kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саба?ты? та?ырыбы: " Арифметикалы? амалдар"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Cаба?ты? та?ырыбы: Арифметикалы? амалдар.                                                                            Саба?ты? ма?саты: а) Білімділігі: арифметикалы? амалдар туралы білімдерін,    амалдарды? ?асиеттері ж?не оларды есептеуді тиімді орындауда ?олдана білу, есептеуді? ауызша, жазбаша т?сілдерін орындау кезіндегі амалдар т?сілін ?орытындылау.?) Т?рбиелік: ауызша тез есептеуге, ?зіне деген сенімділікке, к?ршісіне к?мек беруге т?рбиелеу.б) Дамытушылы?: ?р т?рлі де?гейдегі тапсырмаларды тез ме?геруін ?ада?алау.Саба?ты? I.?йымдастырeкезе?і.Саба? ма?сатын хабарлау, психологиялы? дайынды? жасау.II.Тірек білім, білік ж?не да?дыларын белсендіру.  "Арты?" сандар тап, неге арты?? а) 10,20,30,40,55,60 ( 55-д??гелек сан емес ). ?) 1,7,14,21,28 ( 1 саны 7-ге б?лінбейді ). б) 12,23,341,48,55,67,76 ( 341-?ш та?балы сан ).  

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: " Арифметикалы? амалдар"»

2-сабақ.

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі: Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық амалдар. Сабақтың мақсаты: а) Білімділігі: арифметикалық амалдар туралы білімдерін, амалдардың қасиеттері және оларды есептеуді тиімді орындауда қолдана білу, есептеудің ауызша, жазбаша тәсілдерін орындау кезіндегі амалдар тәсілін қорытындылау. ә) Тәрбиелік: ауызша тез есептеуге, өзіне деген сенімділікке, көршісіне көмек беруге тәрбиелеу. б) Дамытушылық: әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды тез меңгеруін қадағалау.

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыр кезеңі. Сабақ мақсатын хабарлау, психологиялық дайындық жасау. II.Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.

1. "Артық" сандар тап, неге артық? а) 10,20,30,40,55,60 ( 55-дөңгелек сан емес ). ә) 1,7,14,21,28 ( 1 саны 7-ге бөлінбейді ). б) 12,23,341,48,55,67,76 ( 341-үш таңбалы сан ). в) 24,11,13,15,17,19,12 ( 24-2 ондық сан ). 2. Тез есепте. а) 360:9+28:2-2*1+38:2= \71\ ә) (( 30+20)*2:20+19):8*60= \180\ 3. Сабақтың тақырыбы б\ша жұмыс. №1 Ауызша есептеу. Таза жазу минуты. 3,4,5 ц-нан мүмкін болатын нұсқалар ( 345,354,435,453,543,534). №3 Өрнектер жазу. а) 256:4-15*3= \19\ ә) 500-( 693-446)= \253\ б) ( 176+412):6= \98\ (Өрнектерді әртүрлі оқуға үйрету). №4 И К Ш .--------------.-------------.--------------. 250г ?150г а ?

1000г Ш:1000-250-(250+150)=350г Ж: Шоколад 350г №5 Есептердің берілуін құүрастыру. Балабақшада 25 баладан 3 естиярлар тобы және 19 баладан 4 ересектер тобы бар.Балабақшада барлығы неше бала бар? Ш: 25*3+19*4=151б Ж: Балабақшада барлығы 151 бала бар. №6 Қорытынды: Егер азайтқыш артса, онда айырманың мәні кемиді; егер қосылғыш артса, қосындының мәні де артады. III. Тиісті шаманы тап. 1ц = 100 кг 1ғ = 100 ж 1м = 100см 1дм = 100мм IV. Үй тапсырмасы: №2,7 V. Рефлексия.



















































3-сабақ.

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі: Сабақтың тақырыбы: Шамалар, олардың өлшем бірліктері.

Сабақтың мақсаты: а) Білімділігі: шамалар туралы білімдерін пысықтау, олардың өлшем бірліктерімен амалдарды орындай білу дағдыларын жетілдіру;

ә) Тәрбиелік: өз білімдеріне деген сенімділікке тәрбиелеу.

б) Дамытушылық: кеңістіктік танымды дамыту.

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыр кезеңі. Сабақ мақсатын хабарлау,

II.Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.

Сұрақтарға жауап бер:

а) Қандай шамаларды білесіңдер?

ә) Ұзындық өлшемдерін өсу ретімен ата.

б) Масса өлшемдерін ең үлкенінен бастап ата.

в) Ғасырдан бастап, уақыт өлшемдерін ата.

Ғ,ж,ай ,апта,тәулік,сағат,мин,сек.

III.Сабақ тақырыбы б/ша жұмыс.

1. Ауызша орындау.

2. Ауызша орындау.

3. А) 1печенье-17г х 7 ә) кері есеп.

1ірімшік-25г х 6 7дана 98г-1дана-?

Ш:14*7=98г(п) 6дана 150г-1дана-?

25*6=150г (і)

4. Қабылдау-9-12сағ.

1бала-20мин

1күнде-?бала

Ш: 12-9=3сағ.=180

180:20=9бала.

5. 2м 8см = 208см 3м 7дм = 37дм

72дм = 7м 2дм 12мин.25с = 745с

3тәул.6сағ.= 78сағ 6сағ.9мин = 369мин

95мин 1сағ.35мин 653см = 6м 5дм 3см.

6. Өз бетімен жұмыстану.

АВ = 6см ЕF=1см 8мм KL=1см

СД=4см GH=2см 3мм MN=10см

7. 1)354 4)643

2)810 5)283

3)976 6)548

8 1) 80 3) 730 5)400

2) 450 4) 15 6) 300

IV.Қайталау сұрақтары.

1.азайту компоненттерін ата.

2.қатар тұрған үш санды қосқанда да, көбейткенде де 6шығады. Бұл қандай сандар?

V.Үйге тапсырма.№7 (2) №8

VI. Қорытынды.



























4-сабақ.

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі: Сабақтың тақырыбы: Теңдік, теңсіздік, өрнек, теңдеу.

Сабақтың мақсаты: а) Білімділігі: теңдеу, теңдік, теңсіздік, өрнек туралы білімдерін жетілдіру; алған білімдерін таныс және жаңа оқу жағдайында пайдалана білу; математика бойынша білім білік жүйелерін игеру деңгейлерін тексеру.

ә) Тәрбиелік: шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

б) Дамытушылық: логикалық ойлауларын дамыту

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыр кезеңі. Сабақ мақсатын хабарлау,

II.Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.

1.Математикалық диктант.

- 7саны 91ден неше есе к ?

- 68шығу үшін 17-ні неше есе арттырамыз?

- 8шығу үшін 56-ны ?ге бөлу керек?

- Ені 10см, ұз-ғы 20см Р-?

- Азайғыш 1000, азайтқыш-450. Айырма-?

- Санның төрттен бір бөдігі 60қа тең. Сан неше№

- 720:2 ?

2.Кітап б/ша жұмыс.

1 ауызша орындау.

3.

70

А) Т.д-30 Ш: 70 – 30 = 40( жолды).

Ж.д-? 30 + х = 70

Х= 40

Ә) 30* х = 150 б) 30*3+х = 155

Х = 5(сөре) 90+Х = 155

X=155-90

X = 65

Қорапты 65 кітап қалды.

4. Әртүрлі тәсілмен шығару.

А

?

) I сөре - 45 ә) Орман е -259 бала 108 к

II сөре - ? 2есе а. 145 Ақбұлақ - ?

III сөре - ? Ш: 259+ (259+108) = 626

Ш: 145-45-45*2 = 10 Ж: Екі лаг.626 бала демалды.

Ж: III сөреде 10 кітап бар

Б

?

) Корпус – 457

Коттедж -16*9

Ш: 457+16*9 = 601

Ж: барлығы:601

5. Теңдіктер Теңсіздіктер.

165:5 = 150-117 425+230 29*4

58*2 = 29*4 165:5 120*4

6. Теңдеулерді шеш.

  1. Х = 32 3) Х = 10

  2. У = 605 4) У = 8

3. Үйге тапсырма

7,8

III. Рефлексия





















5-сабақ



Сабақ тақырыбы:Геометриялық фигуралар.Периметр.Аудан.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:Фигуралардың ауданын,периметірін табуға берілген есептерді шығара білу,разрядтық қосылғыштар қатарын білуге үйрету.

ә)тәрбиелік:шапшаң есептеуге,көмек қолын созып,көршіге комектесіп тәрбиелеу.

б)дамытушылық:логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру бөлімі.

II.Тірек білім,білік,дағдыларын белсендіру.

1.Үй тапсырмасын тексеру

№8 S=5см∙3см=15см² P=(5см+3см)∙2=16см

S=3см∙3см=9см² P=3см∙4=12см

2.Кітап бойынша жумыс.

№.2. а)түзу,сынық,сызық,қисық сызық,∆,,5

ә)Екеуі тіктөртбұрыш,біреуі төртбұрыш фигура

№.а) S=48м

а=12м , 8м , 24м , 48м , 16м

в=4м , 6м , 2м , 1м , 3м

S=45м²

а=9м , 45м5м , 1м

S=88м²

а=11м , 22м , 44м

в=8м , 4м , 2м

ә) а в P S

25м 5см 60см 125см²

41см 20см 122см 820см²

А см в см (а+в) ∙2 а∙в

№.4 а)6 жәшік-180кг

?жәшік-162кг

Ш:162:(108:6) =9жәшік

ә)9жәшік-162кг

?жәшік-108кг

№.5 а) ірімшік 95т∙5=475т

Иогурт х 8=392

х=49

Балмұздақ 50тг∙х=100

х=2

№6 а)х+25=725 2)х∙7=84

Х=700 х=12

№7.а)723=700+20+3

438=400+30+8

№8 100-(45+75:5) =40 100-(45+75):5=76

(100-45+75):5=26 (100-45)+75:5=70

3.Логикалық есеп

Жалғастыр.

А)1,3,7,13,21,31, /91/

Ә)3,4,7,21,19,28,/31,84/



4.Рефлекция







6-сабақ

Сабақ тақырыбы:Есептер шығару

Сабақтың мақсаты: а)білімділік:оқушылардың жай және құрама есептерді шығару үшін білім,білік,дағдыларын жетілдіру.

ә)тәрбиелік:сауатты,таза,ұқыпты жазуға тәрбиелеу.Ұйымшылдыққа,шапшандыққа баулу

б)дамытушылық:есте сақтау,байқағыштың қабілеттерін дамыту,зейінін шоғырландыру

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі

II.Тірек білімі,білік,дағдыларын белсендіру

1.Математикалық дикатант

А)газет 15тг.4 газет неше тг? /60тг/

Ә)Бақтиярда 100 тг бар.55 тг журнал алды.Неше тг-сі қалды?

Б)250 тг-ге 5 ашықхат қалды.1 ашық хат?тг

В)Кітаптың 100 беті бар,журналдың 25 беті бар.Кітап беті журнал бетінен неше есе артық?

Г)Самат 30 бет оқыды,бұл кітаптың ⅓ құрайды.Кітаптың беті қанша?

2.Сабақ тақырыбымен жұмыс.

-баға дегеніміз не?

-саны мен құнын біле отырып,бағасын қалай табамыз?

№1.ауызша есептеуге болады

1)315:7=45тг(фломастер)

2)726:6=121тг(гуашь)

3)432:9=48тг(желім)

Ә)215:7+726:6=166тг(1ф+1г)

№2 а)печенье 25кг∙6(қ)

Прәндік ? кг∙20кг 50кг к

Ш:25∙6-50=100кг(прәндік)

100:20=5 қорап

Ә)Барлығы қанша кг печенье мен прәндік әкелінді?

Ш:25∙6-50+25∙6=100+150=250кг(екеуі)

Б)Қайсысы артық әкелінді?

№3 1)723 3)800

2)556 4)191

№4 P 400мм 64м 46м

а 200мм,150мм,130мм 30м ,25м 20м,15м

в 10мм,60мм,80мм 2м ,7м 3м,8м

№5 4ғ 25ж=425ж 2м 80см=28дм

2с 12мин=132мин 7ц 20кг=720кг

3дм 2см=32см=320мм 4см 7мм=47мм

4ц 9кг=409кг 4тәул 10сағ=106сағ

8м 10 см=810см

№7 4∆→BFE,BCA,CAD.GHD

6∆→BEA,BDA,AED,BFC,BDC,CFD

№8 1 қорап→кітап

2қорап→ойын

3қорап→ыдыс

3.Үйге тапсырма №6

4.Рефлекция











7-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Есептер шығару

Сабақтың мақсаты:а)оқушылардың білім,білік,дағдыларының деңгейін анықтау;қосу,азайту,бөлу,көбейтуді орындау

Ә)тәрбиелік:балалардың өз қатесін тауып,онымен жұмыстануға тәрбиелеу

Б)дамытушылық:логикалық қабілеттерін дамыту

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі

II.үй тапсырмасын тексеру

№6 1)648 4)718

2)706 5)588

3)636

III.кітаппен жұмыс

№1 15 бет ауызша

1)180 5)112 9)435

2)480 6)302 10)810

3)615 7)405 11)790

4)102 8)18 12)556

№2 а)ауызша орындау.

ә)Ш:15∙9-25∙3=135-75=60 доп артық

15∙9+25∙3=135+75=210 барлық ойыншық

№3 Сұрағы:Костюмге неше м артық жұмсалады?

Шешуі:240:40-320:80=2м артық ж.

№4.Iж - 450кг Ш:1)(450+550):5=20

IIж – 550кг 2)450:50+550:5=9+11=20

1қап-?кг Ж:20 қап

№5. А)Бағасы 21тг қылқаламның 3-еуі ?тг

Ә)Бағасы 17тг-ден 6 қарындаш ? тг

Б)Барлығы неше теңге?

В)Қарындашқа неше теңге артық төленді?

№6.а)909мм=90см 9мм ә)909мм=9дм 9мм

120мм=12см 120мм=1дм 2 см

1000м=100см 1000мм=10дм

105мм=10см 5мм 105мм=1дм 5мм

100мм=10см 100мм=1дм

20мм=2см 20мм=2см



№8 Логикалық тапсырма

Айбек жасы-11. 29-18=11

Қайрат жасы-13 29-16=13

Рүстем жасы-5 18-13=5

IV.Үйге №7 1)775 3)635 5)682 7)25 9)21 11)696

2)898 4)243 6)38 8)106 10)488 12)435

V.Рефлекция





















Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:


8-сабақ

Сабақ тақырыбы:Өткенді қайталау

Сабақ мақсаты:

а)білімділік:ауызша есептеу қабілеттерін жетілдіру.қатесін тауып,жұмыстануға үйрету.

Ә)тәрбиелік:өз бетімен жұмыс істеу қабілеттерін шыңдау

Б)дамытушылық:нақты жауап беруге дағдыландыру

Сабақтың барысы



I.Ұйымдастыру бөлімі

II.Кітаппен жұмыс

№1.ауызша есептету

№2.теңдеуді құрастыру,шығару

№3.1)35сағ=1тәул 11сағ 2)127мин=2сағ 7 мин

48сағ=2тәул 240мин=4сағ

50сағ=2тәул 2 сағ 245мин=4сағ 5 мин

96сағ=4тәул 610мин=10сағ 10 мин

3)7тәул 3 сағ=171сағ 5)7мин 4с=424с

360мин=6сағ

4)2сағ 51мин=171мин 6)5м 26см=526см

70с=1мин 30с 6м 5см=605см

120с=2мин

128с=2мин 8 с

№4а)Ш:27+12∙2+15=27+24+15=66

Ә)Сәбіз-150 кг. 3 есе кем

Картоп- ? ?кг артық

Ш:150∙3-150=300кг(картоп артық)

Б)Бауырсак-800г

Құймақ-?1/4 ?

Ш:800+800:4=1000г=1кг

№5. 1)9(3қ) 4)96(2қ) 7)6(50қ)

2)8(2қ) 5)116(3қ) 8)9(20қ)

3)4(2қ) 6)81(4қ) 9)7(50қ)

№6. А 6см 4см 10см 8см

в=а:2 3см 2см 5см 4см

P 18см 12см 30см 24см

S 18см² 8см² 50см² 32см²

III.Үйге тапсырма №7,8

IV.Рефлекция































9-сабақ


ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика Өткізілген мерзімі:


Сабақтың тақырыбы: Жаңа санау бірлігі – мыңдықтардың құрылуы. Разрядтар және кластар.


Сабақтың мақсаты: а) білімділік: көп таңбалы сандардың құрылымы және жаңа санау бірлігі –

мыңдық туралы түсініктерін қалыптастыру.

ә) тәрбиелік: көп таңбалы сандарды оқи алуға үйрету, тәрбиелеу.

б) дамытушылық: разрядтар, кластар бойынша білімдерін дамыту.


Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру бөлімі


II.Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.

1.Көркем жазу минуты:

5 жүзд. 3 онд. 1 бірлігі бар санды жаз.

Осы цифрларды пайдаланып, тағы басқа үш таңбалы сандар жаз.

531, 513, 315, 351, 135, 153.


2.Математикалық диктант

-2 жүздік; -9 жүздік

-4 жүздік; -алдыңғы сан 897

-7 жүзд. 2 онд. 6 бірл. -келесі сан 389


3.Жаңа материалмен танысу.

а) Сандарды оқыту 1000, 2000, 45 000, 800 000.


Қорытынды: «Заттар көп болғанда, оларды мыңдықтармен санайды.

Мыңдық – жаңа санау бірлігі»


4.Өтілген материалмен жұмыс

№4.

а) х = 136 б) х =16

ә) х = 16 в) х = 136


№5.

Ер бала – 8 ? бала

150

Қыз бала – 7 ? қыз

Ш: 150 : (8+7)=10 (топ)

8 х 10=80 (ер)

7 х 10=70 (қыз)

Ж: барлығы 80 ер және 70 қыз қатысты.


№6.

а) Ш: 1) (140+160) : 10=30 бала

2) 140 : 10+160 : 10=30 бала


ә) Ш: 1) (27+30) : 3=19 көкөніс

2) 27 : 3+30 : 3=19 көкөніс


№7. Өрнектерді салыстыруды логикалық талдауға құру керек.


№8. (140 – 70) : (7 – 5)=35 (140 – 70) : 7 – 5=5

140 – (70 : 7 – 5)=135 (140 – 70 : 7) – 5=125

5.Үй тапсырмасы

№5, 6 (ә)

Шығармашылық деңгей: өзі оқи алатын ең үлкен 5 сан жазу, оны оқу.


III. Қорытынды. Бағалау.

Сабақты қорытындылап, сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау.













































10-сабақ


ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика Өткізілген мерзімі:


Сабақтың тақырыбы: Мыңдар класы. Көп таңбалы сандарды оқу және жазу.


Сабақтың мақсаты: а) білімділік: жаңа санау бірлігі – мыңдықтар және көп таңбалы сандардың

разрядтық құрамы туралы түсініктерін бекіту.

ә) тәрбиелік: көп таңбалы сандарды оқу және жазуға үйрету.

б) дамытушылық: логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.


Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру бөлімі


II.Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.

1.Көркем жазу минуты:

987 неше жүздік? қандай разряд?

неше ондық?

неше бірлік?


2.Математикалық диктант

-5 жүзд. 2 бірл. -1мың бірлігі

-3 жүзд. 6 онд. 2бірл. -3 мыңдығы

-8 жүзд. 5 бірл. -2 мыңд. 5 жүзд. бар сан

-8 жүзд. 7 бірл.


3.Жаңа материалмен танысу.

Көп таңбалы санды оқу үшін:

а) санды кластарға бөлу. (үш цифрдан оңнан солға)

ә) кластардың атауын еске түсіру.

б) санды кластар бойынша ең үлкен кластан бастап оқу.


4.Алғашқы бекіту

-Қандай заттарды санау үшін осы сандарды пайдалануға болады?

(Зауытта бөлшектерді санауға, адам организміндегі жасушаларды, қаладағы адам саны)


№1. Сандарды жаз.

б) 60 105, 300 000, 5 000, 45 000, 505.

в) Өсу ретімен жаздыру.


№2. Жүздік мыңы жоқ санды жаз.

69 200, 72 300.


№3.

а) үлкен альбом – 120тг х 4

975тг

кіші альбом – ?тг х9

495 480

Ш: (975 – 120 х 4) : 9=59тг

Ж: 1 кіші альбом бағасы 59 тг.


ә) Есептер құрастыру.


№4.

  1. Х=8 3) у=0

  2. у=323 4) а=4


№5.

а) торкөз д.– 3 – ? бет

120 бет

жолды д. – 2 – ? бет

Ш: 120 : (3+2)=24 (1 дәптердің беті)

24 х 3=72 бет (торкөз)

24 х 2=48 бет (жол)

Ж: торкөз дәптерде 72бет, жолды дәптерде 48 бет бар.


ә) Сәуле – 360 тг – ? қорап

5 қорап

Сәния – 240 тг – ? қорап

Ш: (360+240) : 5=120 тг (1 қорап)

360 : 120=3 қ. (Сәуле)

240 : 120=2 қ. (Сәния)

Ж: Сәуле 3 қорап, Сәния 2 қорап ермексаз сатып алды.

№6. Амалдар ретімен жаза отырып есепте.

  1. 684 3) 241

  2. 894 4) 625


№7.

а=80 мм=8 см

b=? 20мм к b=80 мм – 20 мм=60мм

S=80 мм х 60 мм=4800 мм2 =48см2


5.Үй тапсырмасы

№8, 9.


6.Рефлексия.
























11-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Миллиондар класы.Көп танбалы сандарды оқу,жазу.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:оқушыларда класс деген түсінікті қалыптастыру, дағдыларын қалыптастыру.

Ә)тәрбиелік:ұжым болып жұмыстануға,орташа білімді оқушыларға көмектесуге тәрбиелеу.

Б)дамытушылық:есептеу дағдыларын дамыту

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі.

II.Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

1.Көркем жазу сәті

5,9,0 цифрларын пайдаланып,үш танбалы сандарды жаз.

590,509,950,905

2.Сұрақтарға жауап.

-Ең үлкен төрт танбалы сан /9999/

-Ең кіші төрт танбалы сан /1000/

-5999 кейнгі сан /6000/

-89999 кейнгі сан /90.000/

-99.999/көршілері/ /99998,100.000/

3.Оқулық бойынша жұмыс

1.ә)сандарды оқыту,ең үлкенін,ең кішісін тап.

Б)сандарды жазу

50214; 1.300.000; 3.005.000.

2 Оқып санмен жаз

Халық саны-15.880.644

Қалаларда-8.473.510

Ауылда-7.407.134

Алматы-1.381.750

Астанада-663.870

3 САлыстыр:/ауызша оқыту/

4.а)Ш:50:2∙4=100

Ж:4қорапта 100қ.б.

Ә)Ш:1000-58∙6=625

Ж:625 тг қайтарады.

Б)Ш:147:7=21

Ж:21 күнде

В)Ш:280-5∙26=150

Ж:150бет оқуы керек

5 көйлек – 11- ? 11 м кем

Костюм- 14-56м

Ш:56:14-1=3(1 көйлекке)

3∙11=33м(11 көйлекке)

6 Салыстыр /ауызша орындату/

7Теңдеу құру

(х∙7-27):4+38=47 х∙7=36+27

(х∙7-27) :4=47-38 х∙7=63

(х∙7-27) :4=9 х=63:7

х∙7-27=9∙4 х=9

х∙7-27=36

8 Санатта 16 кәмпит

Ш:16:2=8

8+1=9

8-1=7

3. Үйге тапсырма №6

4.Қорытынды











Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:



12-сабақ

Сабақтың мақсаты:Көп танбалы санды разрядтық қосылғыштарға жіктеу.

Сабақтың мақсаты:А)білімділік:Көп танбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеуді үйрену;көп танбалы сандарды оқу,жазу,салыстыру дағдыларын бекіту;ауызша,жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру;

Ә)тәрбиелік:құрама есептерді шығара білуге тәрбиелеу,үйрету.

Б)дамытушылық:оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі

II. Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

1.Көркем жазу сәті.

339500,407000

2.Жаңа материалмен танысу.

-5,6 цифрын пайдаланып,6 цифры бір-ақ рет кездесетін төрт танбалы сан жазыңдар.

5556,5565,5655,6555.

-Цифрдың мәні неге тәуелді? /сандағы алатын орнына/

3.Алғашқы бекіту.

1.Сандарды разрядтық қосылғыштар түрінде жазу.

2.а)Сандарды оқы

Б)Сандарды кему ретімен жаз

3 а)Есеп құрастыру.

Ә)Кері есеп құрау.

4Ұ. Қойындәптер 2 дана→240 тг

К.қойындәптер 5 дана-?тг 80 тг кем

Ш:240:2=120тг(үлкен дәптер бағасы)

120-80=40тг(кіші дәптер бағасы)

40∙5=200тг(5 дәптер құны)

5 Теңдеуді шеш

1)х=150 у=1

2)у=35 а=550

6.470000=400000+70000

9456=9000+400+50+6

7.1)944 3)985 5)52 7)810 9)783

2)344 4)355 6)261 8)795 10)230

8 Өрнек құра,амал ретін белгіле:

(180-120)∙4+350:(400:80)+210-4∙40=360

9 Екеуі бірдей

4.Үйге тапсырма №6,7(қалғаны)

5.Рефлекция



































Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:



13-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Сандар нумерациясына негізделген есептеу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:сандардың нумерациясы негізінде есептеу тәсілдерін қалыптастыру.Көп танбалы сандардың оқу,жазу,салыстыру,разрядтық қосылғыштарға жіктеу және олардың құрамын атау туралы білімдерін бекіту.

Ә)дамытушылық:есепті шығара білу және есептеу дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру бөлімі

II. Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

1.Кітаппен жұмыс.

№1.Разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз.

№2.Мұны білу пайдалы

2.Көркем жазу минуты

89869 санынан кейнгі санды жаз

3Есептеп,түсіндіру.Ауызша орындау

4.А)Ш:1500-1000=500

Ә)900.000:3=300.000

Б)9800-4200=5600

В)9800-4200∙2=1400

Г)1200∙2+1200=3600тг(1ер+1 бала)

5 Ш:(150+180):3=100(п)

150:3+180:3=110(п)

6.Тура теңдік Теңсіздік

55∙3=33∙5 55∙3

960:3=1000-680 650+4033∙5

1630+200=4830-3000

7 S¹=3см∙3см=9см²:2=4см 5мм²

S²=22мм∙30мм=660мм²

8.Жақша қой

(10+30)∙5:2=100

600-(420+80) =100

470-(200+40+130) =100

100∙(10-10)+46+54=100

3.Үйге тапсырма №6,8

4.Рефлекция















































Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:



14-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Масса және оның өлшем бірліктері.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:балаларды массаның жаңа өлшем бірліктері-тонна және центнермен таныстыру,массаның өлшем бірліктерінің арасындағы қатынасты қойып беру және массаның өлшем бірліктерінің кестесін құрастыру.

Ә)тәрбиелік:оқушыларды шапшаң есептеуге тәрбиелеу

Б)дамытушылық:атаулы сандармен есептеуді орындау дағдыларын дамыту.

Сабақтың барысы.

I.Ұйымдастыру кезеңі

II. Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

1.Сандарды жазу:589,45879,4587123300,100258400,400205,100320567

Әр санда қанша мыңдық бар?жүздік ше?ондық ше?

2.Кітаппен жұмыс

1.Сандарды оқы

2.Ә)өсу ретімен жаз:

5001г, 2т 5ц, 3015 кг, 3т 1ц, 783 ц

3а)604кг=6ц 4 кг 5907кг=59ц 7 кг 45560кг=455ц 60кг

1604кг=16ц 4 кг 12008кг=120ц 8 кг 125250кг=1252ц 50 кг

12604кг=126ц 4 кг 420580 кг=4205ц 80 кг 900231кг=9002ц 31 кг

Ә) 604кг=6ц 4 кг 5907кг=5т 9ц 7 кг 45560кг=45т 5ц 60кг

1604кг=1т 6ц 4 кг 12008кг=12т 8 кг 125250кг=125т 2ц 50 кг

12604кг=12т 6ц 4 кг 420580 кг=420т 5ц 80 кг 900231кг=900т 2ц 31 кг

4 I күні-420кг Ш:(420+340):20=38

II күн-340 кг Ж:38 жәшік

1 жәшік-20кг

Жәшік-?

