Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: Туынды 11 класс»
Алматы облысы Талдықорған қаласы №25 орта мектебі
Математика пән мұғалімі:Шакенова Назира Еренгаиповна
Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып
Сабақтың тақырыбы: Туынды
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.
Міндеттері:
Білімділік: Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша оқушылардың ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
Дамытушылық: Оқушылардың жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
Тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу адамгершілігін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Қорытындылау сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, слайд, семантикалық карта, үлестірме қағаздар т.б
Пәнаралық байланыс: Физика
Сабақтың жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі 2мин.
Үй тапсырмасын тексеру 5мин
Негізгі бөлім (есептер шығару) 8мин.
Топтардың өзара байланысы 5 мин.
Кім жылдам? Шығармашылық тапсырма 10мин.
Семантикалық картамен жұмыс 7мин.
Сабақты қорытындылау 3мин.
Бағалау 3мин.
Үй тапсырмасын беру 2мин.
Сабақтың барысы:
Білім деген – биік шың. Оған самғап қыран да,өрмелеп жылан да шығады. Алаштың ұл-қызы білім атты биік шыңға қыранша самғап шығуы керек.
І. Топ басшылары геометриялық фигураларды таңдайды . (фигуралардың астына есептер жасырылған)
№177, №178, №184
II. Топтардың өзара байланысы. «Мен саған, сен маған» ( 5 мин)
Бұл бөлімде топтар бір-біріне есептер құрастырып тапсырма береді.
III. Шығармашылық тапсырма (10 мин)
Функцияның үзіліссіз нүктелерін табу.
Экстремумдарын табу.
Екінші ретті туындысын , таңба тұрақтылығын табу.
Өсу, кему аралықтарын табу.
IV. «Білім» станциясы семантикалық карта 6-7 минут
Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады. Соны табайық.
І карта
Жауап
12х5
27х2
9х2-9х
Х2-2х
1
тапсырма
У=2х6
Б
А
Ғ
Д
Р
F(х)=3х3-4,5х2
О
П
І
С
Ы
Ғ(х)=х+С
У
М
Я
Ю
Л
F(х)=х3/3-х2+2
Т
Ш
Ә
І
В
У=9х3
Е
М
Ж
Қ
Ү
ІІ карта
Жауап
Х+1
20х3
21х2
0
п хп-1
тапсырма
У=7х3
Т
М
Б
Қ
С
F(х)=хп
Р
Ж
Г
Ө
А
Ғ(х)=1/2х2+х
С
Ұ
У
Ы
Я
F(х)=С
Д
П
Х
Т
Ц
У=5х4+1
И
Ы
Ф
А
Ң
ІІІ карта
Жауап
22х-4х3
4х3
1
14Х+3х2
2
тапсырма
F(х)=х4
А
М
Т
У
Ж
F(х)=7 х2+х3
З
И
К
Ұ
О
Ғ(х)=х
Ө
Қ
Р
Г
Д
У=11х2-х4
А
С
Ф
Н
Ғ
У=С+2х
Ш
Ы
Е
Х
Т
ІҮ.Сабақты қорытындылау: 3 минут
Мұнда білімнің шыңына жеткен соң, жүріп өткен жолдарға шолу жасау.
Ү. Оқушылар білімін бағалау: 3 минут
Бағалау парағы арқылы жеңімпаз топты анықтау,марапаттау.