5.1А бөлім: Жай бөлшектер | Химия-биология бағытындағы НЗМ Атырау қаласы |
Күні: . 2017ж | Шайхиева Н.Ш. |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: 12 | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Аралас сандар | |
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу; 5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
Сабақ мақсаттары | Аралас сандар анықтамасын енгізу және аралас сандарды бұрыс бөлшекке және крісінше бұрыс бөлшекті аралас сандарға айналдыру ережелерін меңгерту |
Жетістік критерийлері | Оқушылар мақсатқа жетеді, егер Аралас сандарды бүтін және бөлшек бөлігінің қосындысы түрінде және керісінше бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазып білсе. |
Құндылықтарды дамыту | Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. ( топтық, жұптық жұмыстарды, сыныппен жұмыста сыйластық қалыптастыру) |
АКТ қолдану дағдылары | Керекті ақпаратты іздеу |
Бастапқы білім | Жай бөлшектер туралы түсініктері бар |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Басы 3 мин | І. Ұйымдастыру. Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. | |
5 мин | Фронтальді сұрау. Білімін актуалдандыру үшін С–1: Үлес дегеніміз не? С-2: Жай бөлшектің алымы, бөлімі нені көрсетеді? С-3: Қандай бөлшектер бірлік бөлшектер деп аталады? С-4: Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтір. С-5: Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтір. Бөлшек түрінде жазып және оқып шығыңдар: Берілген сандардың ішінен дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратып жазыңдар: ; ; . | Виленкин Математика 5 сынып |
Ортасы 20 – мин Оқушыларды сыни ойландыра отырып, диалогтық әдіспен жаңа тақырыптың мазмұнын ашу | Жаңа сабақ бөлшегі қандай бөлшек? Осы бөлшекті біз тағы да түрлендіріп қандай түрде жаза аламыз? Біз бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза аламыз. Олай болса, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Аралас сандар». Аралас сандардың мақсатымен таныстыру. Анықтама: Бүтін және бөлшек бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады. 1 1 1 қосындысын, қосу белгісін жазбай түрінді жазу қабылданған. Олай болса, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Аралас сандар». Аралас сандардың мақсатымен таныстыру. Анықтама: Бүтін және бөлшек бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады. Бұл бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде біз былай жазамыз: Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек: (қалдық 2); Толымсыз бөлінді аралас саннық бүтін бөлігі болады; Қалдық (егер ол бар болса) бөлшек бөліктің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады. Сонда - аралас сан. Аралас санның 1 – бүтін бөлігі, ал - бөлшек бөлігі. Мысалы: ; . Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін: Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек; Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым ету керек; Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек. Мысалы: ; |
|
Оқушыларды тақтаға шығарып жалпылай талдату 15 мин | Жаңа сабақ түсініктерін нақтылау үшін жалпы сыныптық тапсырмалар орындау. Жалпы сыныптық жұмыс №1. Сандарды бүтін және бөлшек бөлігінің қосындысы түрінде жазыңдар: қосындысы түрінде жазып көрсетіңдер: №2. Қосындыны аралас түрінде жазыңдар: №3. Бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін ажыратып жазыңдар: №4. Бөлшек түрінде жазып, аралас сандарға айналдырыңдар: 7:3; 15:4; 20:7; 87:10; 243:23; 377:18; 249:100. №5. Турист 25 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Туристің жылдамдығын табыңдар. | Алдамұратова Т.А. Математика 5 сынып |
Түсініктерін одан әрі шыңдау мақсатында жұппен тізбектей жұмыстанады, өзара бағалау жүзеге асады. 15 мин | Жұптық жұмыс. №1.Берілген сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар: б) бөлімі 7 және 11 болатын: 2; 4; 5; 17; 24 сандарын №2. Өрнектеңдер: а) сағатпен: 1 сағ 31 мин; 5 сағ 19 мин; 34 мин; б) километрмен: 2 км 260 м; 15 км876 м.
|
|
Әр топқа бүгінгі мақсатқа жету үшін есеп беру оларды шығарып тақтада қорғау 10 + 2 мин | Топтық жұмыс №1. Тізбекті орындаңдар №2. АВ кесіндісі суреттегі кесінділердің қандай бөлігін құрайды? |
|
мақсат бойынша оқушылардың қаншалықты деңгейде меңгергендігін бақылау 7 мин | Жеке жұмыс І нұсқа №1. Бүтін бөлігін көрсетіп жазыңдар: №2. Бұрыс бөлшек түріне келтіріңдер: 17; 7. №3. Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазып теңдеуді шешіңдер: ІІ нұсқа №1. Бүтін бөлігін көрсетіп жазыңдар: №2. Бұрыс бөлшек түріне келтіріңдер: 11; 5. №3. Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазып теңдеуді шешіңдер: |
Попов М:А. Контрольные и самостоятельные работы по математики
|
Сабақтың соңы 3 - мин | Рефлексия Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз. Сабақтың күрделілігін бағала. Сізге сабақ... - жеңіл - қарапайым - қиын Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз: - толық меңгердім - бүгінгі сабақты жартылай түсіндім - бүгінгі сабақты түсінбедім Сабақты қорытындылау. |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылар жанаманың қасиеттерін біледі және есептер шығаруда қолдана алады. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды, ауытқу болған жоқ. |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Диалогтық оқыту 2: Топтық, жұптық жұмыс: Өзара бір-бірін бағалау Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Өмірмен байланысты есептерді шығарту. 2: Сабақты әр түрлі формада өткізу Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |