«К?рші?е с?ра?» ойыны
(ше?бер ??рып, ?тілген та?ырып бойынша бір-біріне с?ра? ?ойып, жауап алу)
- Арифметикалы? квадрат т?бірді? ?андай ?аасиеттерін білесі?дер?
- Квадрат т?бірлері бар ?рнектерді ?алай т?рлендіруге болады?
- Квадрат те?деу ?андай т?рде беріледі?
- Квадрат те?деу ?андай жа?дайда толымсыз квадрат те?деу деп аталады?
- квадрат те?деуінен келтірілген квадрат те?деуді ?алай аламыз?
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: Квадрат т?бірлер, квадрат те?деулер, квадрат те?сіздіктер. »
Муфти Ерболат
математика пәнінің мұғалімі
Пәні: Алгебра
Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлер, квадрат теңдеулер, квадрат
теңсіздіктер.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың кварат үбірлер, квадрат теңдеулер,
квадрат теңсіздіктер тараулары бойынша білімдерін
жетілдіру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Есеп шығару дағдыларын қалыптастыру, өтілген
материалдарды оқушы санасына бекіту.
Дамытушылық: Ойын элементтері арқылы қазығушылықтарын арттыру,
есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды шапшандылыққа, ұқыптылыққа, өз ісіне
деген мұқияттылық пен жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: үлестірмелі қағаздар, бағалау парағы,
плакаттар.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ – жауап, иллюстрация, практикалық
Сабақтың типі: білімді тиянақтау
Сабақтың құрылымы: І. Алғашқы ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Есеп шығару «Көкпар» ойыны
ІV. Пысықтау «Мен саған, сен маған» ойыны
V. Үйге тапсырма беру
VІ. Сабақты қорытындылау, бағалау
Сабақ барысы:
І. Алғашқы ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылармен амандасып, түгендеу, оларды сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
«Көршіңе сұрақ» ойыны
(шеңбер құрып, өтілген тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап алу)
Арифметикалық квадрат түбірдің қандай қаасиеттерін білесіңдер?
Квадрат түбірлері бар өрнектерді қалай түрлендіруге болады?
Квадрат теңдеу қандай түрде беріледі?
Квадрат теңдеу қандай жағдайда толымсыз квадрат теңдеу деп аталады?
квадрат теңдеуінен келтірілген квадрат теңдеуді қалай аламыз?
квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісі неге тең?
, мұндағы а≠0, түрінде берілген теңдеу қандай теңдеу деп аталады?
Биквадрат теңдеуді шешуде қандай әдіс қолданылады?
Қандай теңсіздіктерді квадрат теңсіздіктер деп атайды?
Квадрат теңсіздікті шешудің әдістерін атаңыздар.
ІІІ. Есеп шығару «Көкпар» ойыны
Есептеңдер:
Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босатыңдар:
Берілген теңдеуді теңдеуіне келтіріңдер
Егер , с болса, онда теңдеуін жазыңдар.
Теңдеуді шешіңдер:
А) 1,2 В) С)
6. Түбірлері болатын квадрат теңдеуін жазыңдар:
7.Теңдеудің неше түбірі бар:
8. Теңсіздіктерді квадрат теңсіздік түрінде жазыңдар:
9. Теңсіздікті шешіңдер:
А) 20 - 5 В) С)
IV. Пысықтау «Мен саған, сен маған» ойыны
(Бұл ойын арқылы оқушылар бір біріне шығарылған есептер бойынша сұрақтар қояды).
V. Үйге тапсырма беру
функциясының графигін қолданып, х – тің қандай мәнінде функцияның оң мәндерді; теріс мәндерді қабылдайтынын анықтаңдар.
(оқушыларға карточкалар таратылады)
VІ. Бағалау, қорытындылау