Тақырыбы: Шеңбер және дөңгелек.Радиус және диаметр.
Сабақтың мақсаты: 1. Радиус және диаметр туралы түсінік беру,берілген радиусы және диаметрі бойынша шеңбер сызуды үйрету. 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; Ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Типі: жаңа сабақ.. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, шығармашылық.
Көрнекілігі: шеңберлердөңгелектер,сызбалар.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеуСабаққа назарларын аудару. -Мен сабақта,мектептемін. Менің зейінім тұрақты, мен жақсы ойлап отырмын.
II . Мақсат қою. Сабақтың мақсатын хабарлау.
III. Жаңа сабақ. 1. 3- сыныпта өткен шеңбер ұғымын еске түсіру. Шеңбер – дөңгелектің шекарасы. Дөңгелек – барлық нүктелері центрінен бірдей қашықтықта жатқан тұйықталған сызық. О нүктесі-дөңгелектің центрі.
2.Дөңгелектер мен шеңберлерді қолдана отырып, жаңа сабақты түсіндіру.
АВ-диаметр-шеңбердің центрі арқылы өтетін екі нүктені қосатын кесінді.
Радиус-шеңберден центрге дейін жүргізілген кесінді.
3.Оқулықпен жұмыс жүргізу. № 2.Шеңбердің радиусын, диаметрін өлшейді.Миллиметрмен өрнектейді.Бірдей шеңберлерді табу ұсынылады.
№ 3.Циркульдің көмегімен шеңбер сызу. Сергіту сәті.
IV. Бекіту. № 4,№ 5 орындау №7. Берілген суретке талдау жасай отырып,сөренің көлемін табу қажет.
Бір қораптың көлемі: 50 ∙ 30 ∙ 40 = 60 000
Сөренің көлемі: 60 000 ∙ 24=1 440 000
№ 8. Геометриялық конструктормен жұмыс.
V. Сабақты қорытындылау. -Бүгін нені өттік? -Шеңбер мен дөңгелектің айырмашылығы?VI. Үйге тапсырма: №6. Радиусы 2см,25мм шеңберлер сызу.
№56. Тақырыбы: Бір-біріне қарама-қарсы бағыттағы қозғалыстарға есептер шығару.
Сабақтың мақсаты: 1.Жақындау жылдамдығы деген түсінікті қалыптастыру,есептеу дағдыларын жетілдіру.2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, математикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Типі: жаңа сабақ.. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, шығармашылық. Көрнекілігі: кестелер.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу
Сабаққа назарларын аудару.
-Мен сабақта,мектептемін. Менің зейінім тұрақты, мен жақсы ойлап отырмын.
II. Мақсат қою. Сабақтың мақсатын хабарлау.
III. Жаңа сабақ.
Жаңа сабаққа дайындық ретінде жылдамдықты, уақытты, қашықтықты табуға арналған тапсырмалар беру.Кесте толтырту.
Жаңа сабақты түсіндіру. Суретке анықтап қара.Автокөліктер бір-біріне жақындап келеді.Олардың арасындағы бастапқы қашықтық 400 км. Әр сағат сайын машиналардың арасындағықашықтыө қанша уақытқа қысқарады?
Бір-біріне қарама –қарсы бағытта қозғалу кезінде жақындау жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең болады.