Сабақтың тақырыбы: “Тригонометриялық функциялардың қос және жарты бұрыштарының формулалары”
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды есептерді тез, жылдам шығара білуге жаттықтыру.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық ойлау қабілеттерін, танымдық белсенділіктерін арттыру.
Тәрбиелік: Әр оқушыны өздігінен еңбектенуге, шапшаңдыққа,
дәлдікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты бекіту.
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, сұрақ- жауап.
Сабақтың көрнекілігі:карточка, интерективті тақта, слайд-шоу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеп, сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
§23. № 369; № 373; № 379; № 380; № 382.
ІІІ. Карточкамен жұмыс
ІҮ. Формула білеміз бе?
Ү. Кім жылдам?
ҮІ. Сабақты қорытындылау.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылырды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеріп,олардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың мақсаты мен барысын түсіндіру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Ауызша сұрақ жауап ретінде сұрау және оқушылардың дәптерін тексеру.
№ 369 Егер болса, онда ә) ні есептеңдер.
ә)
№ 373 Егер 1800 α0 және болса, онда анықтаңдар.
Шешуі:
формуласын қолдансақ, онда болады; бірінші тригонометриялық тепе- теңдікті қолданып, синустың мәнін есептейік: Енді формуласы арқылы тангенсті анықтаймыз. Сонда
№ 379 Тепе-теңдіктерді дәлелдеңдер.
ә)
№ 380 Ықшамдаңдар
ә)
б)
в)
№ 382 Егер
а) және болса, онда –ны табыңдар.
Шешуі:
ә) және болса, онда –ны табыңдар.
Шешуі:
формуласын қолдансақ, онда болады; бірінші тригонометриялық тепе- теңдікті қолданып, синустың мәнін есептейік:
б) және болса, онда –ны табыңдар.
Шешуі:
ІІІ. Карточкамен жұмыс (15 мин).
Сыныптың оқушыларын үш топқа бөлеміз. (әр топқа карточка таратылады)
2 топ
Өрнекті ықшамдаңдар:
Есептеңдер:
егер
3.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:
1 топ
Өрнекті ықшамдаңдар:
Есептеңдер:
егер
3.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:
3 топ
Өрнекті ықшамдаңдар:
Есептеңдер:
егер
3.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:
Шешуі:
Өрнекті ықшамдаңдар:
Есептеңдер:
егер
егер
егер
3.Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:
ІҮ. Формула білеміз бе? (5 мин)
Әр топқа тапсырма таратылады және бекітілген уақыт ішінде тапсырманы орындау керек.
Ү. Кім жылдам?
Әрбір топқа есептер беріледі сол есепті жылдам шығару керек.
Өрнекті ықшамдаңдар
ә)
б)
2. Тепе-теңдікті дәлелдеңдер
ә)
ҮІ. Сабақты қорытындылау.
Оқушылардың белсенділігін,сабаққа қатысуын талдап,мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
ІІІІ тарау. Тригонометрия элементтері қайталау. Бақылау жұмысына дайындалу.