kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Те?деулерді шешу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты,Астана ?аласына барып ?сем ?имараттармен танысу.Міндеттері,?ткен саба?та?ы ал?ан ьілімдерін жетілдіру,о?ушыларды? есте са?тау,логикалы? ойлау ?абілет,бірдей ?осыл?ыштарды? ?осындысын табу,есепті? шешімін ?рнек т?рінде жазу,есептерді салыстыру да?дыларын дамыту.о?ушыларды ?здігінен ж?мыс істеуге,алдына ?ой?ан ма?саттарын ж?зеге асыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Те?деулерді шешу »

Күні: 4.3.2015 жыл

Сынып: 3 «а»

Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Құрылымы күрделі теңдеулерді шешу.
Сабақ мақсаты:

● Астана қаласына саяхатқа барып, әсем ғимараттарымен танысу.
Сабақтың міндеттері: 

1. Білімділік: өткен сабақтарда алған білімдерін жетілдіру.

2. Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, логикалық ойлау қабілет, бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, есептің шешуін өрнек түрінде жазу, есептерді салыстыру дағдыларын дамыту.

3. Тәрбиелік: Оқушыларды өздігімен жұмыс істеуге, алдына қойған мақсатына жете білуге жетелей отырып, өз ойын еркін, дәлелдеп айтуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, жеке суреттер, перфокарта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлеметсіңдерме балалар! Орындарымызға отырайық, оқу құралдарымызды алайық.

II. Үй жұмысын тексеру.

Сабағымызды бастамас бұрын үй жұмысын тексеріп алайық.Балалар үйге қандай тапсырма берілді? Барлығымыз дәптерімізді ашып қойайық. Мен аралап тексеріп шығамын.

Үй тапсырмасы бойынша қорытынды жасау.
ІІI. Ауызша есептеу

Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше, ол – саяхат сабағы. Біз бүгін Елордамызға саяхатха шығамыз. Саяхатымызды бастау үшін алдымен ауа – райын біліп алайық. Күн бұлтты болса саяхатқа шыға алмаймыз. Ал біздің күніміздің бетін бұлт басып кетіпті. Бұлттардан арылту үшін бұлттардың астында жасырулы тұрған тапсырманы ауызша орындаймыз. Қанеки кім тақтаға шығамын дейді.
1. 26·3=78

2. 92·4=368

3. 43:8=5(3)

4. 7:3=2(1)
5. 51·9=459

6. 32·5=160

7. 34·2=68
ІV. Жаңа сабақ.
«Астанаға саяхат»

Сабағымыз саяхат сабақ болғандықтан, біз сендермен көптеген аялдамаларға тоқтап, түрлі тапсырмалар орындаймыз.

1. Вокзал.

2. Бәйтерек.

3. Пирамида
4. Ақ Орда
5. «Думан»
6. «Хан шатыры»

1 - аялдама.

Бізге Астана вокзалына жету керек ол үшін оқулығымыздағы 73 беттегі №1-ші тапсырманы орындайық.

3 минутта Ерлан  150м, ал Нұрлан  168 м жүгіріп өтті. Нұрлан Ерланға қарағанда 1 минутта неше метр артық жүгірді?

1. Есепте не туралы айтылған?

2. 3 саны нені білдіреді?


3. 150 саны нені білдіреді?

4. 168 саны нені білдіреді?

5. Есептің сұрағы қандай?


6. Есептің сұрағына бірден жауап

беруге бола ма?

7. Неліктен?


8. Оны қалай табамыз?

Жүгіру

Ерлан мен Нұрланның жүгіруге кеткен уақтын.

3 минутта Ерланның жүгірген жолы

3 минутта Нұрланның жүгірген жолы

Нұрлан Ерланға қарағанда 1 минутта неше метр артық жүгірді?

Жоқ


Себебі әрқайсысының 1 минутта неше метр жүгіргені белгісіз.

Барлық жүріп өткен жолды, соған кеткен уақытқа бөлеміз.


Жүгірурге кеткен уақыт - 3 минут

Ерланның жүгірген жолы - 150м 1 минутта неше метр артық жүгірді?

Нұрланның жүгірген жолы -168 м

Әрқайсысы 1 минутта - ?

Шешуі: 150:3=50

168:3=56

56 – 50=6 (м)

Жауабы: 1 минутта Нұрлан Ерланға қарағанда 6 метр артық жүгірді.

- Өте жақсы балалар бірінші аялдамаға келдік.

Енді келесі аялдама «Бәйтерек»

Сендерге сәттілік тілеймін. Бәйтерекке жету үшін оқулықтағы 74 беттегі №2 тапсыраны орындау керек.

Жолаушылар пойызында 16 вагон бар. Ондағы 6 вагонның әрқайсысында 50 жолаушыдан. Қалғандарында 45 жолаушыдан болған. Пойызға барлығы неше жолаушы отырған?

1. Есепте не туралы айтылған?

2. 16 саны нені білдіреді?

3. 6 саны нені білдіреді?


4. 50 саны нені білдіреді?


5. 45 саны нені білдіреді?


6. Есептің сұрағы қандай?


7. Есептің сұрағына бірден жауап

беруге бола ма?


8. Неліктен?

9. Оны қалай табамыз?

Пойыздағы жолаушылар

Пойыздағы барлық вагон саны

Жолаушылары 50ден болған вагондар саны

6 вагонның әрқайсысындағы жолаушы саны

Қалған вагондардардың әрқайсысында болған жолаушылар саны

Пойызға барлығы неше жолаушы отырған?

Жоқ



Себебі қалған вагондар саны белгісіз.

Барлық вагондар санынан бізге белгілі вагондар санын азайтамыз. Белгілі болған вагондар санына жолаушылар санын көбейтеміз. Барлығын қосамыз.

Шешуі:

Барлық вагон - 16

6 вагонда – 50 жолаушыдан барлығы ? жолаушы

Қалған вагондар - ?, 45 жолаушыдан

Шешуі:

16-6=10

50·6=300

10·45=450

300+450=750

Жауабы: Барлығы 750 жолаушы

Жақсы балалар, біз «Бәйтерек» аялдамасының тапсырмасын өте жақы орындадық.

Мәлімет беру
Астана қаласының сол жағалауында «Астана - Бәйтерек» монументі орналасқан. Мұнда Өмір ағашы - Бәйтеректің көк аспанға қарай самғауы көрініс тапқан. Бәйтерек ғимаратының биіктігі - 97 метр. «Астана - Бәйтерек» монументі кешенін салу идеясының авторы - Қ. Р Президенті Н. Ә.Назарбаев.

3 - аялдама «Пирамида»
Пирамиданың қызметкерлері бізге тапсырма дайындаған екен. Ендеше балалар тапсырмаға көшейік. Неғұрлым тез орындасаңдар, соғұрлым тез келесі ғимаратқа жететін боламыз.

x+ 2 = 7·9

x+2=16

x=16-2

x=14

x·2=14+16

x·2=30

x=30:2

x=15

56-x=48:6

56-x=8

x=56-8

x=48

x-20=63:9

x-20=7

x=20+7

x=27

x:2=27-20

x:2=7

x=7·2

x=14

72:x=45:5

72:x=9

X=72:9

X=8

x+700=890

x=890-700

x=190

890-x=700

x=890-700

x=190

x-700=190

x=700+190

x=890

Бұл тапсырманы да өте жақсы қатесіз орындадық!

