Mavzu: Sonli nur bilan tanishtirish. | ||||||||
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: noma’lum son, kamayuvchi, ayriluvchi, ayirma, nur. Soatlar soni: 1 soat. | ||||||||
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Ko’paytirish,bo’lish nol bilantugagan sonlarga ko’paytirish va bo’lish. Noma’lum sonni toppish. Masalalar yechish. Kesma haqida ma’lumot. | ||||||||
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: Metod:ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash. Shakl:jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash. Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar. Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi. Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi. | ||||||||
Darsning maqsad va vazifalari | ||||||||
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Nur haqida bilimlarini oshirish. Tarbiyaviy: o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash. Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish. | ||||||||
Kutilayotgan natija | ||||||||
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar, Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar, | ||||||||
Dars jarayoni va texnologiyasi | ||||||||
Ishning nomi | Bajariladigan ish mazmuni
| Metod
| Vaqt | |||||
1-bosqich Tashkiliy qism | Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. | Suhbat | 1 d | |||||
2-bosqichi. | Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi. | o’yin. | 1 d | |||||
3-bosqich. Darsning borishi | 1.Otilgan matn yodga tushiriladi, og’zaki ravishda bo`lish ga oid misollar bajariladi. | Savol-javob | 1d | |||||
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi. 3.O`quvchilar navbat bilan misol yechadi. 451. 1) Yechmasdan turib tengliklardan qaysilari noto‘g‘ri ekanini ayting: 63 126 : 7 = 9018 50 600 : 8 = 6 325 35 133 : 7 = 519 90 470 : 5 = 1 894 2) Yechishdagi xatolikni toping. | Savol-javob | 4 d. | ||||||
4. Rasm orqali masala tuziladi va yechiladi. 452 masala. 1) Jadvalni ko‘rib chiqing:
2) Jadvaldagi ma’lumotlardan foydalanib, ifodalar nima- ni bildirishini tushuntiring: 60 : 12 36 : 12 60 : 12 + 216 : 36 216 : 36 36 - 12 216 : 36 - 60 : 12 | Izlanish | 4 d. | ||||||
5. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi. | Muammoli | 5 d. | ||||||
6. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi. | Izlanish | 3 d. | ||||||
7.Daftarlari bilan ishlaydilar. 453masala. 1) Masalalarning yechilishlarini taqqoslang: Operator birinchi kun 35 bet, ikkinchi kun 42 bet matn terdi. U soatiga bir xil unum bilan ishlab, bu ishga 11 soat sarfladi. Operator shu ikki kunda necha soatdan ishlagan? Javobi 28 bet 2) Operator ikki kun davomida 70 bet matn terdi. U birinchi kun 4 soat, ikkinchi kun 6 soat ishladi. Operator har kuni necha betdan matn tergan. Javobi 42 bet | Mustaqil | 5 d 10 d | ||||||
4-bosqich Mustahkamlash | 455-chizma. 1.Cheksiz uzun chizglch shkalasini ko‘z oldingizga keltiring. Bu shkalani nurga qiyoslash mumkin. x 0123456789 10 11 12 Nurning nomini ayting. Nurning boshini (sanoq boshi- ni) koVsating. U qaysi harf bilan belgilangan? Istalgan ikkita qo‘shni shtrixlar orasidagi kesmani o‘l- chang. U nimaga teng? Ox nur sonli yoki koordinata nuri deb ataladi. О nuqta — nurning boshi. 0 dan 1 gacha kesma birlik kesma deb ataladi. OX nurda uning uzunligi 1 sm ga teng. 2. Birlik kesmasining uzunligi 2 sm ga, 1 sm ga, daftar- ning uchta katagiga teng bo‘lgan OX sonli nur chizing. | Muammoli Izlanish | 4 d | |||||
5-bosqich. Darsni yakunlash | O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 99-bet 456-masala Birinchi soatda 40 ta, ikkinchi soatda birinchi soatdagi ga qaraganda 4 ta kam, uchinchi soatda ikkinchi soatdagiga qaraganda 4 marta kam lotereya chiptalari sotildi. Uchinchi soatda nechta lotereya chiptasi sotildi? Javobi 3 kun 9 marta kam. 457-misol. 3 615-2 743=872 872 • 600=523200 8 435:7=1205 104 640-96 205=8435 523 200:5=104640 1 205 • 3=3615 | Suhbat | 2 d |