5 а=35м Ш:в=35-15=20 ені

в=? 15м қысқа S=35 м∙20 м=700м²

көкөніс-¼ 700:4=175м²(көкөніс)

картоп-қалғаны? 700м²-175м²=525м² (картоп)

6 Есепте.(ауызша орындату)

Ә)128:5=25 қ 3 458:7=65 қ 3 629:6=104 қ 5

301:2=150 қ 1 986:9=109 қ 5 867:4=216 қ 3

7 2ц 25 кг:5=45 кг 6м 39см:9=7дм 1 см 10 сағ 5 мин:5=2 сағ 1 мин

8 дм 2мм:2=4дм 1 мм 6ц 45 кг:5=1 ц 29 кг 4дм 5 см 3мм:3=1дм 5 см 1мм

3.Үйге тапсырма №8

4.Рефлекция







































Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:



15-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Ұзындық және оның өлшем бірліктері

Сабақтың мақсаты:а)білімділігі:оқушыларды жаңа ұзындық өлшем бірлігі-километрмен таныстыру,ұзындық өлшем бірліктерінің арасындағы қатынасты қою.

Ә)дамытушылығы:атаулы сандармен есептеу дағдыларын дамыту

Сабақтың барысы.



I.Ұйымдастыру кезеңі

II. Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

1.Кітаппен жұмыс

1.2см 3мм,3дм 7 см,5дм 3 см,7м 4 см,7041мм,7041м,2км 100м

2 630км=630000м 78000мм=780дм

6690см=66м 9дм 256140дм=2561400см

2км 351м=2351м=23510дм 475210 см=4752м 1 дм

1658см=16м 5дм 8 см 4142546мм=41425дм 4см 6 мм

3 Есепте

(Өз бетімен жұмыстану)

4.Ш:300:6=50 кг

150:50=3 қап

Ж:3 қап сәбіз

5.а) Ш:36∙8=288(барлығы)

288:3=96 балалардікі

Ә) Ш:36∙8=288(барлығы)

288:3=96 балалардікі

288-96=192(үлкендердікі)

6 36∙9=36∙10-36=324

27∙9=27∙10-27=243





7 Салыстыр:

100∙с 100:с в:3 в:8 876:н

700:х 120:х а+1300 а-700 а+1200

8 S=22∙20=440cм²

2.үйге тапсырма №3,6 қалғаны

3.Рефлекция















































Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:



16-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Уақыт және оның өлшем бірліктері

Сабақтың мақсаты:

а)білімділігі:оқушылардың уақыт бірліктері және олардың арасындағы қатынас туралы көзқарастарын нақтылау, атаулы сандармен амалдар орындау дағдыларын үйрету.

ә) тәрбиелік: шапшаң есептеуге, бірлікке тәрбиелеу.

б)дамытушылығы:сандарды әртүрлі өлшем бірліктермен өрнектей білу дағдыларын дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

II. Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

1.Жаппай жұмыс

- Үш аптада? Күн

- 2жарым сағат? минут

- 2сабақ неше минутқа созылады?

- Жазғы каникул? Аптаға созылады.

-Қай айда ең аз күн?

-Ақпан айы 29күнге созылатын жыл қалай аталады? (кібісе жыл 2012, 2016,2020.

- 1 тәулікте неше сағат бар? /2сағ./

12

-1 сағатта неше минут бар? /20мин/

3

2. Жаңа материалмен танысу.

–Бір жылда неше ай бар?

- Уақыттың ең үлкен бірлігі?

-Уақытты өлшеуге арналған құрал? /Сағат, секунд өлшегіш/

-Сағат түрлері қандай? /механикалық, электронды, құмсағат, сусағат, күн ағат/

№1. /ауызша сұрау, түсіндіру/

2.

7тәул.=168сағ. 480c = 20тәул.

5мин. 15с.= 315с. 6ғ. 507ж = 1107ж

4155ж. =41ғ.55ж 895ж = 8ғ 95ж

380мин =6сағ.20мин 3тәул. 15сағ = 87сағ.

59тәул. =8апта 3тәул. 65тәул. = 9апта 2тәул.

3 Есепте. /Ауызша, жазбаша/

1/ 14259 5/ 230004

2/ 8470 6/ 453028

3/975576 7/ 105500

4/ 14355 8/ 906 035

4. а/ Болды -? 3маш. х165тен.

Жұмсалды - ?

Қалды – 196тақтай.

Ш: 165х3-196=299

Ж: Жұмсалды 299тақтай.

ә) Болды- ?

Алды- 45х4

Қалды- 270

Ш: 270+45х4= 450

Ж: Болғаны – 450шеге

5. Ү.а – 150х3- ? =750

К.а – 50х? - ?

Ш: 750-150х3 300 /кіші альбомдағы/

300: 50=6 дана кіші а.

6. Тіктөртбұрыш пішінді – ою, сурет.

Параллелапипед пішінді – үй, процессор, сандық.

7.

a= 2м 30дм 400см 5м

в= 1м 2 дм 2м 300 см

S=2м 2 60дм2 2 15м2

8.

1). 327 3) 784 5) 875 7) 142

2) 406 4) 624 6) 666 8) 69

9. 18х19=18x20-18=342

22x19=22x20-22=418

3.Үйге тапсырма №9

4. Рефлексия.









































Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

17-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Аудан және оның өлшем бірліктері

Сабақтың мақсаты:

а)білімділігі:оқушыларда ауданның жаңа өлшем бірліктері туралы түсінік қалыптастыру, есептеу және өз бетімен жұмыс істей білу дағдыларын жетілдіру.

ә) тәрбиелік: интеллектуалдық қиындықтарды жеңе білу және өзін өзі бағалай білуге тәрбиелеу.

б)дамытушылығы: логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

II. Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

1.Көркем жазу минуты. (3067069, көршілерін жаздыру)

2. Математикалық диктант.

«Ия-жоқ» деп жауап беру.

  • Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін ахв керек.

  • Қабырғасы 3см болатын шаршының ауданы 12см2 тең.

  • Қабырғалары 5см, 6см тіктөртбұрыштың ауданы 30см2.

  • Шаршының периметрін табу үшін қабырғаларының ұзындығын 4-ке көбейту керек.

  • Егер шаршының ауданы 25см2қа тең болса, онда оның қабырғасы 5см-ге тең.

  • Қабырғасы 1000м шаршының периметрі 4000м-ге тең.

3. Жаңа материалмен танысу.

- Аудан өлшем бірліктерін атаңдар? /мм2, см2, дм2, м2/

- Осы өлшем бірліктерді барлық уақытта қолдануға бола ма?/Жоқ, мұндай өлшем бірлктермен үлкен жазықтарды, қала ауданын өлшей алмаймыз./

- Мұндай жағдайда не істеу керек?

/Неғұрлым ірі өлшем бірліктерді пайдаланамыз/.

  • Ауыл шаруашылығында ауданды гектар және армен өлшейді.

  • 1а (ар) – қабырғасы 10м шаршы.

4. Кітаппен жұмыс.

1. ә) 5м250cм2 10 м2 50050cм2

5дм22 250cм2

10000 м2 5 га = 50000м2

2. 3га. = 30000 м2 12дм2=1200cм2

12 м2 = 12000 0cм2 45га= 4500a=450000 м2

8000000 мм2=80000 cм2 4дм2= 400 cм2 =40000 мм2

3.

1) 4396 5) 960000

2) 550005 6) 55369

3) 410025 7) 124325

4) 52052 8) 498995

4. 12+102=101

22+202=404

32+302=909

5 Алма- ? ½ Ә) Алмұрт-128 3есе кем

Алмұрт- ? ¼ S=25м х 20м Алма - ? ? а.

Жидек - ? Ш: 128х3-128 =256

Ш:25м х 20: 2=250 м2(алма) Ж.: Алма 256 ағашқа артық.

500 м2:4= 125 м2(алмұрт)

500-250-125=125 м2 (жидек)

6.

1) 335 4) 219

2) 127 5) 402

3) 631 6) 593

7.

V=30смх45смх20см=27000cм 3 S=30cмх20см=600 см2

S= 45cмх30см=1350см2 S= 45cмх20см=900см2

5. Үйге тапсырма. №4 , №6

6. Рефлексия

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

19-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау

Сабақтың мақсаты:

а)білімділігі:оқушылардың күнделікті білімдерін саралап, меңгерулерін қадағалау.

ә) тәрбиелік: шапшаң есептеуге, ұжымның бірлікте болуына көңіл бөлу.

б)дамытушылығы: логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

II. Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

Көркем жазу минуты. (547089, көршілерін жаздыру)

ІІІ. Негізгі бөлім

1. Ауызша есептету

2. а) Сандарды өсу ретімен жазу

ә) Разрядтық қосылғыштар түрінде жазу

б) Барлығы неше ондық, неше бірлік?

3.

а) Үлкен а – 36 х 4 240 ? автобус

Шағын а – 12 х ?

Ш: (240-36х4):12 =8 – шағын автобус

8+4=12 – барлық автобус

ә) Үлкен а – 36 х 4 240

Шағын а – 12 х ?

Ш: (240-36х4):12 =8 – шағын автобус

Ж: Шағын автобус саны 8

б) 15 х 6 қорап

14 х 8 қорап ? кітап

Ш: 15х6+14х8 = 202



4.

а = 4 м

в = 2 м

с = 3 м

V=4 м х 2 м х 3 м = 24 м2

S еден = 4 м х 2 м = 8 м2

S бүйір = (2 м х 3 м +4 м х 3 м) х 2= 36 м2

5

а

16 см

9 дм

5 м

8 мм

20 см

12 дм

в

3 см

7 дм

? 4м

4 мм

4 см

4 дм

п

2 см

? 10 дм

4 м

3 мм

? 4 см

3 дм

V

? 96 см3

630 дм3

80 м3

? 96 мм3

320см3

? 144 дм3



6. Есепте

а) 80050 565090

327630 406300

ә) 162000 600600

47240 808080

б) 458600000 47329

78041606 700000

IV. Қорытынды

V. Үйге тапсырма №6

VІ. Рефлексия













Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

20-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Өткенді пысықтау

Сабақтың мақсаты:

а)білімділігі:оқушылардың күнделікті білімдерін саралап, меңгерулерін қадағалау.

