Ма?саты: 1) Рационал те?деулерді шешу та?ырыбы бойынша о?ушыларды? білімін тере?дету, жалпылау;
2) Те?деулерді шешу ар?ылы о?ушыларды? шы?армашылы? да?дысын ?алыптастыру, ?арапайымнан к?рделіге к?шу ар?ылы негізгісін та?дап ала білуін ?йрету;
3) ?зін-?зі ба?алау, ?з білімдеріні? де?гейін аны?тай білуін ?йрету;
Саба? т?рі: д?ст?рден тыс ?айталау саба?ы.
К?рнекілігі: схемалар, тест карточкасы, математикалы? лото, ребус.
Саба? жоспары:
-
?йымдастыру кезе?і
-
?й тапсырмасын тексеру
-
Негізгі саба?: Рационал те?деуді? т?рлерін ?айталау, т?ріне ?арай схема бойынша жіктеу.
-
Тест тапсырмасын орындау, алмасып тексеру.
-
?здік ж?мыс. Квадрат те?деулерді ?р т?рлі т?сілдермен шешу.
-
Саба?ты ?орыту, білім ба?алау
-
?йге тапсырма беру.
Просмотр содержимого документа
«Рационал те?деулерді шешу »
Тақырыбы: Рационал теңдеулерді шешу
Мақсаты: 1) Рационал теңдеулерді шешу тақырыбы бойынша оқушылардың білімін тереңдету, жалпылау;
2) Теңдеулерді шешу арқылы оқушылардың шығармашылық дағдысын қалыптастыру, қарапайымнан күрделіге көшу арқылы негізгісін таңдап ала білуін үйрету;
3) Өзін-өзі бағалау, өз білімдерінің деңгейін анықтай білуін үйрету;
Сабақ түрі: дәстүрден тыс қайталау сабағы.
Көрнекілігі: схемалар, тест карточкасы, математикалық лото, ребус.
Сабақ жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру
Негізгі сабақ: Рационал теңдеудің түрлерін қайталау, түріне қарай схема бойынша жіктеу.
Тест тапсырмасын орындау, алмасып тексеру.
Өздік жұмыс. Квадрат теңдеулерді әр түрлі тәсілдермен шешу.
Сабақты қорыту, білім бағалау
Үйге тапсырма беру.
Сабақ барысы:
1.ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ.
Оқушыларды түгендеу, сабаққа даярлығын тексеру, сабақ құрылымымен таныстыру.
2.ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ.
Үй тапсырмасын дәптерден жауабын оқу арқылы тексерту.
3.НЕГІЗГІ САБАҚ.
Рационал теңдеудің түрлерін схема бойынша жіктеу.
(х - 5)2 +9х ═ +25 теңдеуін шығарамыз. Жауабы: х═3.
----Бұл қандай теңдеу?
----Теңдеуді шешу дегеніміз не?
--- Осы теңдеуді шешуде қандай модельдерді пайдаландық?
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару.
Бөлшектерді қысқарту.
Қысқаша көбейту формуласын пайдалану.
Жинақтау.
Ұқсас мүшелерді біріктіру.
Теңдеуді шешу, шешімін анықтау.
Осының негізінде мынандай схема пайда болады.
4. ТЕСТ ТАПСЫРМАСЫН ОРЫНДАУ.
Мақсаты: Қарапайым квадрат теңдеулерді шешу дағдыларын тексеру.
1-нұсқа
( х - 3 )( х + 4 ) ═ 0 Ж: ( -4; 3.)
Х2 -14х + 49 ═ 0 Ж: 7.
Х2 ═ 36 Ж: (-6; 6)
═ 0 Ж: -5
═ 0 Ж.
2-нұсқа
( х -1,5 )( х + 3 ) ═ 0 Ж: ( -3;1,5)
3Х2 +4х + 20 ═ 0 Ж:
Х2 ═ 64 Ж: (-8; 8)
═ 0 Ж: -5
Х2 ═ 0 Ж.
5.ӨЗДІК ЖҰМЫС.
Келтірілген квадрат теңдеуді бірнеше тәсілмен шешу
1-нұсқа х2 -6х + 8 ═ 0
2-нұсқа х2 +2х - 8 ═ 0
Тақтаға дұрыс жауабын іліп, бағаларын қояды.
4 әдіс –«5» , 3 әдіс – «4» , 2 әдіс – «3» .
САБАҚТЫ ҚОРЫТУ .
Сабақтан алған әсерлерін сұрау, білімдерін бағалау.
Үйге тапсырма. №286 (5-8) шығару , тақырыптарды қайталау.
№1 схема
ах2 ═ 0
в ═ 0, с ═ 0
ах2+вх ═ 0
с ═ 0
ах2+с ═ 0
в ═ 0
Толымсыз
Келтірілген
х2+рх+с ═ 0
Толық
ах2+вх+с ═ 0
Квадрат теңдеу
ах2+вх+с ═ 0
Сызықтық теңдеу
ах ═ в
Бөлшек рационал
Бүтін рационал
Теңдеудің түрлері