Астана қаласы
№48 мектеп - лицейдің
бастауыш сынып мұғалімі
КИГАЙ АРМАНГУЛ
Пәні: математика 3 сынып
Тақырыбы: Санды көбейтіндіге көбейту( көбейтудің терімділік қасиеті)
Мақсаты : Санды көбейтіндіге көбейту немесе көбейтудің терімділік қасиеті жайлы түсінік беру; көбейту, бөлу, қосу, азайту дағдыларын бекіту, ойлау, зейінін дамыту.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік.
Көрнекілігі: сызбалар, кестелер, геометриялық фигуралар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер, жымиып күліп қойыңдар.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 9, 13
ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.
Ауызша жұмыс.
а) 27 : 1 0 : 5 20 ∙ 0 0 ∙ 9 0 : 30
33 : 1 0 : 4 13 ∙ 1 0 ∙ 17 40 : 1
ә) 6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36
6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42
6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48
6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:
№ 1 Фигурада неше текше бар?
Шешуі: 4 ∙ (2 ∙ 3) = (4 ∙ 2) ∙ 3
Санды көбейтіндіге көбейту үшін, ол санды бірінші көбейткішке көбейтіп, алынған көбейтіндіні екінші көбейткішке көбейтуге болады.
№ 2. Суретпен жұмыс. Суретте неше теңге бар?
5тг
5тг
5 тг
Есептеу тәсілін түсіндір:
(5 ∙ 3) ∙ 2 және 5 ∙ (3 ∙ 2).
5тг
5 тг
5тг
(5 тг. бір қатарда үш монетадан екі қатар;
бұл жерде «көбейткіштердің орнын ауыстырғаннан
көбейтіндінің мәні өзгермейді» деген ережені естен шығармау керек)
№ 3. Көбейтуді орында және нәтижелерін салыстыр:
(3 ∙ 2) ∙ 5 = 6 ∙ 5 = 30 (5 ∙ 4) ∙ 2 = 20 ∙ 2 = 40
3 ∙ (2 ∙ 5 = 3 ∙ 10 = 30 5 ∙ (4 ∙ 2) = 5 ∙ 8 = 40
4. Жұптық жұмыс. № 6. Тура теңсіздіктерді теріп жаз.
Ү. Өткен тақырыпты пысықтау.
1. Жұптық жұмыс. № 4. Өрнектер құр және мәндерін тап:
(2 ∙ 4) ∙ 2 = 8 ∙ 2 = 16 36 + (81 : 9) = 36 + 9 = 40
(6 + 3) ∙ 7 = 9 ∙ 7 = 70 (7 ∙ 6) - 24 = 42 – 24 = 18
2. Ұжымдық жұмыс . № 5. Амалдарды орында.
1 м – 8 дм 6 см = 100 см – 86 см = 14 см 4 дм 8 см + 5дм 8 см = 10 дм 6см
2 м 6 дм + 7 м 4 дм = 26 дм + 74 дм = 100 см 54 см + 4 дм 8 см = 10 дм 2 см
3. Есеп шығару. № 7.
Ашық хат – 48 Шешуі: 48 : 8 ∙ 6 = 36
Марка - ?, 8 есе кем Жауабы: 36 конверт
Конверт - ?, 6 есе артық
№ 8.
32 газет пен 25 журнал : 9 ? (32 + 25) : 9 = 57 : 9 = 6 (қалд. 3)
4. Өздік жұмыс. № 9.
І - 9 п. жәшігіне 4 ж. газеттен, ? есе артық Шешуі: 9 ∙ 4 : 6 = 36 : 6 = 6
ІІ – 1 п. жәшікке 6 ж. газет Жауабы: 6 есе көп.
5. ауызша № 11, 12.
ҮІ. Сабақты қорыту : № 13. Өрнектердің мәндерін табудың қолайлы тәсілінкөрсет.
ІҮ.Үйге тапсырма : № 10, 156 бет. Бағалау
Пәні: Математика 3 сынып
Тақырыбы: Көлем бірлігі – куб сантиметр. Сыйымдылық бірлігі - литр
Мақсаты: Оқушыларды көлем мен сыйымдылықты өлшеу бірліктерімен таныстыру.
Міндеттері:1. Жаңа материалды жағдаят тудыру арқылы бірдей көбейткіштердің үшінші дәрежесі жайлы түсінік беру.
2. зейінін, жадын, тілін дамыту.
3 .Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, өздік .
Көрнекілігі: сызбалар, кестелер,суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше сабағымызды бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6.
ІІІ. Білімді тиянақтау: Ауызша жұмыс.
а) 2 ∙ 3 = 6 4 ∙ 3 = 12 6 ∙ 3 = 18 8 ∙ 3 = 24 1 ∙ 3 = 3 0 ∙ 3 = 0
ә) Есеп шығару.
- Қайыңның биіктігі 9 м, ал үй одан 3 м биік. Үйдің биіктігі қандай? ( 12м)
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру. 1. Мақсат қою кезеңі . оқушыларды көлем мен сыйымдылықты өлшеу бірліктерімен таныстыру. 2. Оқулықпен жұмыс. №1, 2, 3, 4.
ЕСІҢДЕ САҚТА!
Бірлік
2. Тап:
Ұзындықты
Ауданды
Көлемді
1 см
1 см2
1 см3
1 л – сыйымдылық бірлігі.
1 л = 10 см ∙ 10 см ∙ 10 см = 1000 см3
Текшенің көлемі – 1 см3
Текшенің үш өлшемі бар:
Ұзындығы – 1 см, ені – 1 см, биіктігі – 1см
Көлемі 1000 см3 (1л) судың массасы 1 килограмға тең.
Текшенің қырларының ұзындығы 3см; 4см; 5см болса, оның көлемі неге тең болады?
3 ∙ 4 ∙ 5 = 60 (см3 ) Қорытынды:
Егер текше қырының ұзындығы а – ға тең болса, онда оның көлемі а 3 - қа тең болады.
Практикалық жұмыс. № 5, № 6.Көзбен көріп салыстыру,Суретте көлемі бірдей ыдыстар бар ма? Оны қалай тексеруге болады?
Ү. Өткен материалды бекіту: 1 . Жұптық жұмыс. № 7. Теңдіктер тура ма, тексер.
1) 37 – (16 + 19) = 37 – 16 + 19 2 = 40 37 – (16 + 19) ‹ 37 – 16 + 19
2. Ауызша есеп шығару: № 9.
(9 : ( 6 : 2) = 9 : 3 = 3 Ж: осындай 3 террасаға төсеуге болады.
№ 10. Түсініп шығару(іздену)
Жүзім 8кг – 12 жәшік Шешуі: (8 ∙ 12 – 32) : 32= (96 – 32) : 32 = 2
Сатылды – 32 кг Жауабы: 2 есе артық
Неше - ? қалды
№ 11. Топтық жұмыс. Теңдеуді шеш.(үш топтан 3оқушы)
Өздік жұмыс. № 12. Бөлінгішті тап және оны санның кубы түрінде жаз:
Х ∙ 7 = 36 + 13 34 + х = 8 ∙ 6 х : 6 = 42
Х ∙ 7 = 49 34 + х = 48 х = 42 ∙ 6
Х = 49 : 7 х = 48 – 34 х = 252
Х = 7 х = 14 252 : 6 = 42
7 ∙ 7 = 49 34 + 14 = 48 42 ∙ 42 ∙ 42 = 423
7 ∙ 7 ∙ 7 = 73 14 ∙ 14 ∙ 14 = 143
ҮІ. Сабақты қорыту:1) Шығармашылық жұмыс. № 13.2)№ 14. Сәйкестігін тап.(ауызша)
ҮІІ. Үйге тапсырма: № 8. 197 бет. Бағалау.