kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?рт?рлі есептер шы?ару

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сыныбы: 4

К?ні:                                                           Бекітілді:

Саба?ты? та?ырыбы:

?рт?рлі есептер шы?ару

Ма?саты:

?рт?рлі есептерді талдау, салыстыру, шы?ару білімдерін ?алыптастару

К?тілетін н?тижелер:

А. ?рт?рлі жа?дайда сандар?а амалдар ?олданады.

В. ??рама есептерді? ??састы?тары мен ерекшеліктерін ажыратады.

С. Есепке салыстырмалы талдау жасай отырып, ?орытынды жасайды, кері есептер ??растырады.

?ажетті ??рал-жабды?тар:

Презентация, ?дістемелік ?дебиеттер,  ж?мыс д?птері, т?сті ленталар, топшамалар, флипчарт, бояу.

Саба? барысы    

Саба? кезе?дері:

1. ?й тапсырмасын тексеру

2. Топ ережесін шы?ару

3. Табыс критерийін аны?тау

4 Ауызша жатты?у

5. "Айналмалы бекеттер" ?дісі ар?ылы ?штіктегі ж?мыс

6. " Ысты? картоп" ?дісі ар?ылы топта?ы ж?мыс

7. ?зіндік ж?мыс

8  Ба?алау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?рт?рлі есептер шы?ару»


Сыныбы: 4

Күні: Бекітілді:

Сабақтың тақырыбы:

Әртүрлі есептер шығару

Мақсаты:


Әртүрлі есептерді талдау, салыстыру, шығару білімдерін қалыптастару

Күтілетін нәтижелер:


А. Әртүрлі жағдайда сандарға амалдар қолданады.

В. Құрама есептердің ұқсастықтары мен ерекшеліктерін ажыратады.

С. Есепке салыстырмалы талдау жасай отырып, қорытынды жасайды, кері есептер құрастырады.


Қажетті құрал-жабдықтар:


Презентация, әдістемелік әдебиеттер, жұмыс дәптері, түсті ленталар, топшамалар, флипчарт, бояу.


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері:


1. Үй тапсырмасын тексеру

2. Топ ережесін шығару

3. Табыс критерийін анықтау

4 Ауызша жаттығу

5. "Айналмалы бекеттер" әдісі арқылы үштіктегі жұмыс

6. " Ыстық картоп" әдісі арқылы топтағы жұмыс

7. Өзіндік жұмыс

8 Бағалау


Кіріспе




2 мин

Мұғалім әрекеті

1. Үй тапсырмасын тексеру

6- тапсырма. Теледидардың бір маркасы 124000 теңге тұрады, бұл басқа маркалы теледидирға қарағанда 400000 теңгеге кем. Осы екі теледидар бірге неше теңге тұрады?

Шешуі: 124000+40000=164000

164000+124000=188000

Жауабы: Екі теледидар 188000 теңге тұрады.

Сұрақ: -Осы есептен қандай қорытынды шығаруға болады?


Оқушы әрекеті

Есептің шартын оқып, талдау арқылы шешу жолын түсіндіреді, қорытынды шығарады.

Тұсау

кесер





2 мин

- Есептің қандай түрлеріне мысал келтіре аласыңдар?

Оқушылар жауабына қарай сабақ тақырыбы хабарланады.

- Бүгінгі сабақтан не күтесіздер? Не біліп шығуымыз мүмкін деп ойлайсыздар?

Табыс критерийі:

1. Әртүрлі жағдайда сандарға амалдар қолдана аламын.

2. Жай есептер мен құрама есептерді ажыратамын

3. Есептерді түрлендіре аламын

4.Есептерге салыстырмалы талдау жасап, қорытындылай аламын.



Табыс критерийлерін ұсынады.

Топтық ереже шығарады.

1 Топ мүшелерінің міндеттерін бөлісу

2 Ұйымшылдық, командалық рух

3 Сыйластық

4 Пікірмен санасу

5 Бір шешімге келу

6 Сынды қабылдай білу

7 Кезекпен сөйлеу


Негізгі бөлім:





1 мин




















" Шаңырақ" әдісі арқылы үштікке отырғызу. Ауызша есептеу

8х12=96 8х13=104 8х14=112 8х15=120 8х16=128 8х17=136


9х12 =108 9х13 =117 9х14= 126 9х15 =135 9х16 =144 9х17= 153


10х12 =120 10х13= 130 10х14= 140 10х15 = 150 10х16 =160 10х15= 150

Сұрақ: Өрнектер туралы не айтуға болады? Қандай қорытынды шығады?

