклід (проектується на екран відповідь слайд 17 і 18)
Коментарі вчителя
Грецький геометр Евклід написав книгу «Начала». І одним з тверджень цієї книги було таке: найбільшого простого числа не існує.
Далі на екран прокетуеться портрет Піфагора. Слайд19
Коментарі вчителя
Двома століття раніше грецький математик Піфагор не лише довів всім відому теорему, але й запровадив поняття простого та складеного чисел.
V . Перевірка домашнього завдання.
Д/з : скласти задачу і намалювати картинку за таблицею (2-а варіанта)
Знаходження дробу від числа
від 15
Знаходження числа по його дробу
15 це
Деякі картинки переглянути
VI. підсумок уроку
VII. Домашнє завдання.
Наступна тема «Відношення і пропорції» , то зайти в енциклопедії поняття «золотого перерізу».