kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тригонометриялық теңбе-теңдіктер тарауын қайталау сабағы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сендерге танымалы тригонометриялық функцияларды еске алайық және олардың бір-бірімен байланысы.( Триг функции синус, косинус, тангенс и котангенс; 

Олардың барлығы жұпптық, тақтық ерекшіліктері, формулардың бір-бірімен сәкес қатынасын анықтауға ие болады, 4 слайд)

Ең негізгі атақты формулаларды ата (формулалар)

Сендерге танымалы тригонометриялық функцияларды еске алайық және олардың бір-бірімен байланысы.( Триг функции синус, косинус, тангенс и котангенс; 

Олардың барлығы жұпптық, тақтық ерекшіліктері, формулардың бір-бірімен сәкес қатынасын анықтауға ие болады, 4 слайд)

Ең негізгі атақты формулаларды ата (формулалар)

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тригонометриялық теңбе-теңдіктер тарауын қайталау сабағы»

Сабақ тақырыбы: Тригонометриялық теңбе-теңдіктер тарауын қайталау сабағы

9 сынып

Сабақ түрі: білімді тереңдетіп және жүйелеу сабағы.


Сабақтың мақсаты: - оқушылардың өткен тақырып бойынша білімдерін тереңдетіп, жүйелеп, өткен тақырыптың негізгі бөлімдерінен білімін тексеріп іске асыру және оқушылардың білімі дағдысын қалыптастыру.

- өз бетімен істеген жұмыс дағдысын дамыту,басқа оқушылардың икемділігін тыңдауға баулу, математикалық терминологиясын сауатты қолданып, жауабын толықтыруға, математикаға икемін дамытып, қорыту, өзінің дағдысын бақылау, оқушыларға өзін бағалауын үйрету.

- логикалық, түпнұсқалық, шығармашылық ойлауларын, есептеуіш дағдысын, зейінін дамыту.


Көрнекіліктер: компьютер, презентация, тригонометриялық функциясының плакаты, кестенің мәнін толықтыру плакаты, өз бетімен жасалатын тапсырма карточкалары, жеке карта, сөзжұмбақ, тесттер, тригонометрия бойынша көмекші қағаз.


Сабақ барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім: Сезімдік көңіл-күй дайындығы.

Математика ақыл-ой, логикалық ойлау тәртібіне дағдыландырады. Бекерге атпайды, математика – ол гимнастикалық ақыл-ой. Мен күмәндамбаймын сендердің бастарын ой-қиялдардан назданады, бірақта ол ойларды ретке, тәртіпке келтіру, тәртіпке салу, бағыттау, егерде пайдалы арнаулы жұмыстар істесеңдер. Математика ғылымы осы тапсырмамен көмектеседі.

Калинин Михаил Иванович.

Ал енді, бастайық. Сабақтың тақырыбын анықтау үшін, ең алдымен сөзжұмбақты жұптап жұмыс жасайық. Сендерге міндетті түрде 13 сұраққа жауап беріп, сөзжұмбақтың тор көзіне жазу. Сөзжұмбақтың тік бойынан басты сөз шығуы керек, ал қалғандары сабақ жұмысында кездеседі.


2. Ауызша жұмыс.

Сендерге танымалы тригонометриялық функцияларды еске алайық және олардың бір-бірімен байланысы.( Триг функции синус, косинус, тангенс и котангенс;

Олардың барлығы жұпптық, тақтық ерекшіліктері, формулардың бір-бірімен сәкес қатынасын анықтауға ие болады, 4 слайд)

Ең негізгі атақты формулаларды ата (формулалар)


3. Өткен тақырыпты қайталау


4.Сыныптың топтық жұмысы: «Математиктердің өз тілдері болады-бұл формулалар.» Софья Ковалевскаясының ұранымен

Жеңілденту:презинтациямен жұмыс

1.

2.

3.

4.

5.

6.Теңдікті дәлелде sin (α + β) + sin (α – β) = 2 sin α cos β.

Ауызша сұрақ:

Не үшін біз тригонометриялық формулаларды оқимыз, үйренеміз? (тригонометриялық теңдікті шешу үшін)

Х бұрышына бірнеше мағыналы мысалдар келтіріңдер, sin x = 1теңдік болуы үшін(8,9слайд) (мұғалім тригонометриялық теңдікті шығару үшін )

5. Сергіту сәті ән арқылы (10 слайд)

6.Оқушылардың формула білімдерін тексеру


Формула білімін тексеру. Карточканың сол жақ бетінде формула жазылған,ал оң жақ бетінде формуланың шашыраңқы түрі. Дұрыс формула алу үшін,оларды қосу керек.

Жауап кестесін толтырыңдар. Бірінші нұсқадан сіздер шифрмен жазылған сөз аласыз- ғалымның есімі, 15 ғасырда «косинус» термині үшін «қосымша синус», яғни доға жасайтын қосымша синус. «Sinus compltmtnty». Осы сөздердің орын ауыстыруымен қысқарту арқылы «косинус» сөзі жасалады. Екінші нұсқаға – 14 ғасырдағы ғалымынң есімі қайта ашқан Европа үшін тангенса и котангенс түсінігі.

Слайд тапсырмалары 11.12 13,14 слайдтар арқылы текскру көмегі


  1. Оқушының білімін тереңдету

Тарихи материалдарды үйрету және таныстыру.(15 слайд)

Региомонтан – нем ғалым, (1436-1476) , есімі Иоганна Мюллера 15 ғ.косинусты қосымша синус деп енгізген.

Томас Брадвардин –(1290-1349) ағл. ғалымы, 14 ғ. – тангенс пен котангенсті қайта ашқан..


2. Тригонометриялық тарихи алдын-ала берілетін тапсырмалар.


3. Құзіреттілік бақылау тарсырмалары.

Машаның әкесі ұшқыш – геолог деп ойлаңыздар.Осы сәтте ол айдағы проб топырағын зерттеп жатыр.Қазіргі байланыс түрі он-лайн тәртібімен қызы әкесімен сөйлесті.

Қазіргі кезде осы байланысты боладыма екенін анықтаңдар,оны «Физика және астрономия» авторы Р. Башарұлы «Мектеп» 2005ж,сонымен қоса тригонометриядан білімдерінді есептей отыра.

Жауабын сызба және сұрақтар жауабын жазбаша беріңдер.

Тригонометрияны оқушылар қосымша қолдану. (16 слайд)

Қай жерге оқуға түссенде, ғылымды оқысаңда, облыста жұмыс істесеңде, егерде өзіңіздің артынан із қалдырғың келсе математикадан білімді болу керек. Егерде үлкен өмірде қатысқың келсе,математикадан білім алыңдар мүмкіндік болғанда. Ол сендердің жұмыстарында қажет болады.


Рефлексия - Нұсқа бойынша тест

1Қай жерде 2890бұрышы орналасқан.

А). 1 В). 2 С). 3 Д). 4

2. 9000 радианада бұрышты шығар

А). В). С). Д.)

3. Теңдікті дәлелде

-tgx·ctg(-x) –cos2 (-x)

А). sin2α В). cos 2α С). -sin2α Д). 1+cos 2α


1. Қай жерде 3710 бұрышы орналасқан.

А). 1 В). 2 С). 3 Д). 4

2. 18000 радианада бұрышты шығар

А). В). С). Д.)

3. Теңдікті дәлелде

-ctg α· tg (-α) – sin2 (-α )

А). 1- sin2α В). cos2α С). -sin2α Д).

7. Сабақ қорытындысы

Оқушылар сабақтың қорытындысын жасайды,білім есебінің парағымен журналға баға қойып, толтыра тапсырады.

«Маған ұнады....»“Ұсыныс жасаймын …”.

“ Бүгін сабақта білдім…”

“Мен сабақта үйрендім…”

“Мен бүгін сабақта қайталадым... ”

“Мен бүгін сабақты бекіттім....…

Үй тапсырмасы: 3 нұсқа арқылы деңгейлік бақылау жұмысы.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Тригонометриялық теңбе-теңдіктер тарауын қайталау сабағы

Автор: Жусупова Зинеш

Дата: 28.01.2017

Номер свидетельства: 384754


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства