Просмотр содержимого документа
«Урок з алгебри у 7 класі на тему: «Розв’язування систем лінійних рівнянь з двома змінними графічним способом та способом додавання» »
Степано – Кринська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Амвросіївської районної ради Донецької області
Урок з алгебри у 7 класі
на тему: «Розв’язування систем
лінійних рівнянь з двома зміннимиграфічним способом та способом додавання»
Підготувала і провела
вчитель математики
Будянська Н.А.
Урок №__ Дата ___
Тема уроку:Розв’язування систем лінійних рівнянь з двома змінними графічним способом та способом підстановки.
Мета уроку:
- створити умови для узагальнення, поглиблення і закріплення основних знань, набутих за час вивчення теми, використання їх під час розв’язання текстових задач; удосконалення практичних умінь учнів;
- розвивати пізнавальні інтереси, інтелектуальні і творчі здібності учнів, уміння аналізувати робити висновки, логічно висловлювати свої думки, розв’язувати поставлені задачі;
- виховувати комунікативні компетентності учнів, толерантне ставлення до оточуючих, почуття доброти, співчуття, бажання прийти на допомогу.
Тип уроку: закріплення знань і відпрацювання вмінь
На дошці: Золоті правила поведінки на уроці: (на дошці)
Бути
Позитивними
Тут і зараз.
Точними
Точність – увічливість королів.
Толерантними
Толерантність – це повага, у першу чергу, до самого себе.
Зібраними
Найдорогоцінніше, що є в нас, - це час.
На екрані: тема та девіз уроку.
Девіз уроку:Для життя вчимося. Не для школи.
Прислів’я
Хід уроку
І . Організаційний момент
Психологічне налаштування учнів на продуктивну творчу працю.
Золоті правила поведінки на уроці: (на дошці)
Бути
Позитивними
Тут і зараз.
Точними
Точність – увічливість королів.
Толерантними
Толерантність – це повага, у першу чергу, до самого себе.
Зібраними
Найдорогоцінніше, що є в нас, - це час.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Любі діти! Одного разу польський письменник Станіслав Лем сказав, що , для того, щоб щось дізнатись, необхідно вже щось знати. Скажіть, будь ласка, яку тему ми вивчали на попередніх уроках? Ви праві, тема цього уроку «Розв’язування систем лінійних рівнянь з двома змінними графічним способом та способом підстановки ". (слайд 1), урок закріплення вивченого матеріалу.
Запишіть у зошитах «Дванадцяте березня. Класна робота. Тема:…»
Якою буде мета нашого уроку?
Молодці! Сьогодні наша мета – удосконалити вміння використовувати графічний спосіб та спосіб підстановки до розв’язування систем лінійних рівнянь, перевірити своє вміння застосовувати набуті знання до розв’язування задач.
Скажіть, чи зможемо ми досягти мети уроку? (відповіді дітей)
Я також маю надію, що нам усім разом вдасться досягти успіху.
Девіз нашого уроку: Для життя вчимося. Не для школи.
ІІ . Рефлексія настрою (слайд №2)
На слайді з’являються смайлики, учні повинні обрати смайлика який відповідає їх настрою і наклеїти на полях. (у кожного на парті лежить по набору смайликів)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (слайд № 3 )
Проаналізуємо логічний взаємозв’язок між змістовними лініями алгебри
Алгебра
Числа ; дії над числами
Вирази ; перетворення виразів
Рівняння та системи рівнянь
Задачі
Для чого ми знайомимося з системами рівнянь, розглядаємо алгоритми розв’язування різними способами?
Так, ці знання нам необхідні для того, щоб дістати певну «зброю» для найважливішого – розв’язування текстових задач, прикладних задач , моделювання реальних процесів та явищ .
ІV . Актуалізація опорних знань
Повторення базових понять даної теми:
Графічний диктант. (слайд №4).
^ – так, — ні. Самоперевірка. Діти порівнюють отриману криву з кривою, зображеною на слайді №4 та оцінюють свою роботу результати заносять до діагностико-корекційної карти
Диктант
Чи вірне твердження?
Лінійне рівняння з двома змінними має вигляд: ах2 +вх=с (-)
Системою рівнянь називають декілька рівнянь, об’єднаних фігурною дужкою. Фігурна дужка означає, що рівняння повинні виконуватися одночасно. (+)
Рішенням системи рівнянь з двома змінними називається пара чисел, що перетворює рівняння на правильну рівність. (+)
Існує тільки два способи розв’язання систем рівнянь: спосіб підстановки та спосіб додавання. (-)
Розв’язати систему рівнянь – це значить знайти всі її розв’язки або показати, що їх не має. (+)
Якщо в рівнянні перенести доданок з однієї частини в іншу, то отримаємо рівняння рівносильне даному. (-)
Виконати усно (слайд №5-8)
Пригадаємо, які існують способи розв’язування систем лінійних рівнянь з двома змінними? (слайд №9)
Сформулюйте алгоритм розв’язання системи лінійних рівнянь графічним способом.
Сформулюйте алгоритм розв’язання системи лінійних рівнянь способом підстановки.
Так, молодці!
1.Робота біля дошки . (слайд № 10 )
Розв’язати систему рівнянь: 12 балів
Фізкультхвилинка
2.Колективна робота.
Розв’язки систем, значення змінної «х» та «у» є порядковим номером відповідної букви в українському алфавіті. На мультимедійній дошці зображено алфавіт з порядковими номерами букв. Отримавши розв’язки кожна група назве свої відповіді і відповідні їм букви, з яких потім складемо слово.
слайд №11
Завдання № 1
х + у = 13,
х – у = -1. Відповідь.(6;7)
Завдання № 2
2х - 3у = 27,
5х + 2у = 77. Відповідь. (15;1)
Завдання № 3
4х - у = 61,
3х + у = 86. Відповідь. (21;23)
Слайд №12 (алфавіт)
Слайд №13 Слово ДЕКАРТ.
- Хто ж такий Рене Декарт?
- Відповідь учня.
Слайд №14 Доповідь учня.
Рене Декарт — французький математик, який першим почав використовувати координати точок. Тому їх часто називають декартовыми координатами, а систему координат, у якій ми будуємо графіки, декартовою системою координат.
Рене Декарт —філософ, математик, фізик.
Дворянин за походженням, народився 31 березня 1596 року. Його мати померла, коли йому було 1 рік. Батько його був суддею. Він не відразу знайшов своє місце в житті. Після закінчення коледжу у 1612 р. спочатку готувався до військової кар'єри, пізніше поринув у світське життя, подорожував країнами Європи, потім все кинув заради науки.
Декарт намагався і в філософії і в будь-якій іншій науці знайти математичні закони, звести кожне питання або кожну задачу до математичної.
Заслуга Р.Декарта полягає також у тому, що він увів позначення, які збереглися до нашого часу: латинські букви х, у, z - для змінних; a, b, с - для коефіцієнтів. Завдяки цьому кожній прямій у координатній площині відповідає лінійне рівняння ах + by= с (де а або bвідмінні від нуля числа) і навпаки.
Метод координат запропонований вченим дає змогу будувати графіки рівнянь, зображати геометрично залежності, виражені за допомогою рівнянь і формул, розв'язувати геометричні задачі за допомогою алгебри.
З іменем Декарта ми будемо зустрічатися, вивчаючи механіку, оптику, біологію. З 1628 р. Декарт жив у Голландії, у 1619 р. переїхав у Швецію, де і помер від пневмонії у 1650 .
Ти молодець
V. Розв’язування задач за допомогою систем рівнянь ( презентація , слайди №15 )
Розв'язування задач – це практичне мистецтво. Навчитися йому можна тільки постійно практикуючись.
Задача 1. (Болгарія)
Дідусь задав онуку таку задачу . За селом пасуться коні. Їх пасуть діти. Якщо підрахувати ноги дітей та коней,то буде 74 , а якщо підрахувати
голови , то 22. Скільки пасеться коней і скільки всього дітей ?
Розв’язання. Слайд №16
Нехай х дітей , у коней. Тоді
Самостійно розв’язати систему способом підстановки.
Взаємоперевірка:
х=22-у,
2(22-у)+4у=74,
44-2у+4у=74,
44+2у=74,
2у=30,
у=15,
х=22-15 ,
Звідси х=7.
Відповідь:дітей 7,коней 15.
VІ. Я готуюсь до ЗНО
- Я підготували завдання, що винесені на ЗНО. Завдання вивішені на стенді, я пропоную вам розв’язати їх самостійно вдома. Розглянемо один приклад:
Слайд №17
За якого значення а система рівнянь не має розв’язків?