8-сынып
Саба?ты? ма?саты:
Білімділік: Жа?а т?сінік енгізу, квадрат те?деу ж?не оны? т?рлері та?ырыбымен таныстырып, о?ушыларды? білім, білік да?дыларын ке?ейту.
Дамытушылы?: Есептер шы?ар?анда толымсыз ж?не толы? квадрат те?деуді ажыратып, оларды шешу жолдарын ?йрену.
Т?рбиелік: О?ушыларды ізденуге, тез ойлап, ?з бетінше есеп шы?ару?а, топта ж?мыс жасай білуге ж?не с?йлеу м?нерін т?рбиелеу.
9 сынып
Саба?ты? ма?саты:
Білімділік: Те?деулер, те?сіздіктер ж?не оларды? ж?йелері та?ырыбын ?айталап, оларды шешуде білім, білік да?дыларын ?алыптастыру.
Дамытушылы?: Ойлау ?абілетін дамыту.
Т?рбиелік: О?ушыларды ізденуге, тез ойлап, ?з бетінше есеп шы?ару?а ж?не с?йлеу м?нерін т?рбиелеу.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: 8-сынып «Квадрат те?деу. Квадрат те?деуді? т?рлері.» 9-сынып «Те?деулер, те?сіздіктер ж?не оларды? ж?йесі.» Саба?ты? т?рі: аралас саба?. »
Шағын мектепте математиканы оқыту.
Қарағанды облысы, Абай ауданы, Ақбастау орта мектебі.
Математика пәнінің мұғалімі Ермағамбетова Баян Мақсұтқызы.
1 | Сыныбы 8 | Сыныбы 9 |
2 | Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері. | Теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйесі. |
3 | Сабақтың мақсаты: | |
4 | Білімділік: Жаңа түсінік енгізу, квадрат теңдеу және оның түрлері тақырыбымен таныстырып, оқушылардың білім, білік дағдыларын кеңейту. | Теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері тақырыбын қайталап, оларды шешуде білім, білік дағдыларын қалыптастыру. |
5 | Дамытушылық: Есептер шығарғанда толымсыз және толық квадрат теңдеуді ажыратып, оларды шешу жолдарын үйрену. | Ойлау қабілетін дамыту |
6 | Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге, тез ойлап, өз бетінше есеп шығаруға, топта жұмыс жасай білуге және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу. | Оқушыларды ізденуге, тез ойлап, өз бетінше есеп шығаруға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу. |
| Сабақтың типі: жаңа тақырып түсіндіру Сабақтың түрі: аралас | Қайталау. |
| Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түрлі тапсырмалар |
7 | Көрнекілігі: карточкалар, жауап парақшасы, интербелсенді тақта. |
8 | Сабақтың барысы: |
9 | Психологиялық ахуал |
10 | Топқа бөлу | Жұппен жұмыс |
11 | Экспресс-тест (өткенді қайталау) 1.Түбірдің мәнін тап А) В) С) Д) 2. өрнегінің мәнін есепте а) 0,72; в)0,1 с)0,2 d)-0,2 3 . Есептеңдер: А) 4 В) 5 С)25 Д) 2 4. бөлшегін иррационалдықтан босат. а) ; в) с) d) 5. бөлшегін иррационалдықтан босат. а) ; в) с) d) 6. Өрнекті ықшамда: A) B) -1 C) 2 D) -2 E) 0 7. Бөлшекті қысқарт A) 3 B) C) 2 D) E) 1 | Блиц сұрақтары 1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі деп нені айтады? 2.Қандай теңдеулер жүйесін екінші дәрежелі теңдеу деп атайды 3.Теңдеулер жүйесін шешуде қолданылаын тәсілдер? 4. у айнымалысын х айнымалысы арқылы өрнекте: 2х-у+3=0 5. (2;4) ; (-4; 3) сандар жұбы 3х-2у+2=0 теңдеуінің шешімі болады, 6.x2 + y2 = 169 шеңберінде А ( 5; 12 ), В ( 0; 13 ), С ( -13, 0 ), Д ( 5, 7 ) нүктелері жата ма?| |
12 | Блиц сұрақтар 1. кх+в=0 теңдеуі қандай теңдеу? 2. х2 =а теңдеуінің неше түбірі бар? 3. Теңдеуді шешіңдер: а) х2=11; ә) х2=-8; б)7х2=0; 4. Көбейткіштерге жікте: 1) х2-х; а) х(х-1) ә) х(1-х) 2) 4х2+2х; а) –х(2х+2) ә) 2х(2х+1) 3) 4х2-9 ; а) (2х-3)(2х+3) ә) 2(х+3)(х-3) 4) 16х3-25х; а)х(4х-5)(4х+5) ә) х(4х+5)(5-4х) | Математикалық диктант Графиктерін ата. у + х2 = 0 х2 + (у + 2)2 = 9 х + 2 у = 5 х у = 8 (х – 3)2 + (у + 2)2 = 0 1.Парабола. 2. Центрі (0;-2) радиусы 3-ке тең щеңбер. 3. Түзу. 4. Гипербола 5. (3,-2) |
13 | Жаңа тақырыпқа кіріспе Білу ( Оқулықпен жұмыс) 1-топКвадраттық теңдеудің жалпы түрі? Квадраттық теңдеудегі a, b, c сандары қалай аталады? Келтірілген квадрат теңдеудің жалпы түрі 2-топ Толымсыз квадраттық теңдеулердің неше түрі бар? Толымсыз квадраттық теңдеудің әр түрінің неше түбірі бар болады? | Логикалық тапсырма Аулада қоян мен қаздар жүр. Олардың бастарының саны 13, ал аяқтарының саны 40. Аулада неше қаз, неше қоян жүр? Кітаппен жұмыс № 154 (1) , № 155 (1) (31-бет) ; |
14 | Миға шабуыл 1-топ Квадрат 1. Коэффициенттерін ата 1) 8x2+5x+10=0 2) 20x-x2=0 3)-6x2-7=0 2)Толымсыз квадрат теңдеуді шешіңдер: 1)2х2-5х=0; 2)у2=0,09; 3) 3х2=48; 4)5t2-3=77; 5) 3х2-4х=0; 6) у2-2у-8=2у-8. 2 топ Радикал Коэффиценттерін ата 1)х2-2х-1=0; 2)-2х2+3х=0 ; 3) х2-5=0. 2) Толымсыз квадрат теңдеуді шешіңдер: 1) у2 -10=39; 2) 5х2+7х=0; 3) -5=0; 4) 4х2+1=0; 5) 2t2-3t=8-3t; 6) 9у2-6,25=0. | Тақтамен жұмыс (теңдеулер жүйесін қолданып, есеп шығару) №161 (32- бет) |
15 | Тақтамен жұмыс Теңдеуді ах2+вх+с=0 түріне келтір 1)(2х-1)(2х+1)=х(2х+3); 2)(х+1)(х+2)=(2х-1)(х-2); 3) (3х+2)2= (х+2)(х-3); 4)4х2-2х(3х+1)=5; 5) (х+3)(3х-2)=(4х+5)(2х-3); 6) х2+(1-х)(1-3х)=х. | Өзіңді тексер (тест тапсырмалары) 1. Теңдеулер жүйесін шешіңдер: . A) (5; 1) B) (1; 3) C) (3; 1) D) (1; 5) E) (2; 3) 2.Теңдеулер жүйесін шешіңдер: A) (5; 5); (1; 1) B) (5; 5); (-2; -2) C) (2; 2); (1; 1) D) (-2; -2); (1; 1) E) (2; 2); (5; 5) 3. Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз: A) B) C) шешімі жоқ D) E) |
16 | Өзіңді тексер | Карточкамен жұмыс 1.Теңсіздікті шеш: х2+3х-4 2. Теңсіздікті шешіңдер: (х+11)(х+3)(х-8) 0 3. Теңсіздіктер жүйесін шешіңіз: Карточкамен жұмыс 1. Теңсіздікті шешіңдер: х2-х-6 2. Теңсіздікті шешіңдер: (х+3)(х-1)(х-10) 3. y = функциясының анықталу облысын табыңыз. |
17 | Рефлексия | Синквейн |
18 | Бағалау | |
Ермағамбетова Баян Мақсұтқызы
Абай ауданы Ақбастау селосы «Ақбастау ЖББОМ» КММ
Математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: 8-сынып «Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері.»
9-сынып «Теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйесі.»
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Аннотация
8-сынып
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Жаңа түсінік енгізу, квадрат теңдеу және оның түрлері тақырыбымен таныстырып, оқушылардың білім, білік дағдыларын кеңейту.
Дамытушылық: Есептер шығарғанда толымсыз және толық квадрат теңдеуді ажыратып, оларды шешу жолдарын үйрену.
Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге, тез ойлап, өз бетінше есеп шығаруға, топта жұмыс жасай білуге және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.
9 сынып
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері тақырыбын қайталап, оларды шешуде білім, білік дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: Ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге, тез ойлап, өз бетінше есеп шығаруға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.