ә) тәрбиелік: шапшаң есептеуге, ұжымның бірлікте болуына көңіл бөлу.

б)дамытушылығы: логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

II. Тірек білім,білік және дағдыларын белсендіру.

Көркем жазу минуты. (623003, көршілерін жаздыру)

ІІІ. Негізгі бөлім

7.

120000 кг = 120000000г

5 ц = 500 кг = 500000 г

145000 ж = 1450 ғ

6 м2 = 600 дм2 =60000 см2

478020 кг = 478 т 20 кг

12 дм2 = 1200 см 2= 120000 мм2

120000 кг = 1200 ц = 120 т

10 см 2 = 10000 м2

250000 м2 = 25 га

36000 см = 360000 мм

5 м2 = 500 дм2 = 50000 см2

45254г = 45 кг 254 г

30000000 м 2= 30 км2

1 апта = 7 тәул = 168 сағ

2 га = 20000 м2

5 см2 = 500 мм2

3 см 2= 300 мм2

72 сағ = 3 тәул

5 апта = 35 тәул

470000 м 2= 47 га

5134 г = 5 кг 134 г

8. а = 599 с = 20 х = 300

Х = 640 у = 210 а = 60

9.

а) Ш: 560 :8 = 70 (көк)

560 – 70 = 490 (жасыл)

ә) 113 х 3 = 339 (барлық бөлшек)

б) 500 – (294+116) = 90 (қалды)

в) 3500 : 7 + 3500 = 4000 тг (барлық ақша)

10.

  1. 630 : 6 + 78 х 2 = 261

  2. (500 - 106) – 99 = 295

  3. 55 х 2 : 10 = 11

  4. 84 : 12 х 25 = 175

  5. (489 + 309 : 2 = 399

№11

EDF BFA EFA CFA

DFC EFC DFB

CFB EFB DFA

12.

6 бөлікке 3 рет, 8 бөлікке 4 рет

IV. Қорытынды

V. Үйге тапсырма

Ережені жаттау

VІ. Рефлексия



Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

21-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы

Сабақтың мақсаты: а) оқушылардың осы уақытқа дейін не үйренгені, қандай тапсырмаларды орындауға қиналатындығын анықтау.

ә) тәрбиелік: оқушылардың өз бетімен жұмыстануын саралау, соған бейімдеу

б) дамытушылық: жеке жұмыстанып, өз біліміне сенімділік дамытуға дағдыландыру



Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Негізгі бөлім

  1. Математикалық диктант (2 нұсқаға ортақ)

  • 4001305; 308008, 569000, 78400005

  • 400 ∙ 20=

  • 700:35=

  • 560 ты 2 ееге арттыр

  • Шаршының S=81см², қабырғасы? P=?

  • 3м=? Мм

  • 1 см²=?мм²

  • 9 дм²=? см²

І нұсқа

  1. Есепте:

1000-(120+180)=

75∙2-12∙5=

(450+320)-35∙4=

800-65∙3=

600-490:7=

  1. Салыстыр

14ғ ∙140ж

2005 кг ∙ 25 т

9ц7 кг ∙ 97 кг

10 см² ∙ 100мм²

9апта ∙ 240 сағ

6080г ∙68 кг

4 т 7 ц ∙ 470 кг

  1. Дүкенде 1 күнде 18 плеер сатылады, бұл сатылған телефондарға қарағанда 3 есе артық. Бір күнде дүкенде барлығы неше телефон, плеер сатылды?

  2. Тиісті таңба қой



5*5*5*5=100

5*5*5*5=100

5*5*5*5=45

5*5*5*5=150



  1. Аквариумның ұзындығы 12см, ені 7см, биіктігі 4см. Аквариумның көлемін және бүйір жақтарының ауданын тап.





ІІ нұсқа



  1. Есепте:

  1. 309x2+408:2

295:5+4098

10000-908*5

7809-29*5

35*3-55:5

  1. Салыстыр:

6мин43с*360с

7тәул*200сағ

106мин*2сағ

16ц*1600кг

59см*5900мм

2м*20000мм

8дм*81см

  1. Бірінші күні 600кг картоп сатты, ал екіншщі күні бірінші күні сатылған картоптың жартысы сатылды. Барлығы 2т картоп әкелінген болса, қанша кг картоп сатылмай қалды?

  2. Тиісті таңба қой

5*5*5*5=130

5*5*5*5=2

5*5*5*5=50

5*5*5*5=6

  1. Аквариумның ұзындығы 12см, ені 6см, биіктігі 3см. Аквариумның көлемін және бүйір жақтарының ауданын тап.



ІІІ. Қорытынды.









Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

22 -сабақ

Сабақтың тақырыбы: Өткенді қайталау.

Сабақтың мақсаты:

а)білімділік:оқушылардың осы уақытқа дейін не уйренгені,қандай тапсырмаларды орындауға қиналады,соны анықтау.

ә)тәрбиелік:өз бетімен жұмыстануға,шапшан есептеуге тәрбиелеу.

б)дамытушылық:логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі

II.Тірек білім,білік,дағдыны белсендіру

1.

а)ауызша орындату.

ә)разрядтық қосылғыштар қосындысы түрінде жазу.

2.

Ш:1)1460км+980км+380км+2300км+6467км+600км=12187км.

2)6467-2300=4167км(Ресей Өзб.қ).

3)1460-380=1080км(Түрк Қытай).

3.

Кему реті бойынша жаз.

12508-ең көп адам келген күн 3шілде.

10308,5005,4390,2020,953.

4.

Тура теңдік Тура теңсіздік.

80с =1мин20с 2сағ 110мин.

26сағ 1тәу.

130с 2мин20с.

5.

1см2= 100мм2 1а= 100м2 1га =100а

1дм2 =100см2 1м2 =10000см2 1дм2 =10000мм2

1км2 =1000000м2 1га= 10000м2 1м2=1000000мм2

6.

ә) 1қап-48кг ?есе артық

5ж-120кг

1ж-?

Ш:48:(120:5)=27

Ж:1қап картоп2есе артық.

7.

V1=3см*7см*4см =84см3

V2=3см*1см*3см =9см3

V3=84см3-9см3= 75см3 (пайда болған фигура)

8.

а).а =12см V=12см*7см*4см =336см3

В= 7см

С=4см

ә) S=12см*7см= 84см2( табаны)

S=12*4=48см2 (бүйірі)

S=7см*4см= 28см2( бүйірі)

9.1000-( 120+180)= 700 800-65*3=605

75*2-12*5=90 600-490/7=530

(450+320)-35*4=630

10 (Өз бетімен жұмыс)

Үйге. №11.

12. Iыдыс-х-10

Iiыдыс-2х-10 3 есе а.

Iыдыс20л-10 =10л

II ыдыс40л-10 =30л 3есе артық

III. Қорытынды

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

23 -сабақ

Сабақтың тақырыбы: Көп таңбалы сандарды қосу,азайту.

Сабақтың мақсаты:

а) білімділігі:көп таңбалы сандармен ауызша есептеуді орындауға үйрету,есептеу дағдыларын жетілдіру.

ә) тәрбиелігі:есептеудің өмірде қажеттілігін түсіндіру.

б) дамытушылығы:шапшаң есептеу тәсілдерін үйрету,логикалық ойлауларын дамыту.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру бөлімі.

II. Негізгі бөлім.

  1. Өткенді пысықтау.

Сұрақтар:

1)Бірліктер класын нелер құрайды?(Бірл,онд,жүзд).

2)Ең үлкен масса өлшемі( тонна)7

3)3.3=?

4) 1.3=?

5) 23*3=?

2.Көркем жазу минуты( ауызша айту)

5миллион,23мың,6бірлікті жаз.

5023006+4=5023010 100мыңға арттыр.

5123006.

3.Математикалық диктант.( Ауызша айту)

1) 75*2

4. Кітаппен жұмыс.

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

1. ауызша түсіндіру.

2. тек жауабын жаздыру.( Уақытқа)

3. а) а : 2 х 9 ә) с х 2 + в б) д : 8

4. а) а=18

в=?6/1

7 метрден - ? сым темір.

Ш:18:6 = 3м( ені)

Р = (18+3)х2 = 42м. (Алаңның периметрі)

42х2 :7 = 12сым темір орамы қажет.

ә) Жинады-12ц =1200кг

Машина-3.

Жинады-15ц =1500кг

1машинаға- ? 100кг а

Машина-?

Ш: 1200:3 =400кг( 1машинаға өткен ж тиеді).

400+100 =500кг (1машинаға биыл тиегені).

1500:500 =3машина.

Ж: 15ц көкөністі 3машинамен тасыды.

5. а) а= 22см

в =10см

S=?

S=25см2 (қара түсті)

S=22см*10см-25см2 =220см2-25см2 =195см2

ә).Өз бетімен жұмыс.

7.а) 12550кг= 125ц50кг 145200кг= 1452ц

100853кг= 1008ц53кг 696000кг= 6960ц

70000кг =700ц 345509кг =3455ц09кг.

ә) 12550кг =12т5ц50кг 145200кг =145т2ц

100853кг= 100т8ц53кг 696000кг= 696т

70000кг= 70т =700ц 345509кг =345т5ц09кг.

IV. Үйге тапсырма.

№6

IV. Қорытынды.

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика


Өткізілген мерзімі:

24 -сабақ

Сабақтың тақырыбы: Көп таңбалы сандарды қосу,азайту.

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік:көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың ауызша есептеу тәсілдерін орындауға үйрету,есептеу тәсілдерін жетілдіру.

