Сабақтың мақсаты: функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмін меңгерту;
оқушылар функцияның анықталу облысын,мәндер жиынын,туындыны, интервал әдісін білуі тиіс
Нәтижесінде: туындының көмегімен функциялардың өсу және кему аралықтарын табады және функцияның экстремум нүктелерін табу дағдысынқалыптастырады; шешу кезінде алдындағы алған білімдерін нақтылайды, бұрынғы білетіндерін тиянақтап,оны жаңа біліммен үштастырады
Типі: аралас сабағы
Түрі:дәстүрлі сабақ
Әдістері:түсіндірмелі-көрнекілік,деңгейлік тапсырмалар (семантикалық картамен жұмыс), топтық және жеке жұмыс,оқулықпен жұмыс,ой қозғау
Көрнекілігі: презентация,үлестірме қағаздар
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы,география
Техникалық құралдар: интербелсенді тақта
Сабақтың жоспары:
І. Үйымдастыру кезеңі.Оқушылармен амандасу,оларды түгелдеу, сабаққа
дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту
ІІ. Үй жұмысын тексеру: а)семантикалық карта
б)үйге берілген тапсырма
ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіну
ІV. Жаңа тақырыпты бекіту(оқулықпен жұмыс)
V. Сергіту
VІ.Сәйкестік тест орындау
VІІ. Қорытындылау
VІІІ.Үйге тапсырма беру
ІX. Бағалау
X.Рефлексия
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, сыныпты түгелдеймін.Сабақтың мақсатын айтып, оқушылардың дайындығын тексеремін.
Қазақстан Республикасының Президенті Н. Ә. Назарбаевтың «Білім деген — биік шың. Оған самғап қыран да, өрмелеп жылан да шығады. Алаштың ұл-қызы білім атты биік шыңға қыранша самғап шығуы керек» дей отырып,сабақты бастаймыз
Аты-жөні_____________________деңгей__________
Мақсаты
+
-
Оқу элементтері
баға
Түсініктеме
1.Мына тақырыпты
меңгеру
2. Өзімнің білімімді
көрсету
3. жақсы баға алу
1.семантикалық карта
2.Үй жұмысын
орындалуы
3.тақырыпты түсінгені
4.Тест
5.Қорытынды баға
1)Әр дұрысқа-1 балл қойылады
2) «5»-5 есеп барлығы болса
«4»-4 есеп
«3»-3-2 есеп
«2»-0-1 есеп
3) бағаны көшбасшы кояды
4) бағаны көшбасшы кояды
5) бағаны мұғалім кояды
ІІ. Үй жұмысын тексеру: «Барлық істің басшысы- білім мен ұғым»
А) Семантикалық карта (деңгейлік):
1- деңгей
туындысы
функция
n
-
1
c/x
0
у=С
Р
А
Ғ
Д
Е
Ұ
Б
у=
О
П
І
С
К
Э
Ы
у=tg x
У
Л
Я
Ю
З
Ұ
М
у=
І
Ш
Ә
Т
Ж
Ы
В
у=
Е
Қ
Ж
М
Х
Щ
У
2- деңгей
туындысы
функция
1
0
у=ctg x
Т
М
Е
Б
Қ
С
К
у=
Р
Ж
А
Г
Ө
А
Л
у=c/x
С
Ұ
Й
У
Ы
Я
Ү
у=x
Д
П
Д
Х
Т
Ц
Ғ
у=
И
Ы
Я
ф
А
Ң
Ш
3- деңгей
туындысы
функция
a
у=аrcsin x
M
М
А
К
У
Һ
Ж
у=
B
Э
З
Ф
ұ
Е
О
у=ln x
Қ
Ң
Ө
Е
Г
Ц
Р
у=
С
Ә
A
ж
Н
Ю
Д
у=
Ы
І
Ш
T
Х
Я
Э
«Білім-басты мұрат» сөз шығады
Б) Үйге берілген тапсырмаларды тексеріп жіберейік және мына сұрақтарға жауап берейік: Әлемдегі ең биік ғимарат,Қазақстандағы ең биік гимарат,Әлемдегі және Қазақстандағы ең төмен жер
Әлемдегі ең биік ғимарат
№1. f(х)=2х3-х2-4х+5 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.
Әзербайжанда Иракта Дубайда
Жауабы: 1;- , f(х) (-[1;+ f(х) [-]
Әлемдегі ең биік ғимарат деген мәртебеге 2010 жылдың 4 қантарында ашылуы өткен Бурдж Дубай ие болды.828 метрлік ғимаратта 160 қабат бар.
Қазақстандағы ең биік гимарат
№2. f(х)=- х3+8х+10 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.
Жауабы:-2,2. f(х) (-[2;+ f(х) [-]
Астанада салнып жатыр,биіктігі 382м,88 қабатты,Орта Азиядағы ең биік ғимарат.