Бейбітшілік пен келісім сарайы 2006 жылы көрнекті британдық сәулетші Норман Фостер салған ерекше пирамида. Оның биіктігі 62 метр. Пирамиданың табанында 1, 5 мың орынға арналған опера залы, жоғары бөлігінде ғимараттың негізгі бөлмесі бар. Онда Қазақстан ассамблеясының кеңселері, мұражайлар, көрме залдары орналасқан.
4 - аялдама «Ақ Орда»
Тапсырма
«Ақ Орда» бізге сандық сыйға тартып отыр. Бұл – жай сандық емес, сиқырлы сандық. «Сиқырлы сандық». Берілген сандарды таңдап, жасырынған сұрақтарға жауап беру.
«Ақ Орда» Қ. Р Президентінің резиденциясы. Ол Есіл өзенінің сол жақ жағалауында орналасқан. Ғимарат ауданы 36 720 ш. м құрайды. Резиденция жанында КР Парламенті, ҚР Үкімет үйі, ҚР жоғары соты, ҚР министрліктер үйі орналасқан.

Ал енді осы сандықтың сұрақтарына жауап беріп, келесі ғимаратқа жетейік.

Үшбұрыштың периметрін қолайлы тәсілмен есепте:








3 см


3 см


3 см



Р=3·3=9см

Тіктөртбұрыштың периметрін қолайлы тәсілмен есепте:

4 cм

2 cм







Р=(2+4)·2=12см

Шаршының периметрін қолайлы тәсілмен есепте:

2 cм

2 cм







Р=(2+2)·2=8см

Үшбұрыштың периметрін қолайлы тәсілмен есепте:

4 cм

3 см

3 см






Р=3·2+4=10см


V. Сергіту сәті
Балалар біз сіздермен 4 - ші аялдамадан да өттік. Барлығымыз қатты шаршаған шығармыз иа? Олай болса қанекей бір сергіп алайық.
5 - аялдама «Думан» 

Сендерге «Думан» ойын – сауық орталығы да тапсырма ойластырып қойыпты.

1)18; 26; 32; 46; 92; 50 сандарының әрқайсысының ½ бөлігін табыңдар;

18:2=9; 26:2=13; 32:2=16; 46:2=23; 92:2=47; 50:2=25

2)¼ бөлігі 3; 9; 12; 20; 19; 24 сандарына тең болатын сандарды табыңдар.

3·4=12; 9·4=36; 12·4=48; 20·4=80; 19·4=76; 24·4=96
«Думан» ойын - сауық орталағы Елорданың сол жағалауында салынған. 3д кинотеатры, «Джунгли» аттракционы, боулинг, көп функционалдық зал мен қонақ үй кешені, сонымен қатар сауда залдары, балаларға арналған ойын алаңдары бар. «Думан» ересектердің де, балалардың да сүйікті демалыс орны.

6 - аялдама «Хан шатыры»
Міне біз соңғы аялдамаға да келіп жеттік. Ендеше, «Хан шатыры» аялдамасының тапсырмасын орындап көрейік. Бұл аялдаманың тапсырмасы перфокартаны толтыру.


Бейбітшілік және келісім сарайының желісін жалғастыратын сауда және ойын - сауық орталығы. 200 дей мертлік кешен қаланың зәулім доминантына айналды. Оның қаңқасы ұсақ тордан құралған зәулім шатыр ішінде ауданы 100 шаршы метр қалалық саябақ, дүкендер, кино театрлар, концерт алаңы бар. Астана тұрғындар өздерінің бос уақыттарын осы жерде өткізе алады.
Бекіту:
- Балалар, осымен саяхатымыз аяқталды.
- Саяхат сабағы сендерге ұнады ма?
‒Біз қай қалаға саяхат жасадық?
- Балалар, бүгінгі сабақта нені үйрендік? Нені білдік?

VІІІ. Қорытынды
Бағалау. Оқушыларды үй тапсырмасын орындауына, сабаққа қатысу белсенділігіне, тәртібіне қарай бағалау.

Үйге тапсырма: №6; 7; Шығармашылық тапсырма.























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Те?деулерді шешу

Автор: Орал?азы ?ыз?алда? Ба?дат?ызы

Дата: 16.10.2015

Номер свидетельства: 240363


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства