kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Т?зулерді? параллельдік белгісі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок получения новыз знаний. Урок состоит из несколько этапов. Начиная с повторения пройденного материала учащиеся весь урок выполняют уровневые задания. На уроке применяются заранее подготовленные слайды и презентация. В начале урока чтобы пробудить учеников поставляется, задается математический диктант, а затем они распознают по разным фигурам параллельные прямые. Таким образом первая половина урока "Знание" и "Понимание" проходит. Дальше идет применение полученных знаний. Решение разноуревневых заданий и применени практику в жизни человека.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Т?зулерді? параллельдік белгісі »

Пән: Геометрия

Сынып: 7

Сабақ тақырыбы: Түзулердің параллельдік белгісі

Сабақ түрі: Жаңа білімді қалыптастыру сабағы


Сабақ мақсаттары:

Білімділік мақсаты: Оқушылардың параллель түзулер туралы алған білімдерін кеңейте отырып, жазықтықтағы түзулердің параллельдік белгілерін түсіндіру.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, ой ұшқырлығын арттыру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың жауапкершілік және өзін-өзі бағалау қасиеттерін қалыптастыру. Сызбаны дұрыс сызуға дағдыландыру.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, параллель түзулер салынған плакат, геометриялық фигуралар салынған тапсырмалар, магнитті тақта, стикер.

Сабақтың жоспары:


I     Ұйымдастыру

II Үй тапсырмасын тексеру
III   Өткен тақырыптарды қайталау

III Жаңа тақырыпты түсіндіру
IV   Сабақты бекіту
V   Жаттығулар орындау
VI   Оқушыларды бағалау
VII   Үйге тапсырма


Сабақтың жүру барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

А) оқушылардың сабаққа дайындығы (дәптер, қалам, қарандаш, сызғыш)

Б) журналды толтыру

2. үй тапсырмасын тексеру (оқушылар бір-бірінің дәптерлерімен алмасып, бағалайды)

3. өткен тақырыпты қайталау - математикалық диктант

1. Қиылысатың екі түзудің неше нүктесі болады? (1. бір)

2. Өзара тең бұрыштар. (2. вертикаль)

3. Перпендикуляр белгісі.( 3. ┴)

4. Жазықтықта  қиылыспайтын екі түзу.( 4. параллель)

5. Қиылысатын екі түзудің бір бұрышы 50º, қалған бұрыштарын тап. ( 50, 50º,130º,130º)

жауаптары

бізді қоршаған әлемдегі параллель түзулерге мысалдар келтіру


Суретке қарап параллель түзулерді көрсету.


Жаңа тақырыпқа бетбұрыс,

а және в параллель түзулерін қиатын k түзуі берілсін.

Сонда олардың қиылысуынан 8 бұрыш пайда болады. Бұл жағдайда k түзуі қиюшы деп аталады. Ал бұрыштар үшін мына атаулар пайда болады. L түзуіне қарағанда әр түрлі жарты жазықтықта жатқан бұрыштар ішкі айқыш бұрыштар деп аталады.

Ал к түзуіне қарағанда бір жарты жазықтықта жататын бұрыштар ішкі тұстас бұрыштар деп аталады.

1 мен 5, 3 мен 7, 2 мен 6, 4 пен 8 – сәйкес бұрыштар деп аталады.

Сызба №1


Теорема – 1 . Егер екі түзу мен қиюшы ішкі айқыш бұрыштары тең болса, онда бұл түзулер парараллель болады.



Теорема – 2. Егер екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда 1) ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы 180º қа тең болса; 2) сәйкес бұрыштары тең болса, онда берілген екі түзу параллель болады. Слайд 10

Сабақты бекіту; 1. екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда неше бұрыш пайда болады?

2. Төмендегі суретке қарап, 0 және , 0 деп алып, 2-ші, 3-ші бұрыштарды табыңдар.

Слайд 11

3. Плакатқа қарап сұраққа жауап беру

Жаттығу орындау; №98

Берілгені: а, в және с - түзулері қиылысқан

ے2=95º, ے 4 =100 º

Табу керек: ے5, ے8-?

Шешуі: ے2 мен ے5 сыбайлас

ے4 мен ے8 сыбайлас, сондықтан

180º – 95º= 85º

180º – 100º= 80º Жауабы: 85º, 80º



102

Берілгені: аIIв және с - қиюшы

ے2 мен ے4 – ішкі айқыш бұрыштар

ے2+ے4 =160º

Табу керек: ے1, ے3, ے5, ے6, ے7, ے8 -?

Шешуі: ے2 мен ے4 ішкі айқыш

160º:2=80º, ے1 мен ے3 ішкі айқыш

180º – 80º =100º

ے1 = 100º, ے3 = 100º

Сәйкесінше, ے5 = 100º, ے8 = 100º

ے6 = 80º, ے7 = 80º

Жауабы: 80º, 100º, 80º, 100º, 80º, 100º, 80º, 100º


Сабақты қорытындылау.

Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма. №98 (2), №100



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Т?зулерді? параллельдік белгісі

Автор: Конырбаева Жанат Маханбетовна

Дата: 25.03.2015

Номер свидетельства: 191466




ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства