Сабақ тақырыбы: | Тригонометриялық теңдеулерді және тригонометриялық теңдеулер жүйесін шешу. |
Мақсаты: | Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерін меңгеру Сабақтың міндеттері: Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу жолдарымен танысады,кейбір тригонометриялық теңдеулердің түрлерін шешудің жалпы жағдайын қарастырады,тепе-тең түрлендірулер арқылы жай тригонометриядық теңдеулерге келтіріледі. |
Міндеттері | «Блум» таксономиясы бойынша тақырыпты өз бетінше игеріп, , топпен тапсырмаларды орындайды, тригонометриялық теңдеулерді шешіп, шығару жолын талдайды, жинақтап қорытынды шығарып бағалайды. |
Түйінді идея: | «Білімді мыңды жығар» мақал |
Әдіс-тәсілдер: | «Блум» таксономиясы,психологиялық тренинг,топтық жұмыс |
Сабақтың барысы |
Уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушы әрекеті |
5 мин | Саламатсыздар ма ?Сабағымызды бастайық. Психологиялық ахуал (Сәлемдесу тренингі) -СӘЛЕМ,Достым!Қол алысып амандасады -Қалай сабаққа дайынсың ба иықтарынан қағады -Мен әрқашан досыммен біргемін қолдарын жүректеріне қояды -Бүгінгі күніңнің қызықты өтуіне тілектеспін құшақтайды Тақтаға алгебралық теңдеулер және асты сызылған тригонометриялық теңдеулер жазылады Ерекше белгілер неліктен қойылған.. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы айтылады. | Жұптасып сәлемдеседі |
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар |
«Білу» мин | -Үй тапсырмасына тоқталайық -Үй тапсырмасын қарап шығуға 2мин.уақыт беремін,Тригонометриялық функциялар ,олардың графиктері тақырыбында топ бір-бірлеріңе сұрақ дайындайды Екі жұлдыз,бір тілек | Топ бір-бірінің сұрақтарына жауап береді |
Теориясы: «Түсіну» «Талдау» 8мин | Топтық жұмыс 3топқа тапсырма беріледі.Өткен сабақта тригонометриялық функциялармен таныстық.Бүгін сол тригонометриялық теңдеулерді шешу жолын қарастырамыз І топ .Қарапайым тригонометриялық теңдеулер,оларды шешу формулаларының жалпы түрі Жүзім шоқтары немесе кластер ІІ топ.Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Ең болмағанда бір әдіске мысал келтіріп, шығарып көрсету РАФТ әдісі ІІІ топ. Тригонометриялық теңдеулерді алгебралық теңдеулермен салыстыру Эйлер-Венн диаграммасы | Оқулық. жұмыс. Берілген тапсыр- маларды оқулықтан іздеп табады. |
«Қолдану» 8мин | Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерін қалай игергенімізді білу мақсатында «Математикалық эстафета» әдісін пайдаланып,оқулықтан есептер шығарамыз 115-есеп а,б,в. Шығармашылық жұмыс:Теңдеулер жүйесін шешу оқулықтан өзі қалаған теңдеулер жүйесіне берілген бір есепті алып,шығарып,түсіндіріп беру | Есептің шығару жолдарын бір –бірлеріменбөліседі,бірлесе отырып берілгентапсырманы орындайды. |
Жинақтау 3мин | Тригонометриялық теңдеулерді шешудің алгоритмін құру | Математикалық тілде ойларын жүйелейді |
Баға беру 5мин | Тригонометриялық теңдеулерді шешудің қажеттілігі.өз бойыңа қандай құнды қасиеттерді жинақтайсың Бүгінгі сабағымызда қойған мақсаттарыңа жеттіңдер ме? Бағалау парақтарыңдағы әр бөлімге қойған бағаларыңды қорытындылап айтып жіберіңдер. «5» - «4»- «3»- сапасы Бағалау 4 саты бойынша жүргізіледі Оқушылық саты: 7,9 км/с 1-ші ғарыштық Алгоритмдік саты : 11,2 км/с 2- ғарыштық жылдамдық Эвристикалық саты 11,2 км/с-тен үлкен Шығармашылық саты: 16,7км/с жылдамдық Үйге тапсырма: Тригонометриялық теңдеулерді шешу 117-есеп,120-есеп | Өз ойларын ортаға салады. |