kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка урока на тему «ІІ-ші ж?не ІІІ-ші ретті аны?тауыштарды есептеу»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок на тему «ІІ-ші ж?не ІІІ-ші ретті аны?тауыштарды есептеу» применятся для студентов колледжа гуманитарно-естественного цикла. В данной разработке раскрыты методы вычисления определителей и свойства определителей второго и третьего порядка. Эта тема является основой для решения систем линейных уравнений методом Крамера. Предложены задания для самостоятельно выполнения. Данная тема предусмотрена типовой учебной программой по математике (№4188    24.08.2015г)  для студентов колледжа.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«урок»

Сабақ жоспары

Пән: Математика

күні ________

Сабақ № ____

топ___________

Сабақтың тақырыбы ІІ-ші және ІІІ-ші ретті анықтауыштарды есептеу

Сбақ типі: жаңа материалды меңгеру сабағы

Сабақтың мақсаты:

  • Студенттерге екініш және үшінші ретті анықтауышты есептеуді үйрету

  • Студенттердің шапшаң есептеу дағдысын қалыптастыру

  • Студенттердің пәнге деген қызығушылығын ояту

Құрал –жабдықтар: Интерактивті тақта, компютер

Пән аралық байланы: физика, экономика

Сабқтың өту барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру

  2. Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын ашу Слайд1

  3. Сабақтың қысқаша мазмұны Слайд 2-8

  4. Сабақты бекіту: слайд 9

  5. Күтілетін нәтиже

  • Білу керек: анықтауыштың анықтамасын, түрлерін, қасиетін.

  • Жасай білу керек; анықтауыштың мәнін әртүрлі әдістермен есептеу.

  • Түсіну тиіс: анықтауышты қолдану салаларын

  1. Үге тапсырма: слайд 10

  2. Сабақты қортындылау:

  • Нені қайталадық? Не білдік? Не ісей аламыз?


  1. Бағалау студенттерге өзін өзі бағалау критерийі бойынша бағалануы


  1. Рефлексия:

  • Сабақ ұнады ма? Қандай қиындықтар болды? Себеп?

Просмотр содержимого презентации
«презентацияр»

Тақырып: « II- ші және III -ші ретті анықтауыштар

Тақырып: « II- ші және III -ші ретті анықтауыштар

1. Екінші ретті анықтауыштар   Төрт саннан тұратын кесте берілсін: Осы кестеге сәйкес келетін, екінші ретті анықтауыш деп ,    формуламен анықталатын санды айтамыз  анықтауыштың белгіленуі онда = мысал

1. Екінші ретті анықтауыштар

Төрт саннан тұратын кесте берілсін:

Осы кестеге сәйкес келетін, екінші ретті анықтауыш деп , формуламен анықталатын санды айтамыз

анықтауыштың белгіленуі

онда

=

мысал

2. Үшінші ретті анықтауыш Осы сандар кестесіне сәйкес келетін үшінші ретті анықтауыш деп Формуламен анықталатын санды айтады.

2. Үшінші ретті анықтауыш

Осы сандар кестесіне сәйкес келетін үшінші ретті анықтауыш деп

Формуламен анықталатын санды айтады.

мысал     Үшбұрыш әдісімен есептеу

мысал

Үшбұрыш әдісімен есептеу

Саррюс ережесі Алғашқы екі бағанасын тіркеп жазу. есептеңіз

Саррюс ережесі

Алғашқы екі бағанасын тіркеп жазу.

есептеңіз

Анықтауыштың жолын баған етип жазу анықтауышты транспанирлеу деп аталады. 2. Анықтауыштың екі бағанын (жолын) ауыстырсақ, онда оны –1-ге көбейткенге тең 3 . Егер анықтауыштың екі бірдей жолы (бағанасы) болса, онда ол нөлге тең болады. 4 . Анықтауыштың бір жолының (бағанасының) элементтерін кез келген санына көбейту - анықтауышты сол санына көбейткенмен теңбе-тең. МЫСАЛ:  анықтауыштың қасиеттері 1. Анықтауыштың жолдарын (бағандарын) ауыстырғаннан мәні өзгермейді, яғни:

Анықтауыштың жолын баған етип жазу анықтауышты транспанирлеу

деп аталады.

2. Анықтауыштың екі бағанын (жолын) ауыстырсақ, онда оны –1-ге көбейткенге тең

3 . Егер анықтауыштың екі бірдей жолы (бағанасы) болса, онда ол нөлге тең болады.

4 . Анықтауыштың бір жолының (бағанасының) элементтерін кез келген санына көбейту - анықтауышты сол санына көбейткенмен теңбе-тең. МЫСАЛ:

анықтауыштың қасиеттері

1. Анықтауыштың жолдарын (бағандарын) ауыстырғаннан мәні өзгермейді, яғни:

5 . Егер анықтауыштың бір жолының (бағанасының) барлық элементтері нөлге тең болса, онда анықтауштың мәні де нөлге тең. 6. Егер анықтауыштың бір жолының (бағанасының) элементтері пропорционал болса, анықтауыш нөлге тең. 7. Егер анықтауыштың бір жолының (бағанасының) элементтері екі санның қосындысы түрінде болса, онда оны екі анықтауыштың қосындысы түрінде жазуға болады .

5 . Егер анықтауыштың бір жолының (бағанасының) барлық элементтері нөлге тең болса, онда анықтауштың мәні де нөлге тең.

6. Егер анықтауыштың бір жолының (бағанасының) элементтері пропорционал болса, анықтауыш нөлге тең.

7. Егер анықтауыштың бір жолының (бағанасының) элементтері екі санның қосындысы түрінде болса, онда оны екі анықтауыштың қосындысы түрінде жазуға болады

.

Аны қтауыштың мәнін есептеңіз :

Аны қтауыштың мәнін есептеңіз :

Үйге тапсырма 1 ) Екінші ретті 3 анықьауышты құрып, мәнін есепте 2) Үшінші ретті 2 анықауышты құрып, үшбұрыш және Саррюс әдісімен мәнін тап.

Үйге тапсырма

1 ) Екінші ретті 3 анықьауышты құрып, мәнін есепте

2) Үшінші ретті 2 анықауышты құрып, үшбұрыш және Саррюс әдісімен мәнін тап.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Разработка урока на тему «ІІ-ші ж?не ІІІ-ші ретті аны?тауыштарды есептеу»

Автор: Рахимберлина Асем Сагындыковна

Дата: 21.10.2015

Номер свидетельства: 242244


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства