Тақырыбы: Циркуль мен сызғышты қолдану арқылы геометриялық фигураларды салу. |
Мақсат: |
| Жаңа білім | 7-сыныптағы салу есептеріне жайлы мәліметтерді еске салады. Салу есептерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Циркуль мен сызғыштың салу есептеріндегі рөлін біледі. Қабырғалары арқылы үшбұрыш жасауды біледі. |
Жаңа түсінік | Геометриялық, математикалық жолдың маңыздылығын түсіндіреді. Не үшін салу есептерінің қиын екендігін түйіндейді. |
| Қолданым әрекеті | Үшбұрыш теңсіздігін есепте пайдаланады. |
Талдау әрекеті | Слайдта берілген үшбұрышты салу есебімен берілген есептің арасындағы байланысын анықтайды да, сол арқылы қорытынды шығарады. |
Шығармашылық әрекет | Геометриялық жолдың ерекшеліктері мен маңызын, математикалық жолдың ерекшеліктері мен маңызын қайта қарайды. Геометриялық фактілер мен салу есептері арасындағы байланысын анықтайды. |
| Бағамдау әрекеті | Геометриялық есептерді шығарудың математикалық және геометриялық жолдарын салыстырады. Геометриялық жолды бағалайды. Үшбұрыш теңсіздігінің түсіндірмесін береді. |
Сабақ құрылымы: |
| І. Ақпарат алмасу (14 мин.). ІІ. Алғашқы бекіту (4 мин.). ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (16 мин.). ІV. Шығармашылық қалыптастыру (8 мин.). V. Бағамдау - бағалау (3 мин.). |
Сабақ типі: фронтальді, топтық |
Оқыту әдісі: репродуктивті, ішінара ізденушілік. |
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: |
| Оқушыға жол сілтеу, бағыт –бағдар беру және оқушының индивидуалдық қасиеттерін дамыту. |
Негізгі ұғымдар мен терминдер: Циркуль, сызғыш, салу есептері, есепті шығару жолдары: математикалық геометриялық, үшбұрыш теңсіздігі. |
Оқушыда дағды қалыптастыру: |
| Тақырып бойынша әртүрлі ерекше сұрақтарды шешу, белгілеген мақсатқа қол жеткізу, өзін-өзі дамыту, топпен жұмыс істеу және топ жұмсының нәтижесін көру, өз ойын сынып алдында қорғай білу, өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдау. |
Ақпарат көздері: Понарин, Я.П. Элементарная геометрия. Том 1. Мәскеу, МЦНМО, 2004. Қайдасов, Ж., Досмағанбетова, Г., Абдиева, А. Геометрия 7 сынып оқулығы. Алматы «Мектеп» 2012 Циркуль. Онлайн сурет. http://landofart.ru/clipart/cirkul-2012113018412118018 |
Оқушы жетістігін бағалау: Оқушыға сабақ блоктарының деңгейлік тапсырмаларын уақытылы орындауы, топтық жұмысқа қатысуы мен үй жұмысын орындауына байланысты баға қойылады. |
Үй тапсырмасы: |
| Бір геометриялық фактіні тауып, жазып алып келу (БОНУС) Екі кесінді берілген. Сол екеуінің біреуін екі рет қолданып тең бүйірлі үшбұрышты салыңыз. |