САБАҚ: математика | Мектеп: «Еңбек» жалпы орта мектебі |
Күні: 20.01.17 ж | Мұғалімнің есімі: Алимбетова Гулнара |
СЫНЫП: 4 | Қатысқандар саны: 25 | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Санды көбейтіндіге көбейту |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Санды көбейтіндіге көбейте отырып, қолданады |
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
Екі көбейткіш сандардың көбейтіндісімен алмастыру, ажырату, пайдаланып жазады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Санды көбейтіндіге көбейту,көбейтудің терімділік қасиеті арасындағы тәуелділік тәсілдері арқылы есептер шығару түсінігін қалыптастырады. Тақырып бойынша есептерді шешеді, белгіленген мақсатқа қол жеткізеді,өзін-өзі дамытады, топпен, жұппен және жеке жұмыс істеу барысында өз нәтижесін көреді,өз ойларын сын тұрғысынан ойлай отырып сынып алдында қорғай біледі. Алынған білімді практикада қолдануды ұйымдастыра алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Сандарды көбейтіндіге көбейтудің әртүрлі тәсілдерін арқылы қарастырады. |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: сан,көбейту,көбейтінді Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know? Has every learner’s choice been recorded? How can we check? Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket? Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like? |
Талқылауға арналған тармақтар: Сандар,көбейту,көбейтінді.Екі көбейткішті көбейтіндісімен алмастырады. |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
Екі немесе одан да көп сандарды олардың көбейтіндісімен алмастырып есептеп шығарады. |
Жазылым бойынша ұсыныстар: Сандарды көбейтіндіге көбейтіп баған түрінде шығарылу жолдарын есептейді |
Алдыңғы тақырып | Өтілген тақырыптар бойынша сұрақ жауаптар.Елестетеді,ойлана отырып жауап береді. |
Жоспар |
Жоспар-ланған уақыт 45 минут | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 2 минут | Ұйымдастыру. Сәлемдесу. «Шаттық шеңбері» тілек айту арқылы жағымды психологиялық ахуал туғызу. Жанындағы оқушыға өз атының бас әрпінен басталатын жылы сөз айту. "Адасқан сандар" бойынша топқа бөлу. | Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу, зейінін сабаққа аудару. Оқушылар айтылған іс-әрекеттерді орындап, 4-топқа бөлінеді |
Ортасы 5 минут 6 минут 7 минут 10 минут 2 минут 6 минут 3 минут | Блум таксономиясының категорияларын қолдану. «Кубизм» әдісі бойынша сұрақтар. 1 ғасырда неше жыл бар? 1 аптада неше тәулік бар ? 1 см қанша мм бар ? 1 кг қанша г бар ? 1км неше метр бар ? 1 метрде қагша см бар ? 1 тоннада қанша кг бар ? 1 сағатта қанша минут бар ? 1.Білу. «Ой қозғау» әдісі арқылы. Сандарды көбейтіндіге көбейтіп есептер шығару. а * (в * с) =(a * в) * с = ( c * а) * в 1 –тәсіл 2-тәсіл 3-тәсіл 3х ( 2х5)=30 (3 х 2) х 5 = 30 (5 х 3) х 2 = 30 Екі көбейткішті олардың көбейтіндісімен алмастыруға болады. 2.Түсіну . »Үштік әдіс» арқылы эстафеталық ойын. 1-оп 2-топ 32 х 10 = 32016 х 10 = 3208 x 10 = 48 x 100 = 3224 x 10 = 488 x 100 = 3-топ 4-топ 4848 x 100 = 489 x 100 = 4844 x 100 = 4850 x 100 = 485 x 100 = 4805 x 100 = 3. Қолдану .«Көршіңді тап» арқылы тапсырманы орындау. 10 : 5 5 х 2 40 : 2 8 х 5 «Кім жылдам» А) І. ( 5 х 8) х 12 = II. 5 x ( 8 x 12 ) = III. (12 x 5 ) x 8 = 1-тәсіл 2-тәсіл 10 х 20 = 10 x 30 = 200 x 30 = 300 x 20 = Есепте: 1 км = 1000 м 1000 : 100 = 10 : 2 = Сергіту сәті. «Мен қазақпын» әнімен билеу. 4.Талдау. «Қонақ бөлме»(тік төртбұрыш). a = 12 x 50 = см в = 7 x 50 = см s = а * в = 600 x 350 = см Ас үй(шаршы). a = 6 x 50 = см в = 6 x 50 = см s = а * а = 300 x 300 = см Жатын бөлме (тік бұрыш). a = 6 x 50 = см в = 4 x 50 = см s = а * в = 300 x 200 = см Дәліз(тік төртбұрыш). a = 3 x 50 = см в = 13 x 50 = см s = а * в = 150 x 650 = см 5. Жинақтау . «Қызықты кубизм» әдісі арқылы жұмбақтың шешуін табу. Үш аяғы боялған Екі жағы боялған Бір жағы боялған | Кубик Ах4 парақшасы АКТ Интербелсенді тақта АКТ Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта АКТ видеоролик Ах4 парақшасы Кубик АКТ |
Аяқталуы 2 минут | Бортты журнал арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау. Үйге тапсырма: № 6 есеп, 106 бет Кері байланыс: «Кеме» әдісі. * Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығы сәтті орындаған болсаң,желкенді жасыл түске боя. Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып,смұғалімнің көмегі қажет болса,желкенді қызыл түсек боя.» Оқушылар қолдарындарындағы стикерлерге жұмыстарға қатысты пікірлері мен ұсыныстарын жазып, сол жұмыстың тұсына жапсырады. | Өзін-өзі бағалау парағы А х 4 парақша маркерлер |
Қосымша ақпарат:.4 сынып математика оқулығы,Электронды оқулық |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс. |
Көпірше орнату үлгерімі жоғары және төмен оқушыларды жұптастыру, тапсырманы күрделендіру. | Сұрақ қою арқылы «қалай шештің?» т.с.с. | Математика пәнімен пәнаралық байланыс бар. Таныстырылым қолданылады, Интерактивті тақтаны 20 - 25 минуттан артық қолдануға болмайды. |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздімжәне неліктен? 6. Түзету/Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті төмен оқушыларға тапсырма беруді қалай жоспарлайсыз? | Күтілетін нәтижемен салыстырмалы түрде Білім сапасы: Үлгерімі: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. | |