Просмотр содержимого документа
«урок по теме "Тік т?ртб?рышты? ?асиеті"»
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:оқушыларға шаршы жайында толық түсінік бере отырып, геометриялық фигураларды ажырата білуге баулу, есепті әр түрлі тәсілмен шығаруға қалыптастыру, шаршының барлық қабырғалары тең деген терминді енгізу.
Дамытушылығы:ой-өрісін, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын, зейінін, есте сақтауын дамыту, пәнге деген қазағушылығын және белсенділігін арттыру.
Тәрбиелілігі: бірлікке, ынтымаққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтыңәдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтыңкөрнекілігі: семантикалық карта, венн диаграмма, музыкалық сүйемелдеу.
Сабақтыңбарысы: I Ұйымдастыру
Психолигиялық дайындық
Ойға толы санамыз,
Бестік баға аламыз.
Баласындай бір үйдің ,
Тату болсын арамыз.
1. Үйтапсырмасын тексеру: 89бет №4
30
20
10
2. Өткенге шолу: «Бәйге» ойыны
50
40
60
10) Қосудың кандай қасиеттері бар? (ауыстырымдылық, терімділік)
20) 30 бен 50-дің арасындағы толық ондықты айт? (40)
30) 1 сағатта неше минут бар? (60)
40) Ең үлкен екі таңбалы сан? (99)
50) Тік төртбұрыштың қасиеті қандай? (қарама-қарсы қабырғалары тең)
60) 1 метрде неше сантиметр бар? (100см)
3. Жаңа сабақ. Төртбұрыштар
4-қабырғасы
4-төбесі
4-бұрышы
www.jospar.kz
Барлық пәннен күнделікті сабақ жоспарлар
орта және қысқа мерзімді сабақ жоспарлар
Тік төртбұрыш Ромб шаршы (квадрат) трапеция
Шаршы – барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш
Шаршының ең жақын тегі – тік төртбұрыш, ромб, трапеция
4. Алдымызда шашылып жатқан фигураларды ұқсастығына байланысты топтастырыңдар
Төрбұрыштар
Тік төрбұрыш
Шаршылар
Үш бұрыштар
5. Графикалық диктант
Дәптеріңнің торкөз сызықтарының түйіскен жерінен нүкте қой. Сол нүктеден оңға қарай 4 торкөз санап алда, тағы да бір нүкте белгіле. Белгіленген әр нүктеден төмен қарай 4 торкөз санап ал да, тағы да екі нүкте белгіле.
Дәптер сызықтары бойымен нүктелерді кесінділермен қос.
2см
Сонда қандай фигура шықты? Шаршы
2см
2см
Оның шаршы екенін дәлелде және қабырғаларын өлшеп, дәптерге жаз.
2см
(Барлық қабырғалары тең тік төрбұрыш шаршы деп аталады)
2см+2см+2см+2см = 8см
№2 Барлығы – 20(қ) және 10(ұ) Ш: (20+10)+4=34
Келді – 4 (0) 10+(20+4) =34
Болды — ? (0) 20+(10+4) =34
Ж: 34 оқушы болды.
№3 Түптеуге тиіс – 48к Ш:48-(20+10) =18к
Түске дейін – 20к (48-20)-10=18к
Түстен кейін – 10к (48-10)-20=18к
Қалды — ? Ж: 18 кітап қалды
6. Сергіту сәті
Біз кішкентай баламыз,
Өніп өсіп толамыз.
Көкке карап талпынып,
Күнге қолды созамыз.
Қанат қағып ұшамыз,
Қарлығаштай қалықтап.
Бір отырып, бір тұрып,
Бір тынығып, аламыз.
№5 Бос тор көздерді толтыр.
9
6
7
14
7
5
9
13
7. Қорытынды:
Тақтамен жұмыс
8 + 5 = - 5 =
18 + 5 = - 5 =
28 + 5 = - 5 =
38+ 5 = — 5 =
48+ 5 = - 5 =
58+ 5 = — 5 =
68+ 5 = — 5 =
8.Сабақты бекіту.
Венн диаграммасы
Тік төртбұрыш қарама-қарсы қабырғалары тең
Шаршы барлық
қабырғалары тең
Тік төрбұрыш 4 төбесі 4 бұрышы 4 қабырғасы бұрыштары тік. Екеуі де гоеметриялық фигура
Бағалау:
Үйге тапсырма №4 91 -бет
Ана тілі Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Туған тілім.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Диқан Әбілевтің «Туған тілім» өлеңдерінің мазмұны мен идеясын меңгерту. Балаларды тілге деген құрметке баулу.
Дамытушылық: Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Туған жерді , елді, ел рәміздерін, елордамызды қастерлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы..
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Суреттер.Буклет
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
М. Мақтаевтің «Отан туралы» өлеңін еске түсіру.
Қасиетті тіл дегені қай тіл? ... – ана тілім
Қасиетті тіл ... – қазақ тілім
Жаңа сабақ. ... – мемлекеттік тілім
Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
«Туған тілім» өлеңін мәнерлеп оқу.
«Туған жер» деген сөзді қалай түсінесің? (Тақтамен жұмыс).
Туған өлкем
Сергіту сәті.
Сұрақтар мен тапсырмалар:
Ақынның туған тіл деп отырғаны қай тіл?
Өлеңдегі туған тіл деген тіркестің орнына қазақ тілі деген сөзді қойып, дұрыс, түсініп, мәнерлеп оқы.
Өлеңді жаттап ал.
Оқушыларға «Туған тіл» тақырыбында әңгіме, шағын эссе құрату.
Дамытушылық: Оқушының ойын дамыту арқылы жазбаша сөйлеу тілін дамыту.Қоршаған ортасына зерттеу жүргізе отырып, ойтұжырымдарын қағаз бетіне түсіруге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Іріктелген мәтін мазмұнына сәйкес оқушыларды туған жерін қастарлеуге, адалдыққа, айнала қоршаған ортаны қорғауға, үлкенге құрмет көрсетіп, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Мазмұндама жазуға қойылатын талаптар мен бірқатар ескерілетін жағдайлармен таныстыру.
Мазмұндама дегеніміз белгілі бір шығарманың (мәтіннің) мазмұнын ауызша немесе жазбаша түрде баяндап беру.
Жоспардың әр тармағы өз дәрежесінде толық баяндалуы.
Емле, тыныс белгісі ережелерінің дұрыс қолданылуы мен жазу каллиграфиясының сақталуы.
Сөздердің дұрыс қолданылуы мен сөйлемдердің үйлесімді болуы.
Сонымен қатар оқушылардың бір-бірінен көшіріп алмау сияқты тұстарды да ескерткен жөн.
Жазғы демалыста.
Жаз мезгілі. Күн ыстық. Аспанда бұлт жоқ. Ерлан жалғыз аяқ жолмен келе жатыр. ол қалада оқиды. Әкесі атаң мен әжеңе көмектес деп ауылға жіберген. Енді ол шөп шауып жатқанатасына күн сайын сусын әкеліп тұрады. Бүгін де атасына сусын әкеле жатыр. Ерлан шабындық басына келді. Ол шөлдеген атасына сусын ұсынды. Атасы рақмет айтты. Ерлан терлеп кеткен өз атасына сүйсіне қарады.
Түсіндірілетін сөздер: жалғыз аяқ жол, көмектес, сусын, сүйсіне.