Просмотр содержимого документа
«"Туынды" та?ырыбы бойынша ашы? саба? »
«Туынды» жинақтау сабақ
Мақсаты:
Білімділік:
Оқушылардың функциялардың туындыларын табудың әдістерінен алған білімдерін тиянақтау, жүйелеу, жинақтау.
Дамытушылық:
Есептерді орындата отырып өз бетінше жұмысқа, ізденімпаздыққа, тапсырмаларды тиянақты орындауға, өзін өзі ұстау, еркін сөйлеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік:
Ұқыптылыққа, тапқырлыққа, шапшаңдыққа және байқампаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Білімдерін қайталау және жүйелеу сабағы.
Сабақтың әдісі:
Сұрақ - жауап, жаттығу, тексеру, бағалау.
Көрнекілік:
Интерактивті тақта, карточкалар, тест тапсырмалары.
Сабақтың барысы:
Үйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Консультанттарды сайлап, олар әр оқушының жауап беруіне байланысты (+, -) арқылы оқушылардың белсенділігін бағалап отырады.
Сыныппен сұрақ-жауап жұмысы. Туындыларды есептеу ережелерін қайталау
Ауызша жұмыс
Негізгі. «Туынды» тақырыбы бойынша материалды қайталау жұмысы
Өзіндік жұмысы. Тест тапсырмасы
Сабақты қортындылау
Рефлексия
Үй тапсырмасы
Үйымдастыру кезеңі: (5 мин.)
Амандасу.
Мұғалімнің сөзі:
Қазір оқушылар біз ойын ойнаймыз. Барлығымыз орнымыздан тұрып ортаға шығып, шеңбер бойымен тұрамыз. Мен мына допты бір оқушыға беремін, сосын ойыннан шығамын, кезекші оқушы дәл солай істейді, сүйтіп бәріміз бір сызыққа тұрамыз. Сөйтіп мен сыныпты төрт: «Туынды», «Өсімше», «Жанама», «Жылдамдық»деп топқа бөлемін. Оқушылар өздері топтарында консультантты, таймекерді, хатшыны сайлайды.
Ой қозғау стратегиясы.
Оқушылар кілтті сөзді анықтандар
1) Ол пайда болғанда математика алгебрадан математикалық анализға көшті;
2) Бірінші, екінші болады … ;
3) Ол сан.
4) Штрихпен белгіленеді
Сонымен біздің сабағымыздің тақырыбы «туынды».
Сабағымыздың максаты қандай?
Бүгінгі сабағымызда біз функциялардың туындыларын табудын әдістерімен жұмыс жасаймыз, функциялардың туындыларын табу дағдыларымызды бекітеміз және арттырамыз.
Цветограмма (15 мин)
(Балаларға плакатпен және фламастерлар беріледі). Балалар, туынды деген не, сұраққа жеті минут уақытта жауап беріндер? Содан кейін жұмыстарыңды екі минут уақытта қорғайсыңдар.
Практикалық бөлік:
- Ауызша жұмыс (15мин.)
1. Берілген фукнцияның туындысын табыңдар
y=3x
6.
y= - +5
11.
y=sin2x
16.
y=x2+3sinx
y=4x2
7.
y=
12.
17.
y=3x2+2x+5
y=x-5
8.
y=
13.
y=
18.
y=
y=
9.
14.
y=4x2+
19.
y=
y=
10.
y=4 - x4
15.
y=
20.
y=cos2x
2. Сәйкестікті белгіле:
Функция
1. +2
2. x+cosx
3. sin2x
4. cos2x
5.
Туынды
А. 1-sinx
B.
C. -2sin2x
D. sin2x
E.
3.Берілген фукнциямен және оның туындысының графигімен сәйкестікті белгіле:
а) б) в)
г) д)
Сыныппен жалпы жұмыс жасау: (25мин.)
Жаттығуларды тақтада орындау
1. функциясының х=1 нүктесіндегі туындысының мәнін есептеп шығар.
2. теңдеуін құрастыр және шеш, егер f(x) = cos 2x болса.
3. теңсіздігін шешіңдер:
4. Абсциссасы х = 3 нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанаманының теңдеуін жаз.
5. Материалдық нүкте заңы бойынша түзу сызықты қозғалады. мезеттегі жылдамдықты тап.
Өзіндік жұмыс:(25 мин)
(Тақтада берілген код арқылы бір бірін тексеру). Тексеріп болғаннан кейін қиындық туғыздырған жаттығуларды тақтада шығарып көрсету (тапсырмаларды орындаған оқушыларды шығару). Есептерін шығарып болған оқушыларға қосымша есептер беріледі.
Өзіндік жұмыс
Тапсырма
Жауаптар нұсқалары
Нұсқа 1
Нұсқа 2
1
2
3
4
-2
2
-64
24
-24
64
-16
17
16
-17
3
1
-1
-3
2
-6
-2
6
1 нұсқа
4
3
1
3
2
2 нұсқа
2
4
3
4
1
Сабақты қорытындылау:
Консультанттарға сөз беріледі.
Рефлексия:
- «Бүгінгі сабақта қандай ерекшеліктер көрдіңдер...»