"Айналмалы бекеттер" әдісі арқылы үштікте жұмыстану.

1- бекет тапсырмалары. Теңдеулерді шеш

4х (х-97)=68 120: (35-х)=20 940- 2ха =0 620-(с+24)=10

2- бекет тапсырмалары. Әріпті өрнектердің мәнін тап.

а : 4, мұндағы а =320, 420, 284, 2400, 4488.

вх45 мұндағы в =5, 4, 3, 6.

С+ 5999, мұндағы с =2412,1445, 3598, 2587.

3- бекет тапсырмалары.

1. Шаршының периметрі 12 см, шаршының ауданы қанша?

Шешуі: Жауабы:

2. Тік төртбұрыштың ұзындығы 10см, ал ені одан 2 см қысқа. Тік төртбұрыштың периметрі қанша ?

Шешуі: Жауабы:

3. Текшенің қыры 4 см, текшенің көлемі қанша ?

Шешуі: Жауабы:

4. Бірінші кесіндінің ұзындығы 9см, ал екінші кесінді одан 6 см артық. Екі кесіндінің ұзындығын тап.

Шешуі: Жауабы:

5. Шеңбердің диаметрі 14см, шеңбердің радиусын тап

Шешуі: Жауабы:

Топқа бөлу 8- тапсырма . Ауызша жаттығу.

5-ке бөлінетін сандар мен бөлінбейтін сандарды ажырату, дәлелдеу.

35,76, 90, 81, 550, 23, 350, 40, 87, 25, 122, 105, 44.

"Ыстық картоп" әдісі бойынша топтық жұмыс.

Оқулықтағы 5,6- тапсырмалар беріледі, Екі топ өз тапсырмасы бойынша сызба дайындайды. Шектеулі уақыттан кейін постер ауыстырады. Келесі топ постерді шешуін жазып аяқтайды. "Картоп пісті" деген уақытта қайта алып, тексере отырып, қорытынды шығарады.

4- тапсырма.

Шешуі: 15*2 =30 км/сағ 18*2= 36км/сағ

36+30 =66 66+30 = 96 км

Жауабы: 96 км болады.

5- тапсырма

Шешуі: 4-1 =3 км/мин 4+3 =7км/мин

98-56= 42 42:7 =6мин

Жауабы: 6 минуттан кейін 98 км болады.

Сұрақ: -Есептер туралы не айтуға болады? Ұқсастықтары мен айырмашылықтары неде? Бұлар кері есептер болып табыла ма? Кері есептер болу үшін қандай болу керек? Кері есепке айналдырып көр.

Ленталарда ауызша көбейту және бөлу тапсырмалары жазылған. Оқушылар тез арада орындап, белгілі бір ерекшелігіне қарай үштікке бірігеді.















Оқушылар әр бекеттің тапсырмаларын орындайды. "Бекеттер" деген беогі берілген кезде орындарын ауыстырып, келесі бекеттің тапсырмасын түсініп, тексеріп, әрі қарай жалғастырады.






Оқушылар топта есепті талдап, постер дайындайды, "Картоп қайнады" деген белгі берілген кезде тапсырмаларын ауыстырады. "Картоп пісті" деген белгі берілген кезде, бастапқы тапсырмаларына оралып, қорытынды шығарады.

Қорытынды:


Өзіндік жұмыс. 6- тапсырма

Әйнекшенің орнына мәлімет бере отырып, есепті шығар.

"Брайн- райтинг" әдісі бойынша тапсырманы тексеру

"Блоб" ағашы бойынша өзін- өзі бағалау.

Үй тапсырмасы.

3, 7- тапсырмалар





Оқушылар бағалау бойынша ойларын ортаға салады.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
?рт?рлі есептер шы?ару

Автор: Жумаева Аяжан Максимкызы

Дата: 20.01.2016

Номер свидетельства: 279855


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства