kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Т?уелсіздік архитектурасы". ?шб?рыштар мен т?ртб?рыштарды? аудандарын табу?а арнал?ан есептерді шешу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Б?л саба?-?аза?станны? Т?уелсіздігіні? 25 жылды?ына арнал?ан. 8 сыныпты? геометрия о?у курсында "аудандар" тарауын бекіту ма?сатында жасал?ан саба?. Т?уелсіздік жылдары елімізде к?птеген ?имараттар салынды, соларды? барлы?ы белгілі бір фигуралар?а негізделген. Ол фигураларды? барлы?ы айналу денелері, ал ол денелерді 11 сыныпта ?тетіндіктен, мен 8 сынып?а арнап осы ?имараттарды? тек бір жа?тарын ?ана лып, есеп ??растырдым. Б?л-о?ушыларды? алда?ы сыныптар?а дайынды?ын одан ?рі дамытады деп ойлаймын. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Т?уелсіздік архитектурасы". ?шб?рыштар мен т?ртб?рыштарды? аудандарын табу?а арнал?ан есептерді шешу»

Күні:..................2016ж «Бекітемін»

Пәні: Геометрия Оқу ісі жөніндегі орынбасары

Сынып: 8 _______________ М.Аманова

Сабақ реті: № .........

Сабақ жоспары


Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың аудандарын табуға арналған есептерді шешу

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік:Аудандарды табуға арналған есептерді шешу бойынша лаған білімдерін бекіту.

  2. Дамытушылық:Тәуелсіздік ғимараттарының сұлбасын түсіну, есеп шығаруда өмірмен байланыстыра білу қабілеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: Елінің патриоты болуға, елін мақтан етуге, шығармашыл тұлға болуға тәрбиелу.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдері: Деңгейлеп оқыту

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: Есеп сызбалары, ғимарат суреттері

Пәнаралық байланыс: сызу, алгебра.


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.__________ __

2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.___________________ __


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Астанаға саяхатқа баруға жолдама ұтып аламыз.

Бас қаламыз Астанадағы тәуелсіздік жылдары салынған ғимараттар мен ескерткіштер туралы мына сұрақтарға жауап жазып келу:

  1. «Ақ Орда» резиденциясының ауданын тіктөртбұрыштың ауданын табу формуласымен таба аламыз ба?

  2. Тәуелсіздік сарайының сұлбасы-қиық пирамида, ал бір жақ қабырғасы қандай фигура және оның ауданын есептеу формуласы қандай?

  3. «Бейбітшілік пен Келісім» сарайының сұлбасы-төртбұрышты пирамида, ал қабырғалары қандай үшбұрыш және табаны ше?

  4. «Хан-Шатыр» орталығы ғимаратының сұлбасын үшбұрыш деп айта аламыз ба?



ІІІ. Өткен тарауды қайталау: Барлығы дұрыс болса-ұшақпен, 4 жауап дұрыс болса-пойызбен, 3 жауап дұрыстығы-автобус.

  1. Тіктөртбұрыштың, шаршының аудандарының формуласын жаз.

  2. Параллелограмның ауданының формуласын ата.

  3. Үшбұрыштың ауданының формуласы?

  4. Трапецияның ауданының формуласын айт.


ІV. Деңгейлік тапсырмаларды орындау:

А-деңгейі

А) « Бейбітшілік пен Келісім сарайы» ғимаратының есебі.

Сарайдың табаны - шаршы. Шаршының бір қабырғасы – 62 м. Шаршының ауданын тап.

Ә) «Ақ Орда» резиденциясының есебі:

«Ақ Орда» резиденциясының биіктігі шатырсүмбіні қоса есептегенде 80 м. Күмбезге дейінгі негіз бөлік 5 қабаттан тұрады, І қабат 10 м, қалғандары 5 м-ден болса, шатырсүмбінің биіктігін тап.


В-деңгейі:

3. «Бейбітшілік және Келісім» сарайының бір бүйірі-тең бүйірлі үшбұрыш, бүйір қабырғасының ұзындығы 75 м, ал табаны 62 м. Үшбұрыштың биіктігін, ауданын табыңыз.

4. «Хан Шатыр» ойын-сауық орталығының 1-ші қабатында тең бүйірлі екі трапеция түрінде біріккен павильон бар (ABCD  және  EKLM). Алғашқы трапецияның табандары AD = 13м, BC=14,8  және биіктігі h=6м, ал екінші трапецияның табандары  EM=7,8м және  KL=4,3м, биіктігі H=13м. Павильонның ауданын табыңыз.

Шешуі:

Әр трапецияның ауданын табамыз:

= (14, 8 + 13) : 2 *6 ≈ 83 (м²)

= (7,8 + 4,3) :2 *17 ≈ 103 (м²)

Онда ізделетін павильоннның ауданы:

S= ≈ 83+103 = 186 (м²)


С-деңгейі:

5.

Тәуелсіздік Сарайы үш қабаттан тұрады және қиық пирамида пішінді. Оның осьтік қимасы болып табылатын ABCD төртбұрышын қарастырайық, ол тең бүйірлі трапеция болып табылады. Оның бірінші қабатының қабырғасының ұзындығы (CD=142м) және табаны (AB=131м).

  1. Екінші және үшінші қабат қабырғаларының ұзындығын табыңдар. 

Шешу:

М мен F нүктелері AD қабырғасын, ал N мен М нүктесі –BC тең үшке бөледі. В нүктесі арқылы ВЕ-ға параллель болатындай AD, NK║BE, HL║BE. Фалес теоремасы бойынша BEC ұшбұрышынан PN= 1⁄2RH= 1⁄3EC EC = 11 болғандықтан (үлкен табаннан кіші табанды азайтамыз), сонда PN= 11⁄3= 3 2⁄3м, RH=71⁄3м Осыдан шығады FH=FR+RN=131+71⁄3= 1381⁄3≈138м; MN=MP+ PN= 131+ 32⁄3 = 1342⁄3≈135 м. 2-ші қабаттың ұзындығы 1138 м, ал 3-ші қабаттың ұзындығы 135м..


  1. Тәуелсіздік сарайының бүйір қабырғасы-трапеция. ABСD трапециясының С бұрышынан АВ қабырғасына параллель түзу жүргізсек, АВСЕ параллелограмы шығады. Осы параллелограмның ауданын табыңдар, егер CD=142 м, BК=20 м.




V. Сабақты бекіту: Сұрақтармен бекітіледі.


VIIІ. Үй тапсырмасы:

Тәуелсіздік архитектураларының басқа да түрлеріне есеп құрастырып әкелу:

  • А деңгейі-“Бәйтерек” монументі

  • В деңгейі-“Қазақ елі” монументі

  • С деңгейі-“Мәңгілік ел” қақпасы


Пән мұғалімі: Г.Әнесқызы


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: ?нес?ызы Гау?ар

Дата: 10.03.2016

Номер свидетельства: 304069


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства