kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка на тему "Санның квадраты және кубы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:          Санның квадраты және кубы.
Мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға санның квадратын және кубын
табуды үйрету.
Дамытушылығы: Жаттығу жұмыстарын жүргізе отырып,
алған білімдерін қолдана білу дағдысын,
өз бетімен ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелілігі: Оқушыларды алғырлыққа, дұрыс есептеуге
және жинақтылыққа тәрбиелеу.
Түрі: аралас сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ- жауап, сергіту.
Көрнекілігі: сандар, слайд, ойын үлгілері

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка на тему "Санның квадраты және кубы"»

Сабақтың тақырыбы: Санның квадраты және кубы.

Мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға санның квадратын және кубын

табуды үйрету.

Дамытушылығы: Жаттығу жұмыстарын жүргізе отырып,

алған білімдерін қолдана білу дағдысын,

өз бетімен ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелілігі: Оқушыларды алғырлыққа, дұрыс есептеуге

және жинақтылыққа тәрбиелеу.

Түрі: аралас сабақ

Әдісі: түсіндіру, сұрақ- жауап, сергіту.

Көрнекілігі: сандар, слайд, ойын үлгілері

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

Кәне түзу тұрайық,

Кесіндіні құрайық.

Сәуле болып созылып,

Нүкте болып қалайық.

2. «Есептеуді білмейтін адам,

Түк білмейтін надан» (хормен)

ІІ. Өтілген материалды қайталау. Сәйкес формуланы қой

— Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті. (а + в )∙ с = а ∙ с + в ∙ с

— Көбейтудің терімділік қасиеті. а ∙ в = в ∙ а

— Көбейтудің үлестірімділік қасиеті. (а ∙ в) ∙с = а ∙ (в ∙ с)

2. «Жауабын тап».

8 : 2 16 14 : 2 6 18 : 2 14

0 ∙ 2 1 1 ∙ 8 6 8 : 8 5

5 ∙ 2 3 6 ∙ 2 7 7 ∙ 2 9

6 : 2 10 12 : 2 1 10 : 2 2

9 : 9 0 7 : 7 8 1 ∙ 9 1

8 ∙ 2 4 3 ∙ 2 12 4 : 2 9

4 + 4 4 ∙ 4

Ұқсастығы:

Екеуі де өрнек.

Әр өрнекте екі-екіден төрт бар. Өрнектің мәнін табу үшін екі жағдайда бір амалмен орындалады.

Айырмашылығы:

Бірінші өрнек қосынды, ал екінші өрнек көбейтінді. Мәндері әр түрлі. (неліктен?)

Көбейту амалының мағынасы бірдей қосылғыштардың қосындысы негізінде түсіндіріледі.

4 + 4 = 4∙2

4∙4 = 4+4+4+4

Осы өрнек бойынша санның квадраты, кубы туралы түсінік беріледі.

4 ∙ 4 = 16 42 = 16 2 ∙ 2 ∙ 2 = 8 23 = 8

Оқушылардың түсінігін байқау үшін бірнеше карточкалармен жұмыс жүргізіледі.

32 52 92

33 53 13

Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісі сол санның көбейткіштің квадраты деп, ал бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі санның кубы болады.

Оқулықпен жұмыс.

№1. Өрнектерді салыстыру.

№ 1, № 2 (ауызша)

№ 4 Жаңа ұғым.

А) Көбейтіндіні көбейткіштің квадраты немес кубы түрінде жазып көрсетеді.

ә) Көбейтінді түрінде жазып көрсетеді.

82 = 8 ∙ 8 43 = 4 ∙ 4 ∙ 4

№ 5 (есеп) топтастыру

Есеп







Әкелінгені — 10түрден 5 ағаш

Отырғызылғаны- 4 түрінен 5 көшет

Қалғаны ?

Шешуі: 10 ∙ 5 = 50 (ағаш)

4 ∙ 5 = 20 (көшет)

50 — 20 = 30

Жауабы: 30 ағаш көшеті қалды.

Шығармашылық тапсырма

(23— 22 ) : 2 = 1 (3 ∙ 3 2) : 33 = 1

Слайдпен жұмыс

Интеллектуалды сергіту.

1. Қандай екі санның қосындысы көбейтіндісіне тең.

2. Ең кіші әр түрлі үш таңбалы санның қосындысы нешеге тең?

3. 1,3,5,7,9 – сандарының орындарын ауыстырып үш-үштен қосқанда 15 шықсын.

4. Атайдың жасы ең кіші әр түрлі үш таңбалы саннан тұрады. Атай нешеде?

5. Тығылған цифрларды тап.

6 А 4 А

+ А — А

70 40

6. тасы мен әжесінің екеуінің туған күні бір күнде. Бірақ олар құрдас емес. Неге?

7. 4 баланың неше саусағы бар?

8. Үстелдің 4 бұрышы бар. Бір бұрышын кессек, неше бұрыш болады?

Қорытынды:

1. Санның квадраты дегеніміз не?

2. Санның кубы дегеніміз не?

3. Қолдарындағы көрнекілікті пайдаланып санның квадраты мен кубын табады.





Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма: № 6, 7


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Разработка на тему "Санның квадраты және кубы"

Автор: Мирхаликова Гулноза Мансуровна

Дата: 06.02.2017

Номер свидетельства: 388712


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства