1. Білімділік: онды?тарды ?осу ж?не азайту?а, бірліктерді разрядтан аттау ар?ылы ?осу?а негізделген ауызша есептеу т?сілдерімен таныстыру; ?тілген есептеу т?сілдерін пысы?тау; оларды есеп шы?ару кезінде ?олдана алу?а ?йрету.
2. Дамытушылы?: санны? ??рамына ?рнектер ??растыра білу да?дыларын дамыту, шапша? есептеу да?дысын, математикалы? тіл байлы?ын дамыту; санны? ??рамын ?айталау, логикалы? ойлау ?абілетін, зейінін дамыту; есепті шы?ара алу да?дыларын дамыту.
3. Т?рбиелік: экономикалы? т?рбие беру, тазалы??а т?рбиелеу; ептілікке, ??ыптылы??а т?рбиелеу.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: « ?осу ж?не азайту».»
Алматы облысы Қарасай ауданы « Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі»КММ Бастауыш сынып мұғалімі Абатаева Оразгуль Нураддиновна
Сынып: 2 сынып
Сабақ: математика
78+22 100-22
Сабақтың тақырыбы: « Қосу және азайту».
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: ондықтарды қосу және азайтуға, бірліктерді разрядтан аттау арқылы қосуға негізделген ауызша есептеу тәсілдерімен таныстыру; өтілген есептеу тәсілдерін пысықтау; оларды есеп шығару кезінде қолдана алуға үйрету.
2. Дамытушылық: санның құрамына өрнектер құрастыра білу дағдыларын дамыту, шапшаң есептеу дағдысын, математикалық тіл байлығын дамыту; санның құрамын қайталау, логикалық ойлау қабілетін, зейінін дамыту; есепті шығара алу дағдыларын дамыту.
3. Тәрбиелік: экономикалық тәрбие беру, тазалыққа тәрбиелеу; ептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
4 - ереже: Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
- Ал, енді қандай баға алатындарыңды айтыңдаршы?
Біз білімді баламыз,
Күнде жақсы аламыз.
Жалқаулықты тастаймыз,
Жаңа сабақ бастаймыз.
Біз баламыз.
Бүгін неше аламыз?
Бір керегі жоқ,
Екі керегі жоқ,
Үш керегі жоқ,
Төрт орташа,
Бес тамаша!
І. Үй тапсырмасын тексеру. Ауызша
ІI. Қызығушылығын ояту.
«Кім тапқыр?» ойынын ойнату Математикалық диктант
3онд. 5бірл. тұратын сан =35
4онд. 2бірл. тұратын сан,=42
7онд. 9бірл. тұратын сан,=79
20мен8дің қосындысының мәні,=28
67мен7нің айырмасының мәні,=60
9бен10ның қосындысының мәні.=19
III- Жаңа тақырып:« Қосу және азайту».78+22 100-22
«Сиқырлы сандар сөйлейді,» ойыны:
Қ
о
с
У
Және
а
з
а
й
т
у
15
20
24
26
1
11
1
13
25
26
* Қосу амалының компоненттерін ата
24
+
22
=
46
* Азайту амалының компоненттерін ата
27
-
12
=
15
V. “Біліміңді байқап көр” /оқулықпен жұмыс/
№1 Ауызша 78+22= (70+20)+(8+2)=90+10=100
100-22 = (100-20)-2=80-2=78
VI. “Кім жылдам?” / Семантикалық карта /60….40..54….38….27
52+8 +14 -11
?
-20 -16
VII. “Жұмыла көтерген жүк жеңіл” /тақтамен жұмыс/
№3 Дәптермен жұмыс
Дәптерімізді ашайық,
Салақтықтан қашайық.
Қолға қалам алайық,
Көркем етіп жазайық.
65+35= 100 100-34=66 51+49=100 100-68=32
37+63= 100 100-56= 44 28+72=100 100-44=56
64+36=100 100-18= 82 62+38=100 100-53=47
Сергіту сәті
Бір, екі, үш,
Бір, екі, үш
Жинап алып күш,
Желдеткішті ашайық,
Шаң тозаңды басайық!
IХ. “Бойы сергектің , ойы да сергек”
Оқулықпен жұмыс. №4. Есепті шығар.
а) Қызғалдақ гүлі—35
Раушан гүлі одан –28і кем?
Әкем барлығы неше гүл сыйлады?
Шешуі: 35+ (35-28) = 42
Жауабы: Әкем барлығы 42 гүл сыйлады
ә)
Ұл-25
Қыз одан -10ы артық?
Жарысқа барлығы неше оқушы қатысты?
Шешуі: 25+ (25+10) = 60
Жауабы: Барлығы 60 оқушы қатысты
Х. Шығармашылық жұмыс Сәйкестендіру тестісі
№5 Әр қарардағы сандарды кему ретімен сәйкестендір .
98 8 23 8
89 7 32 7
78 6 48 6
87 5 84 5
64 4 19 4
46 3 91 3
52 2 71 2
25 1 17 1
ХI. “Ойланайық, кім ойшыл?” Балапанға көмектес
( 9 ○5) ○=4
ХII. Қорытынды Сабақты қорытындылау:
* (әзіл есеп) “ Түлкі мен қасқыр”.
Түлкі мен қасқыр екеуі тегін балыққа тап болады. Қасқыр айтады “Мен математикаға нашармын, балықты сен бөл” дейді түлкіге. Сонда түлкі: маған екі балық, саған бір балық тағы солай қайталап, он рет айтады. Сонда түлкіге неше, қасқырға неше балық тиесілі?
Ж: Ең көп балықты түлкі алды - 20, 10 балыққа артық.
* Мына кестеден тұжырым жаса.
25
+
15
=
40
262 щшшшшшҚҚҚҚққққққппҚ
-
16
=
10
15
+
25
=
40
Ереже: қосылғыштардың орындары ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді.
52Ереже: Екі таңбалы сандарға қосу амалын қолданғанда
45 бірліктерді бірліктерге және ондықтарды ондықтарға
Ондықтарды қосу және азайтуға, бірліктерді разрядтан аттау арқылы қосуға негізделген ауызша есептеу тәсілдерімен таныстыру; өтілген есептеу тәсілдерін пысықтау; оларды есеп шығару кезінде қолдана алуға жағдай жасау.
Күтілетін нәтиже
1. Ондықтарды танып, жаза біледі
2. Ондықтардың құрамын ажырата алады.
3. Ондықтарды разрядтан аттау арқылы қосады. талдайды.
Кіріктірілген
модульдер
АКТ, СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру
Психологиялық
тренинг
«Ыстық алақан»
Амандасу.
Көңіл күйлерін сұрау
Бір-біріне сәттілік тілеу.
Амандасады.
Бір-біріне сәттілік тілейді.
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
«Кім тапқыр?» ойынын ойнату Математикалық диктант
Ондықтарды қосу және азайтуға, бірліктерді разрядтан аттау арқылы қосуға негізделген есептерді шығару.
3онд. 5бірл. тұратын сан =35
4онд. 2бірл. тұратын сан,=42
7онд. 9бірл. тұратын сан,=79
20мен8дің қосындысының мәні,=28
67мен7нің айырмасының мәні,=60
9бен10ның қосындысының мәні.=19
Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген ұяшықты таңдайды да,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды.
Түсіну
«Сиқырлы сандар сөйлейді,» ойыны
Қосу амалының компоненттерін ата
Азайту амалының компоненттерін ата
Біліміңді байқап көр” /оқулықпен жұмыс/
Қ
о
с
У
Және
а
з
а
й
т
у
15
20
24
26
1
11
1
13
25
26
Сандарды сөйлету арқылы жаңа тақырыпты шығарып алады.
* Қосу амалының компоненттерін ата
2 4
+
2 2
=
46
* Азайту амалының компоненттерін ата
2 7
-
1 2
=
1 5
№1 Ауызша 78+22= (70+20)+(8+2)=90+10=100
100-22 = (100-20)-2=80-2=78
Қолдану
“Кім жылдам?”
“Жұмыла көтерген жүк жеңіл”
/ Семантикалық карта /60….40..54….38….27
52+8 +14
?
-20
/тақтамен жұмыс/
№3 Дәптермен жұмыс
65+35= 100 100-34=66 51+49=100 100-68=32
37+63= 100 100-56= 44 28+72=100 100-44=56
64+36=100 100-18= 82 62+38=100 100-53=47
Жекелей жұмыс. Семантикалық кестені толтырады.
Дәптерімізді ашайық,
Салақтықтан қашайық.
Қолға қалам алайық,
Көркем етіп жазайық.
Қосылғаштардың, айырмалардың мәнін табады.
Сергіту сәті
«Қара жорға»
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
Талдау
“Бойы сергектің ойы да сергек”
Шығармашылық жұмыс Сәйкестендіру тестісі
Оқулықпен жұмыс.
№4. Есепті шығару.
а) Қызғалдақ гүлі—35
Раушан гүлі одан –28і кем?
Әкем барлығы неше гүл сыйлады?
Шешуі: 35+ (35-28) = 42
Жауабы: Әкем барлығы 42 гүл сыйлады
ә)
Ұл-25
Қыз одан -10ы артық?
Жарысқа барлығы неше оқушы қатысты?
Шешуі: 25+ (25+10) = 60
Жауабы: Барлығы 60 оқушы қатысты
Сәйкестендіру.
98 8 23 8
89 7 32 7
78 6 48 6
87 5 84 5
64 4 19 4
46 3 91 3
52 2 71 2
5 1 17 1
Топтасып есепті шығарады.
Әр қатардағы сандарды кему ретімен сәйкестендіреді
Жинақтау
“Ойланайық, кім ойшыл?”
«Кестеден тұжырым жаса»
Кел ойнайық “Сөз құрастыру ”
Балапанға көмектес
( 9 ○5) ○=4
(әзіл есеп) “ Түлкі мен қасқыр”.
Түлкі мен қасқыр екеуі тегін балыққа тап болады. Қасқыр айтады “Мен математикаға нашармын, балықты сен бөл” дейді түлкіге. Сонда түлкі: маған екі балық, саған бір балық тағы солай қайталап, он рет айтады. Сонда түлкіге неше, қасқырға неше балық тиесілі?
Ж: Ең көп балықты түлкі алды - 20, 10 балыққа артық.
25
+
15
=
40
15
+
25
=
40
74-44 А 65-5 А 13-6 Е 100-11 Т
18+2 А 24+26 М 80-4 К
9+9 И 70-5 М 42+17 Т
Әзіл есепті шығарады.
Кестеден тұжырым жасап ережені шығарады. Қосылғыштардың орындары ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді.