Просмотр содержимого документа
«Сарканский район,Екиашинский средней школы»
Сабақтың тақырыбы: Шығарма « Сырғанақта»
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға шығарма жаздыру
2. Тілін,сөзік қорын дамыту
3. Отбасындағы адамдарды сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу
ә) дайындығын қадағалау
б) психологиялық дайындық:
Амансың ба алтын күн?
Амансың ба көк аспан?
Амансың ба достарым?
Сендерді көрсем қуанамын !
IV.Мақсат қою
Мақсатымыз- білім алу
Міндетіміз – еңбектену
Еңбектену арқылы бестікке қол жеткізу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Сырғанақ ойыны жайлы әңгімелесу.
Сырғанақ туралы не білесіңдер?
Ол қай мезгілде ойналады
Өз ойымызды айтамыз.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Дәптермен жұмыс.
Оқушылар өз ойларын жазды.
3. Қорыту.
- Сабақта не жасадық?
VII. Оқушыларды бағалау: Оқушылардың жұмыстарын бағалау.
VIII. Ү йге тапсырма беру: Қайталау
Сабақтың тақырыбы: Шығарма « Күз»
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға шығарма жаздыру
2. Тілін,сөзік қорын дамыту
3. Отбасындағы адамдарды сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу
ә) дайындығын қадағалау
б) психологиялық дайындық:
Амансың ба алтын күн?
Амансың ба көк аспан?
Амансың ба достарым?
Сендерді көрсем қуанамын !
IV.Мақсат қою
Мақсатымыз- білім алу
Міндетіміз – еңбектену
Еңбектену арқылы бестікке қол жеткізу.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Күз мезгілі жайлы әңгімелесу.
Қазір қай мезгіл?
Күз туралы не білесіңдер?
Күз
Күз түсті. Күн көзінің қызуы азайды. Ауа райы да суыта бастады. Жан-жануарлар қысқа дайындық жасауды. Құмырсқалар індеріне дән тасып жүр. Құмырсқа – еңбекқор жәндік. Олар қысқы азығын жаз бойы жинап алады.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Дәптермен жұмыс.
Оқушылар өз ойларын жазды.
3. Қорыту.
- Сабақта не жасадық?
VII. Оқушыларды бағалау: Оқушылардың жұмыстарын бағалау.
VIII. Үйге тапсырма беру: Қайталау
Сабақтың тақырыбы:Мазмұндама «Құстардың туған жерге оралуы»
Мақсаты: Оқушыларды жазбаша байланыстырып сөйлету, жазбаша тілін қалыптастыру, оқып берген мәтіннің мазмұнын, негізгі кезеңдерін қалдырмай жазуға үйрету; логикалық ойлау қабілетін, есте сақтау, зейінін жетілдіру; ойын жүйелі жеткізуге, сауаттылыққа дағдыландыру.
Түрі: жазбаша бақылау .
Әдісі: қорыту
Көрнекілігі: сын жұмыстар жинағы, дәптер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. Амандасу,түгендеу,оқушылардың зейінін, назарынпсихологиялық жаттығулар орындау арқылы сабаққа аудару. «Балалар,сендер сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деп бірнеше рет қайталаңдар. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.»
ІІ.Мақсат қою кезеңі
1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
2.Жаңа сабаққа даярлық, жазбаша жұмыс алдында нақты талап қою: мәтіннің мазмұнын толық жазу; кейіпкелерді анықтау; қай жақта жазу керектігін нақтылау;
ІІІ. Жаңа сабақ Мұғалімнің мәтінді дауыстап оқуы; Оның негізгі бөлімдерін кідіріс жасап оқуы; Мазмұны бойынша сұрақ қою арқылы оқушылардың түсінгенін анықтау; содан кейін мәтінді қайталап оқу. Жоспар құру. Міндетті түрде жазуға тиісті тірек сөздер мен сөз тіркестерін тақтаға жазып қою; түсініксіз сөздерді тақтаға жазып қою.( міндетті түрде істелетін жұмыстар).
Құстардың туған жерге оралуы
Туған жерге құстар топ- тобымен келіп жатыр. Күзде қалай топтасса, көктемде де солай. Өздеріне таныс әуе жолынан да адаспаған. Күзде кеш кеткендері, көктемде ерте келеді. Күзде ерте кеткендері көктемде кеш келеді. Талай қиындықтан, қауіп-қатерден өтеді.Биік асулардан да асады. Оларға ештеңе бөгет бола алмайды. Қанатты қонақтарымыз туға нжеріне өайтып оралады. Біз оларды ұя жасап қарсы алдық.
Жоспар:
1. Құстардың туған жерге оралуы.
2. Құстарды күтіп алу.
ІҮ. Сабақты қорыту
Бүгінгі сабақта не істедік? Не жайлы жаздық? Құстар неге жылы жаққа ұшып кетеді? Қашан туған жеріне оралып келеді?