4-сынып Математика
Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау(сайыс сабақ)
Сабақтың мақсаты: 1. Сандардың нумерациясы негізінде есептеу тәсілдерін қалыптастыру көптаңбалы сандардың оқу, жазу,салыстыру, разрядтың қосылғыштарға жіктеу және олардың құрамын атау туралы білімдерін бекіту. 2. Есепті шығара білу және есептеу дағдыларын жетілдіру. Атаулы сандармен есептеу дағдыларын, танымдық қабілеттерін дамыту. 3. Оқушыларды интеллектуалдық қиындықтарды жеңе білу және өзін-өзі бағалай білуге, ұйымшылдыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктері: кестелер, интерактивті тақта, электронды оқулық,сандықш,карточкалар.
Әдісі: математикалық диктант, сұрақ-жауап, ойын.
Түрі: сайыс сабақ
Сабақтың барысы.
І.Ұйымдастыру бөлімі.
1.Психологиялық дайындық Біз балдырған бөбектерміз,
Гүлдей жайнап өсеміз.
Бәрін санап есептейміз,
Төрт амалмен шешеміз.
2.Қызығушылықтарын ояту.
1.Математикалық диктант. 580.029.123; 74. 586; 7. 890. 120; 400. 200. 650; 450. 124; 410.
2. Осы сандарды өсу ретімен айтып шығу.
ІІ.Жаңа сабақ
(Бүгінгі сабақ сайыс түрінде өтетінін хабарлау,оқушыларды топқа бөлу,өз топтарына атау таңдау, жоспармен таныстыру.)
І – топ: Білгірлер. ІІ – топ: Тапқырлар. ІІІ – топ: Ұшқырлар.
Сайыстың жоспары.
Бәйге.
Көкпар
Жұмыла көтерген жүк жеңіл.
Жүйріктен жүйрік озар жарысқанда.
Білгенге маржан
Сыр сандық.
Сайыстың барысы .
1. Бәйге. ( Әр топқа 10-сұраққа жауап береді.Қанша сұраққа дұрыс жауап берсе сонша балл жинайды.)
1-топ ІІ-топ ІІІ-топ
1.Ең кіші төрт таңбалы сан. 1.Ең үлкен бес таңбалы сан. 1. Ең кіші жеті таңбалы сан.
2.Ұзындық бірліктері 2.Масса бірліктері 2.Уақыт бірліктері
3.1 ғасыр неше жыл ? 3.Үш ғасыр неше жыл? 3.9 ғасыр неше жыл?
4.Азайту компоненттері. 4.Көбейту компоненттері. 4.Бөлу компоненттері.
5.1 м.кв қанша см кв? 5.1дм кв қанша см кв? 5.1 м.кв қанша дм .кв?
6.Шаршының S- неге тең? 6.Үшбұрыштың S- неге тең? 6.Тік төртбұрыштың S-неге тең?
7.Параллепипедтің V -неге тең? 7. Үшбұрыштың Р-неге тең? 7.Шаршының Р- неге тең?
8.360секунд неше минут? 8. 5 сағат қанша минут? 8.480 минут қанша сағат?
9.Үштің кубы неге тең? 9.8 –дің квадраты неге тең? 9. 5-тің кубы неге тең?
10.999-дың 0-ге көбейтііңдісі. 10.124-тің 1-ге көбейтіңдісі. 10,. 1000-ның 1-ге бөліндісі.
2. Көкпар. (Оқулықпен жұмыс №2 (ә)).
Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеу.
І-топ ІІ – топ ІІІ – топ
120527 478000 4650004
99456100 7256029 569000789
3. Жұмыла көтерген жүк жеңіл .(Оқулықтағы №4 есеп)
Шарты:
Ұзындығы – 4м. Шешуі: V =а*в*с=4м*2м*3м=24 м. куб
Ені – 2м. . Sт= а*в = 2м*4м =8м.кв
Биіктігі – 3м. Sб=с*в =3м*2м= 6 м.кв
V - ?
S(табанының) - ?
S - (бүйір қабырғасы)-? Жауабы: V=24 м.куб, Sт=8м.кв, Sб=6м.кв
4. Жүйріктен жүйрік озар жарысқанда . (Тақтаға өрнектер жазылған кесте ілінеді ,әр топтың балалары кезекпен келіп,өрнектің мәнін жазады.Қай топ тез,дұрыс орындаса 5 балл алады.)
І-топ ІІ – топ: ІІІ – топ:
1200+5 125 + 4 1300 + 6
4000 + 50 1250 + 40 3000 + 60
12 000 + 500 12500 + 400 13000 + 600
00 + 5000 125 000 + 4000 130 000 + 6000
120 000 + 50 000 1 250 000 + 40 000 1 300 000 + 60 000
5. Білгенге маржан . Шамаларды өрнектеу
І-топ ІІ – топ: ІІІ – топ:
2га = м2 . 10см2 = мм2 5см2 = мм2
3см2 = мм2 36 000см = дм 5 апта = тәул
72сағ = тәул. 470000м2 = га 45254г = кг г
250 000м2 = га 1 апта = тәул. = сағ. 5134г = кг г
6 . Сыр сандық .(Сандықшаның ішіне салынған суретті карточкаларды алып, артында жазылған теңдеулерді шешу.Әр топтан 2 оқушы орындайды.)
7. Тест . (электрондық оқулықты пайдалану)
ІІІ.Рефлекция.
1. «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» стратегиясы бойынша.
2.Сайыстың нәтижесін шығару.
ІV. Үйге тапсырма. №10
Өткізген:Кулмагамбетова Гүльзира Наухановна.
Бастауыш сынып мұғалімі.
Шыңғырлау ОЖББМ.