Пәні: математика
Сынып: 2
Сабақ №
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту. (144 бет)
Сабақтың мақсаты :
Білімділік Қосу мен азайту амалдарының үлгісін пайдаланып, жұмыс бағытын көрсетіп беру; амалдар алгоритмінің сәйкес кезеңдері және орындалатын іс-әрекеттерге, яғни, алгоритмге машықтандыру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, қарапайым өрнектің мәнін табу және теңдеуді шешуді, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Қосу және азайту кестесі, геометриялық фигуралар, бұрыш түрлері кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс: 5–тапсырма, кері есеп шығару.
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
45+23=(40+20)+(5+3) 68-23=(60-20)+(8-3)
Екі таңбалы сандарды қосу амалын Екі таңбалы сандарды азайту амалын
орындағанда, бірліктерді бірліктерге орындағанда, бірліктерден бірліктерді
және ондықтарды ондықтарға қосады. және ондықтардан ондықтарды азайтады.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Ондықтар
Бірліктер
4
5
2
3
Кестедегі сандарды оқу, жазу қатарын анықтау.
Жаңа сабақ.
1,2 - тапсырма Түсіндірме мәтінмен жұмыс.
45+23
68-23
Осы өрнектің мәнін табудың тиімді жолымен таныстыру.
4
5
+
2
3
6
8
6
8
-
2
3
4
5
Қосудың ( азайтудың) бұл түрі – баған түрінде немесе жазбаша қосу(азайту) деп аталады.
3 - тапсырма Пысықтау.
63 84 24 89 72 89
+ - + - + -
21 21 65 24 17 72
4 - тапсырма
6 см
Фигураны ата.
Оны бірдей шаршыларға бөл.
2 см Әр шаршының периметрін тап.
5 - тапсырма
5+3=8 15, 25, 35, 45, 55, 65, 75, 85, 95
4+2=6 14, 24, 34, 44, 54, 64, 74, 84, 94
6 - тапсырма Есепті талдау.
Есептердің шартын, сұрағын, шешуін салыстыру.
Ақ - 23 к.
? көйлек тікті
Көк - ?к, одан 12-сі арт.
23+(23+12)=58 (к) – барлығы
Ж: 58 көйлек тікті.
Ақ - 23 к.
Көк - ?к, одан 12-сі арт.
23+12=35 (к) – көк
Ж: 35 көк көйлек тікті.
Шығ.тапсырма.
О О О О О О О О О О
Қосымша :
Өз қалауыңша шаршы сызып, оның периметрін тап.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: 5–тапсырма ә бөлігі., 6-тапсырмаға кері есеп шығару.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.