Ма?саты:
• Натурал ж?не б?тін к?рсеткішті д?режелер та?ырыптары бойынша ал?ан білімдерін жалпылап, тияна?тау, ?осымша м?ліметтер беру.
• Тиімді ?діс- т?сілдер ар?ылы о?ушыларды? ой- ?рісін ке?ейту , ?здігінен ж?мыс жасау, іздену, шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту.
• О?ушыларды на?тылы??а, ?йымшылды??а, ??ыптылы??а, д?лдікке т?рбиелеу.
Саба? жоспары:
1. ?йымдастыру б?лімі.
2. ?й тапсырмасын тексеру.
3. ?ткен та?ырыпты пысы?тау
4. Жа?а саба?
5. Жа?а саба?ты бекіту
6. Саба?ты ?орытындылау
7. ?йге тапсырма.
8. Ба?алау
Просмотр содержимого документа
«Та?ырыбы: Натурал ж?не б?тін к?рсеткішті д?режелер та?ырыптарына есептер шы?ару. »
“Талдықорған қаласының білім бөлімі” мемлекеттік мекемесінің “мектепке дейінгі шағын орталығы бар” №25 орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесінің математика пән мұғалімі Шакенова Назира Еренғайыпқызы
Тақырыбы: Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тақырыптарына есептер шығару.
Мақсаты:
Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тақырыптары бойынша алған білімдерін жалпылап, тиянақтау, қосымша мәліметтер беру.
Тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың ой- өрісін кеңейту , өздігінен жұмыс жасау, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Оқушыларды нақтылыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу.
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру бөлімі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырыпты пысықтау
Жаңа сабақ
Жаңа сабақты бекіту
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма.
Бағалау.
САБАҚ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру бөлімі : Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №44,№47, №53, қабілетті оқушылар үшін №55 №56(2)
ІІІ. Өтілген материалдың игерілуін тексеру :
1. Графикалық диктант: иә- жоқ ____
- Негіздері бірдей дәрежелерді бөлгенде негізін өзгеріссіз қалдырып, бөлінгіштің дәреже көрсеткішін бөлгіштің дәреже көрсеткішіне қосамыз (азайтамыз)
- (а 3 )2 = а 5 тең (а 6 )
- (- 3х2 у8 )2 = 9х4 у16
- Дәрежені дәрежеге шығарғанда, негізін өзгертпей дәреже көрсеткіштері қосылады.
- 3-5 ∙ 33 = тең ( )
- Бөлшекті дәрежеге шығарғанда, оның аламының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы дәрежеге шығарады.
- (2999+ 3001)0 = 6000 –ға тең?
- Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде, олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негіздерін өзгеріссіз қалдырамыз .
- (-а)10 ∙ а5 ∙ (- а)3 = а 18 (- а 18 )
жауап:
2. Ауызша есептер шығару арқылы жасырылған сөйлемді тауып, мағынасын ашу:
(а6 х2 )3 (Б) 1,4с4 ∙20с10 (І) 3а5 в5 )2 (Л) 7с8 (2с3 )2 (І) (2а2 х)3 (М)
102 – 52 (Қ) (А) (7-9)5 ∙1250 (З) х 12 ∙ (х2 )3 (Ы)
3 а3 ∙ (-ав2 )4 (Н ) х5 :(х∙х4 ) (А)
Б
Қ
Л
З
Н
а1 8 х 6
75
9а10 в10
-32
3а7 в8
Ы
І
А
М
Х18
28с14
1
8а6 х3
І V. Білімді бекіту:
1. Деңгейлік тапсырмалар:
І- деңгей: « 3 »
ІІ деңгей: « 4 »
ІІІ деңгей: « 5 »
1.Өрнектің мәнін тап: 24 ·с-3 , мұндағы с = .
2. Амалды орында:
а) (х7 )3 · х12 ; б) х - 1 2 : х 3 ; в) ( 3 х6 )3 ;
3. k- ның қандай мәнінде теңдік дұрыс болады: 58 : 5k = 54
Есепте :
х-ті тап: х 26 29 = 217
2. Шығармашылық тапсырмалар :
1. Бос төркөздерді толтыр:
8 а5 = 2а3 (5а2 в)2 = 125 а8 в3
12 а6 в4 = 2,4 а8 в5 6а3 ( )2 = 24 а13
- а7 в = 3а10 в15
V. Сабақты қорытындылау :
1. «Инсерт әдісі»:
Білемін
Білдім
Білгім келеді
VІ. Бағалау :
Бағалау парағы бойынша
№
Қызмет түрі
Бағалау
1
Графикалық диктант
2
Ауызша жаттығулар
3
Деңгейлік тапсырмалар
4
Шығармашылық тапсырмалар
VІІ. Үйге тапсырма: №360, №361