Есептер шы?ару барысында білімдерін на?тылау, ой ?орытындылау ар?ылы ал?ан білімдерін баяндап, к?рсете білуі, п?нге ?ызы?ушылы?ын арттыру; Есеп шы?ару барысында ережелерді д?рыс пайдалана отырып есте са?тау, логикалы? ойлау ж?не математикалы? тілде с?йлеу ?абілетін дамыту; ?з бетімен ж?не ?жымда ж?мыс істей білуге, жылдамды??а, ??ыптылы??а т?рбиелеу.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: «Иррационал те?деулерді ж?не оларды? ж?йелерін шешу»»
Сабақтың тақырыбы: «Иррационал теңдеулерді және олардың жүйелерін шешу».
Сабақтың мақсаты: Иррационал теңдеулерді және олардың жүйесін шешу дағдыларын бекіту; теориялық материалды есептер шығару барысында қайталау; жүйелеу, оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту; математикалық сауаттылығын арттыру, жауапкершілікке , өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: Білімді қолдану сабағы
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, өз бетімен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар; топқа бөлу әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, тест-тапсырмалары, қима-қағаздар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды топқа бөлу(«жеміс-жидектер таңдау» ойыны).
ІІ. Өтілген материалды қайталау
а) Ауызша сұрақтар мен есептер
Қандай теңдеулер иррационал теңдеулер деп аталады?
1-слайд.
2) Келесі теңдеулердің ішінен иррационал теңдеулерді атаңыз:(1ұпай беріледі)
1-топ. 2-топ 3-топ
у2 + 3у
х+
2-слайд
3) х0 саны берілген теңдеудің түбірі бола ма?(1ұпай беріледі)
1-т. х0 ( жоқ)
2-т. х0 ( ия)
3-т. -2 х0 ( жоқ)
3-слайд.
Тест (4ұпай-4сұраққа дұрыс жауап берсе)
а) в)
ә) г) х2 + х+2
б) х д)
1). Теңдеулердің қайсысы ирроционал теңдеу болмайды?
2) Қай ирроционал теңдеудің шешімі жоқ?
3) Қандай ирроционал теңдеулерді шешкенде тексеру керек?
4) Қай теңдеулердің бір шешімі бар?
Дұрыс жауаптары:
1 2 3 4
б,г ә в а,д
ІІІ. Негізгі бөлім: есептер шығару
а) 4-слайд. Анықтама. Құрамында ирроционал теңдеуі бар жүйені ирроционал теңдеулер жүйесі деп атайды.
а) Деңгейлік тапсырмалар
№124 (2) А тобы (3ұпай)
Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
; ; а және в
2, у
Жауабы:
131-есеп(1), В тобы (5ұпай)
(27;3)
Жауабы: (27;3) (-1; -27).
135-есеп(1), С тобы (7ұпай)
;
Жауабы: (1;9)
ә) Слайд . Сергіту сәті.
Ең алғашқы болып түбір таңбасын енгізген ғалым(сөзжұмбақ шешу).
б) Слайд. Өз бетімен жұмыс.
1-т. Теңдеуді шешіңдер:
(8)
(16)
2-т.
(шешімі жоқ)
(
3-т.
(11)
(52)
ІV. Сабақтың қорытындысы (оқушыларды бағалау)
Слайд а) оқушылардың бағалау бетшесі жарияланады:
10 ұпайдан 18 ұпай алған «3»
19 ұпайдан 22 ұпай алған «4»
22 ұпайдан жоғары «5»
Үйге тапсырма : §8, 124 (1) , 125(1), «Талапкер2013ж»
Ө з і н — ө з і б а ғ а л а у б е т ш е с і
р\с
Оқушының аты-жөні
Ауызша есептер
Т е с т
Деңгейлік тапсырмалар
Өз бетімен жұмыс
Барлық ұпай саны
Баға
Мұғалімнің бағасы
1сұр.
2сұр.
1
2
3
4
А
В
С
1есеп
2есеп
1ұпай
1ұпай
1
1
1
1
2ұпай
2ұпай