Б?гінгі саба?ымызда біз рационал сандарды ?осу ж?не азайту та?ырыбы бойынша ал?ан білімдеріміз бойынша есеп шы?арамыз.Рационал сан деп жалпы айтып т?рмыз, я?ни біз о? сандар мен теріс сандарды ?осу, ж?не азайту та?ырыптары бойынша ал?ан білімдерімізді к?рсетеміз. Сынып алдын ала т?рт топ?а б?лінген.О?ушылар мынандай критерилер бойынша ба?аланады:
Просмотр содержимого документа
«Рационал сандарды ?осу ж?не азайту »
Сабақтыңтақырыбы: Рационалсандардықосужәнеазайту
Сабақтың мақсаты:1. Білімділік Таңбалары бірдей және таңбалары әртүрлі сандарды қосу, және азайту тақырыбы бойынша алған білімді бекіту, алған білімдерін жаңа білімен байланыстыра білу, математикалық терминдерді дұрыс пайдалана білу
2.Дамытушылық: Әр түрлі әдістәсілдерді қолдану арқылы оқушылардың ойын , тілін , шығармашылық белсенділігін дамыту
3.Тәрбиелік: Оқушыларды өзіне сенімділік, жауапкершілік және пәнге қызығушылығын,табандылық қасиеттерін тәрбиелеу
Сабақ типі:қайталау, жүйелеу сабағы
Сабақтың өткізілу формасы: танымдық, практикалық тапсырмаларды орындау
Көрнекілігі:компьютер, мультимедиялық проектор, интерактивті тақта, бағалау парақтары
Сабақ барысы:I. Сабақ мақсатымен және міндетімен таныстыру
Бүгінгі сабағымызда біз рационал сандарды қосу және азайту тақырыбы бойынша алған білімдеріміз бойынша есеп шығарамыз.Рационал сан деп жалпы айтып тұрмыз, яғни біз оң сандар мен теріс сандарды қосу, және азайту тақырыптары бойынша алған білімдерімізді көрсетеміз. Сынып алдын ала төрт топқа бөлінген.Оқушылар мынандай критерилер бойынша бағаланады:
Осы критерилер бойынша әроқушының алдына бағалау парағы таратылады
II Түсіну. Топтастыру стратегиясы.Слайд бойынша
-12,3; 14; ; -0,25; 0; 100; -14; 7; -1/3;0,01;27
Әр топқатапсырма
1- топЭйлер- Вен диаграммасын пайдаланып рационал сан, бүтін сан, және натурал сандарды бөлек жазады
2-топ Сандарды өсу ретімен орналастырады
3-топ Қарама-қарсы сандар және модульдары тең сандарды жазады
4- топТеріс сан мен оң сандарды салыстырады, ең кіші теріс сан мен ең үлкен теріс санды анықтайды
III. Миға шабуыл
1 Таңбалары бірдей сандарды қалай қосамыз?
2: Таңбалары әр түрлі сандарды қалай қосамыз
3. Таңбалары бірдей сандарды қалай азайтамыз?
4. Таңбалары әр түрлі сандарды қалай азайтамыз?
Слайдтан мысал көрсетіледі
22,3+(-33); -72,3-0,7;
-14-(-62,5); 19-(- 15 );
IV. Қолдану Ендіосы айтылған ережелердіқолданып мына тапсырмаларды орындап, және жауаптарын сандардың өсу ретімен орналастырсақ матема тикаға «оң»және теріс сандарды енгізген үнді математигінің аты шығады
А) -5+9;
Б) – 11 – 3
У) -10 ,5 + 20,5;
А) (-8,5) + 3,5;
Г) - 4 – ( - 10);
А) – 24 + 49 ;
Т) – 10, 7 + 30,7;
М) 2 +;
Р) – 19 + 10;
Х) 6,9 + (- 6,9)
П) – (- 7) + 4,5.
Б
Р
А
Х
М
А
Г
У
П
Т
А
-13
-9
-5
0
3
4
6
10
11,5
20
25
Танымдық-1Сергіту
СлайдтанүндіматематигіБрахмагуптағабайланыстытарихиматериалберіледіЕжелгі тарих бойыншаадамдар көп уақыт бойы теріс сандарға үйрене алмаған. Теріс сандар оларға түсініксіз көрінген, олардың мағынасын түсінбеген. Оң сандарды «кіріс», теріс сандарды «қарыз» , «шығын» деп қолданған.Тек ертедегі үнді мен қытайда « 10 юан қарыз» сөзінің орнына «10 юан» деп жазып және оны қара сиямен жазып білдірген.