ә) тәрбиелік:шапшаң есептеу тәсілдерін үйрету,пәннің өмірде қажеттігіне көз жеткізу.

б) дамытушылық:ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы.

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Негізгі бөлім.

  1. Кітаппен жұмыс.

1.

Ауызша есептеу.

2.

Ауызша түсіндіру.

3.

Есептеу.

92125 48501 5059

14200 503704 8239

89043 72024 80509.

4.

а) S = 144 м2 Ш:144м2:9м= 16м

в = 9 м

а = ? м

ә) S = 144 м2 144м2:16= 9м (ені )

а = 16 м

в = ? м

б) Р = ( 9 м + 16 м) х 2 = 50 м.

6

.а) Пияз - 252 кг 9қап есе жеңіл

Картоп – 448 кг 8қап

Ш: (448:8) : (252:9) = 2есе жеңіл

ә) Пияз - 252кг 9 қап

Картоп – 448 кг 8 қап ? есе ауыр.

№ 7.

1) 802 - (414 - 82) + (395 - 109) = 756

2) (119 +78) - (540-509) + 405 = 671

3) 3 х (421-325) : 2 = 144

4) 980 - (745- 199) : 2 = 707.

III. Қосымша тапсырма.

+ , - , х , : , ( ) қой.

9 9 9 9 = 162 9 9 9 9 = 36

9 9 9 9 = 10 9 9 9 9 = 17

9 9 9 9 = 90 9 9 9 9 = 80

9 9 9 9 = 3 9 9 9 9 = 87

IV. Қорытынды.





















25-сабақ

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың тақырыбы:Көп таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:көп таңбалы сандарды жазбаша қосу,азайту алгоритмімен таныстыру,көп таңбалы сандарды қосу және азайтуға үйрету.

ә)тәрбиелік:есептеу дағдыларын дамыту,шапшаң есептеуге тәрбиелеу

б)дамытушылық:логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Тірек білім,білік,дағдыны белсендіру.

1.Жаңа сабақты түсіндіру.

а)көп таңбалы сандарды қосу.

2.кітаппен жұмыс.

№2.есептеу тәсілдерін үйрету.

№3.баған түрінде жазып,есептеу.

№4.а) I күні-800

IIкүні-1000 2400

IIIкүні-100хат?бума

Ш:2400-(800+1000)=600(III)

600/100=6 бума

ә)Iқап-1000тг

IIқап-?1500тг а 4500тг

IIIқап-?

Ш:4500-(1000+500+1000)=1000тг(IIIқап)

№5.Қалдықпен бөлу.

1)3(қ6) 3)4(9) 5)4(қ3) 7)4(қ2) 9)3(қ3)

2)1(қ12) 4)3(қ3) 6)3(қ13) 8)5(қ7) 10)2(қ2)

№6.а)40/4+8*7=66

ә)40*4+8*7=216

б)8*7-40/4=46

в)8*7-(40-4)=20

3.Математикалық диктант.

1).оқушы 18бет оқыды.Бұл кітаптың 5/1 бөлігі.Кітаптың жалпы беті?

2).204003барлық жүздігі неше?

3).1т-ның 4/1бөлігі

4).1машина құмшекер-2т

3машина құмшекер-?т

5).2сағ4/1=?

4.Логикалық есеп.Жақша қой.

72/9-3*2=24

72/9-3*2=24

72/9-3*2=10

72/9-3*2=2

5.Үйге тапсырма.№7(48бет)

III.Қорытынды.

















26-сабақ

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың тақырыбы:Қосу және азайту.Есептеудің тиімді тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың тиімді тәсілдерімен таныстыру,көп таңбалы сандарды жазбаша қосу.

ә)тәрбиелік:шапшаң есептеуге тәрбиелеу.

б)дамытушылық:көп таңбалы сандарды жазбаша қосу,азайтуды орындау дағдыларын дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Негізгі бөлім.

1.Кітаппен жұмыс.

№1.ауызша

№2. 450035-999=450035-1000+1=449036

567000-999=567000-1000+1=566001

123123+99999=123123+100000-1=223122

№3. Ә) 1)1сағ40мин 3)27мин 5)1сағ 30мин

2)2сағ18мин 4)2сағ 33мин 6)1сағ36мин

№4.а) 50*3+100*3=450

(50+100)*3=450

ә) 48/6+48/8=14кг (пайдаланылды)

48-14=34кг (қалды)

б)48-48/6+10=50кг.

№5.1)942307 5)28336

2)256825 6)391245

3)448889 7)590673

4)264526 8)419044

№6 а) S=16см2-кем шаршы сыз.

А=3см

ә)S=16см2-ден кем тікт.сыз

а=7см

в=2см.

№7 а)а=7м 8м/4=2м

В=8м 15/5=3м

S=4м*9м=36м2
P=(4м+9м)*2=26см.

ә)а=20м 10м/10=1м

в=10м 20м/10=2м

S=4м*4м=16м2(кішісі)

8м*8м=64м2(үлкені)

16м2+64м2=80м2

P=4м+4м+2м+8м+8м+8м+2м+4м=40м

№8.Есепте.

9*2+4*3+0*3+10*3=60

2.Логикалық ойлауға:

Iтас-? Iтас+Iiтас=120кг

IIтас-? II тас +IIIтас=150кг

III тас-? Әр тас неше кг?

III.Үйге тапсырма №5

IV.Рефлексия.







28-сабақ

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың тақырыбы:Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:көп таңбалы сандарда ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін қалыптастру,есептеу тәсілдерін жетілдіру.

ә)тәрбиелік:көп таңбалы сандарды оқу,жазу дағдыларына тәрбиелеу.

б)дамытушылық:логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I.ұйымдастыру бөлімі.

II.Тірек білімдерін белсендіру.

1.Математикалық диктант.

150023 92.235140

1.080.120 4.102.008

65123 708.015

2.Жаңа материалдармен танысу.

(а+в)*с=а*с+в*с

с*(а+в)=с*а+с*в

(а+в)/с=а/с+в/с

3.Кітаппен жұмыс.

№3.Ауызша орындату.

№4а)500000+700м*2=501400м

ә)45м+50м+38м=133м.

№5. а) S=10см2*2=20см2

А=4см,в=5см

А=2см,в=10см

А=20см,в=1см

ә)S=500мм2=5см2

5см2*5=25см2

А=5см

№6. 309*2+516/4=747

7809-29*4+7700=7693+7700=15393

295/5*3+4093=4270

10000-623+420/2=9587

9800-408/2=9596

45*(145-436)-219=186

4.Шығармашылық жұмыс.

Қояндар- ? Бастары-25

Қаздар- ? Аяқтары-70

Қоян нешеу,қаз нешеу?

III.Үйге тапсырма №6

IV.Қорытынды.

























29-сабақ

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың тақырыбы:Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:білімділік:нөлмен аяқталатын сандарды көбейтужәне бөлуді орындау дағдыларын қалыптастыру,көп таңбалы сандарды көбейтудің өтілген ауызша тәсілдерін бекіту.

ә)тәрбиелік:нөлмен аяқталатын сандарды көбейту,бөлу дағдыларын тез меңгеруге тәрбиелеу.

б)дамытушылық:сыныптағы оқушылардың 70%-ның пәнді биік дәрежеде меңгеруін қадағалау,бағыттау,нәтиже күту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Тірек білімдерін белсендіру.

1.Кітаппен жұмыс.

№1.ауызша орындату

№2.Есептеуді түсіндіру.

№3.Есепті түсіне отырып шығару.

№4.а)жаяу-? 5/1

Атпен-? 3/1 135км

Автобус-?

Ш:135-(135/5+135/3)=63

Ж:63км автобуспен.

ә) Ш:1000*5-4500=500қалды.

№5.а=6см S=6см*2см=12см2

В=2см S=12см2/3=4см2

Шаршының қабырғасы 2см.

№6.6м2=60000см2=6000000мм2

5154кг=5т1ц54кг

25км500м=25500м=255000дм

25036см=250м3дм6см

120ц=12т 56000г=56кг

10см2=1000мм2 4580м=4км580м

32кг50г=32050г 56000000м2=56км2

25036см=250360мм 5дм2=500см2=50000мм2

№7.(1000+70)*3=3210

4*(20+9)=116

260*10*2=5200

3*(1000+80)=3240

(20+7)*80=1600+560=2160.

№8.Тиімді тәсілмен есепте.

93+127+48+32=

III.Шығармашылық жұмыс.

7,9,5,0-сандарын пайдаланып,ең кіші,ең үлкен төрт таңбалы сан жаз.

Ең үлкені-9750

Ең кішісі-5079

IV.Үйге тапсырма №8

V.Қорытынды.













30-сабақ

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы:Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлудің жазбаша тәсілдерімен таныстыру,есептеу дағдыларын жетілдіру.

ә)тәрбиелік:ауызша есептеуге тәрбиелеу.

Б)дамытушылық:логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі.

II.Тірек білімдерін белсендіру.

1.Кітаппен жұмыс.Жаңа материалдармен таныстыру.

№1.ауызша

№2.жазбаша көбейту,бөлуді түсіндіру.

№3.Есептеуді жазбаша орындау.

№4 Ш:300/(18+12)=10кг(1ж массасы)

А)18*10=180кг(I)

12*10=120кг(II)

Ә)Ш:(300+500)/40=20кг(1жәшік массасы)

300/20=15жәшік(Iкүн)

500/20=25жәшік(IIкүн)

№5.Теңдеуді шеш.

У=850 х=5 х=845

Х=72 а=50 х=642

№6. 1)89781 3)116287

2)13516 4)11137

№7. 1)1сағ20мин 4)25мин

2)1сағ10мин 5)1сағ21мин

3)3сағ39мин 6)4сағ27мин

2.Шығармашылық жұмыс.

7,6,9,0,1,8 2цифрды сыз.4 таңбалы сан жаз.

Ең үлкені 9018

Ең кішісі 6018

3.Ойын “Ия- жоқ”.

1кг=100г 900жыл=8ғ

1т=1000кг 2кг=2000г

7ц=70кг 30дын6/1=5

7апта=48күн

1сағ=100мин 1000ның ширегі=250

600кг=6ц

III.Қорытынды.

IV.Үйге №7, 9 57 бет.



































31- сабақ

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік:көп таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу тәсілдерімен таныстыру.

ә) тәрбиелік:көп таңбалы сандармен есеп шығара білуге тәрбиелеу,ұқыптылыққа баулу.

б) дамытушылық:логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы.

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Тірек білімдерін белсендіру.

1. Математикалық диктант.

1) 70сағ2/1=?

2) 9км-дің10/1=?

3) 2кластың3ондығы=?

4) 90000:3=?

5) 4дм=?мм

6) 8км4/2=?км

7) 72сағ=?тәу

8) 9апта=?күн

2. Кітаппен жұмыс.

2.50628 387996 126334 214322

35499 32611 332912 111212

3 V=8м3 а=2м V=64м3=а=4м

V=27м3а=3м V=125м3 а=5м

4 а)48:2+26:2=24+13=37жұп

(48+26):2=37жұп

ә)200*35+400*35=7000+14000=21000тг

(200+400)*35=21000тг

5 150т 45кг 125г 20т 50кг

64кг 5ц 24кг 7кг 1750г

120кг 16т 2кг175г 27г 5кг

6 а)36000:2+720000л:3=18000+240000=258000

ә)9000*5л+3200*3=45000+9600=54600л

7 22 1 82

68 71 149

8.Таңба қой.

5*5+5=30 3*3*3+3=30

6*6-6=30

  1. Шығармашылық жұмыс.

15 Iадам ?+? 2есе к

31 19 IIадам ?+?+?

20 16 18 Қай бөшке қалды?20кг қалды

1адам 33кг бал алды 15кг+18кг

2адам66кг бал 31кг+19кг+16кг

IV.Үйге тапсырма

№8 , 9

V.Рефлексия.























32- cабақ

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көюейту және бөлу тәсілдері

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік:көп таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейтужәне бөлудің жазбаша тәсілдерімен таныстыру

ә) тәрбиелік:ұқыптылыққа,тиянақтылыққа тәрбиелеу.

б) дамытушылы:есептеу дағдыларын жетілдіру,логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы.

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Тірек білімдерін белсендіру.

  1. Кітаппен жұмыс.

2.

1)262836 3)325856 5)3542 7)14562

2)451035 4)1450636 6)3657 8)36842

3. Ауызша орындау.

4. А .108км .?км .47км В

А)Ш:309км-(108км+47км)=154км

Ә)Ш:50+18+17=85км

5 1) 138 3) 27

  1. 181 4) 25

6. А) 15сағат 30минут

Ә) 23 сағ 15 минут

Б) 22 сағ 50 минут

В) 18 сағ 45 минут өтті

Ә) 4 ай өтсе 1 мамыр

6 ай 10күн өтсе 10 шілде

7 89м2=890000см2 98203м=98км203м

63км2=63000 000м2 98203мм=9830см 2мм

9га 50а=950а 98302мм=983дм 02мм

73га 30а=7330а 98203мм=9820см3мм

2.Математикалық диктант

1) 8 бірл III кл,204бірл IIкл,7бірл Iкл-жаз 8 204 007

2)5 3=? 125

3) Бөлінді -11ге тең.Бөлгіште 11.Бөлінгіш-?(11)

4) 87323те неше жүздік?(873)

5) Мыңдар класында 346бірлігі бар сан.(346000)

6) 6дан бір бөлігі 12ге тең сан?(72)

3. Логика.

Екі санның қосындысы 111-ге тең.

Екі қосылғыштың біреуі екіншісінен 2есе көп.

Ол қандай сан? (37+74)

III.Үйге

№8

IV.Рефлексия.



























33-Сабақ

Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Бақылау жұмысы.

Сабақтың мақсаты:

а)білімділігі:оқушылардың көп таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту тәсілдері туралы алған білімдерін бекіту.

ә)тәрбиелігі:ұқыптылыққа,шапшаң есептеуге тәрбиелеу.

б)дамытушылығы:есептеу дағдыларын жетілдіру.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезең.

I нұсқа II нұсқа

1.Есепте

23412 х3= 21317 х 4=

16149 х3= 11980 х8=

16433 х 6= 20080 х 4=

18171 х 5= 11057 х 9=



17958: 3= 99418: 2=

8991: 9= 99215: 5=

71104: 8= 99897: 7=

93201: 3= 92064: 4=

2.Теңдеуді шеш.

327-20*х=267 425:х+432=437

48*х+568=1000 (х+3)*5=725

3.Есепті шығар.

Оқушы тамағына 100тг жұмсайды.Екі оқушыға 6күн толық тамақ ішу үшін неше тг керек?

3. Есепті шығар.

7көйлек тігу үшін 21м мата қажет.60м матадан неше көйлек тігуге болады?

4.Қалдырылған өлшем бірлікті жаз.

1мин = 60 30 = жарты сағат

1сағ20мин = 80 91күн = 3

1мин 60с = 2 100мм2 = 1

2м 20 4 400

4

3 = 180 4 50

6 = 600 6 = 6000

7 = 1 8 10

5.

Тікбұрыштың ұзындығы Тіктөрбұрыштың ұзындығы 9 см, 10см,ені одан 4см қысқа. ені одан 3есе қысқа.Ауданын,

Ауданын,периметрін тап. периметрін тап.

6.

62 + 72 -32 = 103 – 40 =

102 х 13 - 52 = 202 – 53 =

(53 -92 ) х 22 = (32 + 42) х 5=

33 х 4 + 52 = (62 – 52 ) х 32 =

II. Қорытынды.







Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:

34 - сабақ

Сабақтың тақырыбы: 203 х 6,2003 х 6 түріндегі көбейту.

Сабақтың мақсаты:

а)білімділік:көрсетілген түрдегі көп таңбалы сандарды көбейтуді үйрету,есеп шығару және есептеу дағдыларын жетілдіру.

ә)тәрбиелігі:шапшаң есептеу дағдыларына тәрбиелеу.

б)дамытушылығы:логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Тірек білімдерін жетілдіру.

1.Кітаппен жұмыс.

1.Сандарды жазу.

2. Жазбаша есептеу.

3. а)3 вагон 144т 240:(144:3)=5

? вагон 240т 480:48=10(вагон)

? вагон 480т

ә)5көйлек 15м 60:(15:5)=20көйлек

?көйлек 60м

4. 1) (d+c)*3=(23054+4896)*3=83850

2) (d-c)+452=(70089-65259)+452=5282

3) d*2-c=4008*2-5497=2519

5. х=106 d=10014

A=1984 х=10003

6. Салыстыру. ауызша дәлелдету.

7. А=2см Р=(2+4)*2=12см

В=4см

8.Логикалық тапсырма.

1)34-18=16кг-жартылай құйылған бал массасы.

2)16*2=32кг-барлық бал

3)34-32=2кг-бос бөшкенің массасы.

9.Шығармашылық тапсырма.Артықты тап.

1)30,28,24,21,18,15 28,себебі зке бөлінбейді.

2)4,8,12,16,20,24,28,29,32,36 29.

3)2м2,3мм2,9дм2,7дм2,8м3 8м3-көлем

I қап-? Кг картоп х

IIқап-? Кг картоп 4кг к 100кг х-4

Шешуі:х+х-4=100

2х-4=100

2х=100+4

2х=104

Х=104:2

Х=52(Iқап)

52-4=48 кг(IIқап)

III.Үйге тапсырма.

№5 , 6 (62бет)

IV.Қорытынды.









Бекітемін:

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика

Өткізілген мерзімі:



35 - сабақ

Сабақтың тақырыбы: 1218:6, 12018:6

Сабақтың мақсаты:

а)білімділік:көрсетілген түрдегі көп таңбалы сандарды бөлуді орындауды үйрену,есеп шығару және есептеу дағдыларын жетілдіру.

ә)тәрбиелігі:ұйымшылдыққа,қателерінен сабақ алуға тәрбиелеу.

б)дамытушылығы:өз бетімен жұмыстануға дағдыландыру.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Негізгі бөлім.

1.Жаңа материалмен танысу.

1.Бөлуді түсндіру.

2. ә)тапсырмасын шығару.

3.Жібек-8м х 932тг

Зерлі-5м х 1758тг ? Тг

Атлас-7м х 784тг

Ш:8*932+5*1758+784*7=7456+8790+5488=21734тг

4. Ш:324км+1985км+469км=2778км

5. 1)14кг*7=98кг(барлық қ массасы)

2)640кг:20кг=32(Жәшік саны)

3)168кг:8=21кг(бір қорап массасы)

6. Есепте

1)78126 4)1306

2)119713 5)507

3)813637 6)16524

7. ә)57=500ж

9т 2сағ=218сағ

12апта5тәулік=89тәулік

72сағ=3тәулік

7мин 25с=445с

612с=3сағ 5мин

5ж 8ай = 68ай

1ай 2тәу = 32тәу

185мин = 3сағ5мин

8.Жалғастыр.

3 6 12 24 48 96 192 384 768

100 99 97 94 90 85 79 72 64 55

3 10 6 20 9 30 12 40 15 50

40 2 37 2 34 2 31 2 28 2

III.Логикалық тапсырма.

Екі залда 50 орындық.Бір залдан 10орындықты алып кеткенде,екі залдағы орындықтар саны бірдей болды.Әуелде бір залда неше орындықтан болды? (Жауабы I-30 , II-20)

IV.Рефлексия.







36 – сабақ

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні: математика Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы:Өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:жазбаша көбейту және бөлу кезіндегі амал-

дар тәсілін бекіту,қателерін анықтап,тузете алу дағды-

ларын дамыту.

ә)тәрбиелік:оқушыларды ұйымшылдыққа,шапшаң есеп-

теуге тәрбиелеу.

б)дамытушылық:логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Тірек білім,білік дағдыларын белсендіру.

1.Кітаппен жұмыс.

1.Сандар қатарын жалғастыр.

2 8 14 20 26 32 38 44 50

10 11 13 16 20 25 31 38 46

20 13 30 14 40 15 50 16 60

2. 1)18000 3)3600 5)42772 7)10693

2)552924 4)184308 6)161198 8)80599

3. а)Жинады:1т 4ц 56кг = 1456кг

Салғаны:-? 4/1

Салу керек - ?

Ш:1456-1456:4=1092кг=1т92кг

ә)1456-х=364

х=1456-364

х=1092

б)Орамал -180тг

Бөкебай - ? 3есе а ?тг а

Ш:180*3=540тг(Бөкебай бағасы)

540*3-180*3һ1620-540=1080тг артық төлеу.

4. Р=8см Р=8см

А=3см а=2см

В=1см в=2см S=2см*2см=4см2

S=3см*1см=3см2

5 . а)4*в бұл шаршының Р-ін білдіреді.

ә)в*в бұл шаршының S-ін білдіреді

Р=4*4=16см Р=3см*4=12см

S=4*4=16см2 S=3см*3см=9см2

6. 11сағ 18мин -5сағ 35мин = 5сағ 43мин

5сағ 26мин+ 3сағ 44мин = 9сағ 10мин

6тәул 11сағ – 5тәул 18сағ = 17сағ

7ж 9ай +10ай= 8ж 7ай

3апта 5күн – 1апта 6күн = 1апта 6күн

2тәул 18сағ+ 5тәул 10сағ = 8тәул 4сағ

2.Шығармашылық жұмыс.

1.Менің екі қалтамда 28тг бар. Оң қалтамда 2тг қанша болса,сол қалтамда 5тг сонша.Әр қалтамда неше тг бар.

Оң.қ – 2т х 4

Сол.қ – 5тг х 4

3.Үйге тапсырма.

Таңба ,жақша қой.

7 8 9 10=240 10 10 5=20

7 8 9 10=650 10 10 5=4

7 8 9 10=60 10 10 5=100

10 10 5=500

  1. Рефлексия







37-Сабақ

ӘБЖ: Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні:Математика Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы:Өткенді пысықтау.

Сабақтың мақсаты:а)білімділік:Оқушылардың көп таңбалы сандарды көбейте,бөле білу дағдыларын дамыту,ұзындық өлшем бірліктерін нсте ұстау.

ә)тәрбиелігі:Есептеудің тиімді тәсілін таңдай білуге тәрбиелеу.

б)дамытушылық:балалардың логикалық ойлау қабілеттерін дамытып отыру.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Өткенді пысықтау.

1.Кітаппен жұмыс..

7. 480:10+(358+995)-(5890-4980)=48+1353-910=491

8 а)2/1 немесе 4/2 боялған немесе 4/2 сі боялмаған.

ә)2/1 немесе 6/3 бөлігі боялған.

9. 98621 98532

12689 23589

85932 74943

10.Цифрлардың қосындысы 4ке тең.

1 1 2 202

1 2 1 220

2 1 1 400

3 0 1

3 1 0

1 3 0

1 3 0

2.Шығармашылық тапсырма.

1)Ағасы қарындасына 5дәптер бергенде екеуінде де 12 дәптерден болды.Әуелде екеуінің дәптері қанша болған?

Ағасында 17

Жауабы: Қарындасында 17.

2)Екі санның қосындысы 462. Бір қосылғыш нөлмен аяқталады.Егер нөлді алып тастаса,екінші қосылғыш шығады.Бұл қандай сандар?

Жауабы:420+42

3.Үйге тапсырма. Таңба қой,жақша қой.

90 45 5=10

90 45 5=7

90 45 5=10

90 45 5=40

90 45 5=50

90 45 5=140

90 45 5=810

90 45 5=99

4.Рефлексия.















38 - сабақ

ӘБЖ: Оқу ісінінің меңгерушісі:

Пәні: математика Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы:Жылдамдық.Уақыт.Қашықтық.

Сабақтың мақсаты:

а)білімділік:есептің жаңа түрімен таныстыру,дұрыс қолдана алуға үйрету.

ә)тәрбиелік:шапшаң ойлауға,ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

б)дамытушылық:есепті талдау арқылы шығару дағдыларын дамыту.

Сабақтың барысы.

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Тірек білімдерін белсендіру.

1.Кітаппен жұмыс.

1 Тек жауабын жаз

,,1100-725=375,352,305,417,714,503,264,189.

2000-826=1174,1211,1535,1436,1381,1258,1175.

2. а) Машина 1сағатта 50км жол жүреді.

2сағатта ? км

ә) Машина 95км/сағ Адам 5км/сағ

Мотоцикл 38км/сағ Ара 6м/с

Велосипед 12км/сағ Ұлу 9см/мин

3. Үй өзен 2км 125м

Үй мектеп -? 5есе к

Ш:2125:5=425м үй мектеп

2125-425=1700м=1км 700м(кем)

4. Бағасы Саны Құны

Тоқаш 30тг 65 ?

Бөлке ? 60 ? 5550тг

Ш:5550 – 30*65=3600(бөлке құны)

3600:60=60тг (1 бөлке бағасы)

ә). Ш:(18900-105*50):210=65

Ж: 65 дана бөлке

5.Ауызша есептеу.

6. 13.04 27мин 13.31 49 мин 14.20

7. (х-15):2=10

х-15=10*2

х-15=20

х=20+15

х=35 Әлібек 35 алма жинаған.

8 . 999+9:9=1000

1111-111=1000

2.Үйге тапсырма.

3.Рефлексия.































39 – сабақ

Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні:математика Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы:Қашықтықты табуға берілген есеп.

Сабақтың мақсаты: а)білімділік:қашықтықты табуға берілген есептерді шығаруға, есепке сызба құруға үйрету,есептеу дағдыларын жетілдіру.

ә)тәрбиелік:есепке сәйкес сызба сала білуге тәрбиелеу.

б)дамытушылық:жылдамдыққа берілген есептерді жете түсінуге үй-

рету.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Жаңа материалды оқып-үйрену.

1.ауызша есептету.

2. а) 65км/сағ *4 =

S=V*t

3 S=24км/сағ *4=96км

4.а) Ш:1325 м/мин *8мин= м=

ә)5км/сағ*2=10км

б)15км/сағ*5сағ=75км

в)200м/мин*5мин=1000м=1км

г)5км/сағ*3=15км(велос V)

5.а).1) 828028 3)9008 5)57164 7)181804

2)106001 4)5004 6)38838 8)100201

6.Тікұшақ – 250км/сағ бүркіт – 30м/с

Машина – 80км/сағ тасбақа – 4м/мин

Катер – 50км/сағ

Кенгуру – 15км/сағ

7. Х=4500 а =264

С=71 х=8

8.Асқар-жексенбі

Марат –II- II –II –II

Саят-II-II-II-II

Данияр-II-II-II-II

Жарас – бейсенбі

III.Шығармашылық жұмыс.

Маратпен Мұраттың жасын қосқанда 14 жас.Мұратпен Медеттікі 20 жас,Маратпен Медеттікі 16 жас.Әркімнің жасын тап.

Марат 5 Мұрат 9 Медет 11

IV.Қорытынды.





















40 – сабақ

Оқу ісінің меңгерушісі:

Пәні:математика

Өткізілген мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Жылдамдықты табуға берілген есептер

Сабақтың мақсаты: а)білімділік: жылдамдықты табуға берілген есептерді шығаруға, есепке сызба құруға үйрету,есептеу дағдыларын жетілдіру.

ә)тәрбиелік: әр оқушының өз бетімен жұмыстана білуіне көңіл бөлу, пәнді сүюге тәрбиелеу.

б)дамытушылық:жылдамдыққа берілген есептерді жете түсінуге үйрету.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

II.Жаңа материалды оқып-үйрену.

1.

S = 320 км

t = 4 сағ

U = ? км/сағ

Ш: 320 : 4 =80 км/сағ

3.

а) Ш: 1800 м : 30 мин = 60 м/ мин

ә ) Ш: 200 км: 4 сағ = 50км/сағ

б) Ш: 120 км: 20сағ = 60rv/cf5

4.

645 : 5 129 км/сағ

42000 :60 70 км/сағ

72000: 80 с 900 см/с

5.а).1) 828028 3)9008 5)57164 7)181804

2)106001 4)5004 6)38838 8)100201

6.Тікұшақ – 250км/сағ бүркіт – 30м/с

Машина – 80км/сағ тасбақа – 4м/мин

Катер – 50км/сағ

Кенгуру – 15км/сағ

7. Х=4500 а =264

С=71 х=8

8.Асқар-жексенбі

Марат –II- II –II –II

Саят-II-II-II-II

Данияр-II-II-II-II

Жарас – бейсенбі

III.Шығармашылық жұмыс.

Маратпен Мұраттың жасын қосқанда 14 жас.Мұратпен Медеттікі 20 жас,Маратпен Медеттікі 16 жас.Әркімнің жасын тап.

Марат 5 Мұрат 9 Медет 11

IV.Қорытынды.









































































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Саба?ты? та?ырыбы: " Арифметикалы? амалдар"

Автор: Жаманкулова Ардак Садуакасовна

Дата: 12.04.2016

Номер свидетельства: 317877


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства