К?рнекілігі: Кез келген б?рыштарды? м?нін табу?а арнал?ан бірлік ше?берлі плакат ?лестірме
Саба?ты? барысы. ?йымдастыру ж?мыстары
?атыс, саба??а дайынды?ты тексеру
2. ?й ж?мысын с?рау
?ш о?ушы?а ?лестірме с?ра?тарды беру
?й ж?мысы 348-ші шекті о?ушылар?а орындату
Просмотр содержимого документа
«Тригонометриялы? функцияларды? кез келген б?рыштар ?шін аны?тамасы. »
29.01.2015ж
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың кез келген бұрыштар үшін анықтамасы.
Сабақтың мақсаты
а) Білімділік. Тригонометриялық функциялардың мәндерін үлкен бұрыштарда табу
б) Дамытушылық,. Функциялар туралы түсініктерін тереңдету білімділікті дамыту
в) Тәрбиелік. Ұқыптылыққа, шыдамдылыққа дағдылау
Көрнекілігі: Кез келген бұрыштардың мәнін табуға арналған бірлік шеңберлі плакат үлестірме
Сабақтың барысы. Ұйымдастыру жұмыстары
Қатыс, сабаққа дайындықты тексеру
2. Үй жұмысын сұрау
Үш оқушыға үлестірме сұрақтарды беру
Үй жұмысы 348-ші шекті оқушыларға орындату
1500 1500
315=
Үлестірме берген оқушылардың жауаптарын алу және талқылау
Үй жұмысына арналған тақырыпты қайталау
Жаңа тақырыпты ашу
А
×××××××
ctg
Тең болады
Бірлік шеңбердеОВС
ОВR Болғаны үшін
Бұл жерде х және у сандары В нүктесінің координаталары болады
Онда болғанда және бұрыштарының мәндері В1 нүктесінің координаталары болады яғни
Осы қасиет шеңбер бойындағы кез келген нүктелерде орындалады. Олай болса біз үлкен бұрыштардың мәндерін және теріс бұрыштардың мәндерін табуға болады.
ВС2+АС2АВ2 теңдігінен+=1 тригонометриялық негізгі теңдігі алынады
Есептерге қараймыз.
Есеп №364
2) санының синусы мен косинусын табың
тең
2) болса В(0; 1) онда , тең
Есеп №365
Теңдік орындалатындай - бұрышы бола ма?
1),
+=1 теңдігін қолданамыз
()2+()2
1 БОЛАДЫ
3)
(2+ (2 +
МӘНІ ЖОҚ
Есеп № 367
санына тең барма?
орындалады онда α бар
3) санына α жоқ себебі
-1 теңсіздік орындалмайды
Есеп № 368
Өрнектің мәнін табың
а) 2++
Қорытынды. Тақырыпқа тиісті сұрақтар
Есептердің шешіміне түсініктемелер
№ 368 Оқушыларды бағалау
Үй жұмысы 2) 3) 4)