Ертедегі Қытайда оң және теріс сандарды қосу белгілі болған, ал оң теріс сандарды көбейтудді білмеген.Үнділіктер де теріс сандарды қолдануға сенімсіздікпен қараған.Біраз уақытқадейін европа математиктері де теріс сандарға үрке қараған.
«+», және»-« таңбаларының қалай пайда болғаны белгісіз. Италияда адамдар қарыз бергенде қарыз алған адамның атының тұсына минус белгісін қойып отырған, ал сол адам қарызды қайтарғанда атының тұсына плюс белгісін қойып отырған.
Қазіргі кезде қолданып жүрген «+», «-» таңбасын XV ғасырда Германияда чех математигі Видман енгізген.
желгі тарих бойыншаадамдар көп уақыт бойы теріс сандарға үйрене алмаған. тапсырмаландардың өсу тйынша есеп шығарамыз Танымдық-2 Сергіту1-топ оқущылары жұмбақ жасырады
Нәрселерді санағанда,
Керек ол бізге ауадай
Айтыңдаршы бұл қандай сан
Жан-жағыңа қарамай (Натурал сан)
Бүтін сан, бөлшек сан
Барлығы да бар онда
Бұл қандай сан айтыңдаршы
Оң, теріс сан бәрі сонда (Рационал сан)
3.
Жеке қоссақ өздерін
Қосындысы нөлге тең.
Ал модулын қосқанда
Артады ол қаншаға,
Тең болады тағы да
Қандай сандар бұл сонда(Қарама-қарсы сан)
4.Моншаға барды,
Тазаланып шықты ол.
Не туралы айтып тұрмын,
Тазаланды ол неден(Модуль таңбасының астындағы теріс сан)
-1V, Топтау.Ендібіз тек теріс сандар мен оң сандарды қосып , азайту ғана емес, енді оң және теріс коэфицентпен берілген өрнектерді ықшамдауға, теңдеуді шешуге берілген тапсырмаларды орындаймыз.Оқулықтан №587(3,5)(В) №516(1,3)(С)
VI. Тест
Есепте
1) 6,5 – ( - 2,1) А)-8,6 Б)8,6 В)4,4 Г)-4,4
2) 17 – 20 А)-3 Б)3 В) 37 В)-37
3) 19 + ( -) А)-18 Б)19 В)18 Б)- 19
4) -1,2+(-3,1) А)4,3 Б)-4,3 В)1,9 Г)-1,9
5) 9 + (-)А)8 Б) 9В)-8 Г)- 9
6) санының Амодулы деп
а) санақ басынан а нүктесіне дейінгі бірлік кесіндімен алынған қашықтық
б) Кез клген екі нүктенің ара қашықтығы
в) А саны
г) кесіндінің ұзындығы
7). Оң санның модулы
а) әр уақытта теріс
б) әр уақытта оң
в) 0- ге тең
г) кейде оң
д) кейде теріс
8) Теріс санның модулі
а) о-ге тең
Б) әр уақытта теріс
В) кейде теріс, кейде оң
г) әр уақытта оң
д) кейде теріс
9). Кез келген натурал сан –бүтін сандар жиынының элементі
А) жоқ, Б) иә
10) Кез келген бүтін сан –натурал сандар жиынының элементі
А) Иә, Б) жоқ
11) Кез келген рационал сан бүтін сандар жиынына тиісті
А) Иә Б) жоқ
12) 0 саны рационал сандар жиынына тиісті
А) иә Б) жоқ
13) Екі теріс санның қосындысы оң сан болуы мүмкін емес
А)иә, Б) жоқ
14) Таңбалары әр түрлі сандарды қосқанда әр уақытта оң сан шығады
А)иә,Б)жоқ
15)Таңбалары бірдей сандар әр уақытта
А) Модульдары азайтылып , сол таңба қойыдлады Б) модульдары қосылып сол таңба қойылады