Павлодар қаласы № 30 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі Валеулина Алмагүл Мұратқызы
Математика 1 сынып Сабақтың тақырыбы: 6 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға 6 қосу және азайту тәсілдерін ұғындыру, қосылғыштардың біреуі 6 болып келген жағдайдағы білімдерін жетілдіру. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, математика пәніне деген қызығушылықтарын арттыру. Тәрбиелік: Оқушыларды тез шешім қабылдай алуға, ұжым болып жұмыс істеуге тәрбиелеу. Сабақтың типі: Аралас сабақ Пәнаралық байланыс: Дүниетану, ана тілі Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік. Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, плакаттар, кеспелер ,сызбалар, кестелер, цифрлар, ойындар, интербелсенді тақта. Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі. Балалардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық дайындық жасау. «1» дегенім- жаман баға, «2» дегенім – нашар баға, Алады оны жаман бала. Інішегім нашарлама. «3» дегенім – орта баға, «4» дегенім- жақсы баға, Сапасы да орта ғана. Алады оны жақсы бала. «5» дегенім – үздік баға, Оқитын бол үздік ғана. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Сұрақ: – Есеп неше бөліктен тұрады? Үйге берілген есепті оқиды, есепті талдайды? Үй тапсырмасын шығарады. «Сандар сыры» 9- тақ сан, қөршілері 8 бен 10. 5- тақ сан, қөршілері 4 пен 6. ІІІ. Жаңа сабақ. Қызығушылығын ояту. Ү. Дәптермен жұмыс. Күннің ретін, сабақтың тақырыбын жазу. І Ү. Мағынаны тану. Оқулықпен жұмыс. 1 - мысал Қосылғыштардың бірі 6 болатын қосындыларды жаз. Азайтқышы 6 болатын айырмаларды жаз, мәндерін тап. Оқулықпен жұмыс. 2- мысал. Кесіндіні өлшеп, салыстыру керек. cм см см Сұрақтар: 1. Кесінді дегеніміз не? 2. Кесіндінің ұзындығын немен өлшейміз? 3. Ұзындықтың өлшем бірліктерін ата. Оқулықпен жұмыс №4. Сурет бойынша есептер құрастыру. а) Ою туралы айту. ( оюдың 400 түрі бар, 4 топқа бөлінеді.) ә) Оюды нелерден көруге болады? (көрпелерден, сандықтардан) б) Рәміздердің қайсысында ою бар? Шарты: - 7 , 3 ою Шешуі: 7+3=10 Сұрағы: - ? ою Жауабы: Барлығы 10 ою. Ү. Сергіту сәті. Презентацияда көрсетілген іс әрекеттерді қайталайды. ХІ. Сабақты бекіту. « Кім жылдам ?» Сандар құрамын қайталау арқылы сабақты бекіту Бағалау. Жиналған сәбіздерін санау арқылы оқушыларды бағалау ХІІ. Үйге тапсырма: 4- мысал 128- бет. |