kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

План урока математики"y = a(x-m)2, y = ax2 + n, y = a(x-m)2+n, a≠0; түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттері және графиктері"

Нажмите, чтобы узнать подробности

План урока по алгебре на тему "Свойства квадратных функций вида  y=a(x-m)2, y=a(x-m)2+n" для 8 класса. Данный урок рассматривает изучение свойств квадратной функции, решение задач на построение графиков этих функций.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«План урока математики"y = a(x-m)2, y = ax2 + n, y = a(x-m)2+n, a≠0; түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттері және графиктері"»

Сабақ жоспары


8.3A Квадраттық функция

Химия-биология бағытындағы НЗМ Атырау қаласы

Күні: 2016ж

Сарсембиева Ш.Г.

Сынып: 8 а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

y = a(x-m)2, y = ax2 + n , y = a(x-m)2+n, a≠0; түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттері және графиктері

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


8.5.1.2

түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін біледі және графиктерін салады;


Сабақ мақсаттары

Оқушылар түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін біле отырып, графиктерін салады;

Жетістік критерийлері

түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін біледі;

Қасиеттерін қолдана алады;

Графиктерін сала біледі;

«Geo gebra» бағдарламасын пайдаланып біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды;

-коэффициенттеріне байланысты квадраттық функциялардың графиктерінің орналасуын пайымдайды;

функцияларының графиктерін алу үшін y = функциясының графигін түрлендіру ретін сипаттайды.


Бөлім бойынша лексика

және терминология


Функция - функция - function

квадраттық функция - квадратичная функция -
quadratic function

график - график – graph

коэффициент – коэффициент - coefficient

парабола - параболы – parabola

осі – ось - axes

парабола төбесі - вершина параболы - Vertex

парабола тармақтары - ветви параболы – focal chord

симметрия осі – ось симметрии - axis of symmetry

функцияның нөлдері - нули функции – zero or null function

Құндылықтарды дарыту

    Өмір бойы білім алу: таным, талант, сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру. Ақыл, дене, қарым-қатынас, мінезді дамыту. Оқушылардың өз бетімен білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

бейнелеумен байланыстыру

физикамен байланыстыру

y = x2 функцияның графигі физикада үдемелі қозғалыс

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, «Geo gebra» бағдарламасын пайдаланып графиктерді сыза білу

Бастапқы білім


y = x2 функцияның анықтамасы, оның қасиеттері мен графигін және үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліп ала біледі;


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Басы

3 – мин


І. Ұйымдастыру.

Амандасу.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару

а) Сабаққа әзірлікті бақылау;

ә) Мағынаны ажырату.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.





7 - мин

Ой – түрткі:

  1. y = x2 функцияның анықтамасын;

  2. қасиеттерін;

  3. графигін;


y = x2 функциясының графигін салу үшін кесте құрамыз:


функциясының графигін салу үшін кесте құрамыз:

  1. Квадраттық функцияның графигі қалай аталады?

Алгебра 8. Шыныбеков Ә.Н.

Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық. 3- басылымы. – Алматы: Атамұра, 2012. – 288 бет. ISBN 978-601-282-574-9



Ортасы








20 – мин




















































Жаңа сабақ

Жаңа сабақты атақты педагог Ян Амос Коменскийдің нақыл сөзімен бастаймыз: «Ешқандай жаңалық игермеген және өз біліміңе еш нәрсе қоспаған күніңді немесе сағатыңды бақыттыз өткен уақытым дегейсің».

Оқушыларға одан әрі осыған дейінгі білетін квадраттық функцияның у = түрінде шектеліп қалмайтындығын, одан әрі күрделене беретіндігін ескерте отырып, мынадай тапсырма беремін:

Оқушыларды топтарға біріктіремін. Әр топқа келесі тапсырмалардың бірін орындауды ұсынамын:

1. у = х2, у = 3х2, у = 0,2х2 функциялары үшін мәндер кестелерін құрып және олардың графиктерін салыңдар. у = 0,2х2 функциясының графигін у = х2 функциясының графигін өзгерту арқылы алуға бола ма екендігі туралы қорытынды жасаңдар. Егер мүмкін болса, әдісті сипаттаңдар.

2. у = х2, у = (х – 3)2, у = (х + 2)2 функциялары үшін мәндер кестелерін құрып және олардың графиктерін салыңдар. у = (х – 3)2, у = (х+2)2 функцияларының графиктерін у=х2 функциясының графигін өзгерту арқылы алуға бола ма екендігі туралы қорытынды жасаңдар. Егер мүмкін болса, әдісті сипаттаңдар.

3. у = х2, у = х2 + 2, у = х2 – 3 функциялары үшін мәндер кестелерін құрып және олардың графиктерін салыңдар. у = х2 + 2, у = х2 – 3 функцияларының графиктерін у=х2 функциясының графигін өзгерту арқылы алуға бола ма екендігі туралы қорытынды жасаңдар. Егер мүмкін болса, әдісті сипаттаңдар.

Әрбір топ оқушылары тапсырманы орындап болған соң өз қорытындыларымен таныстырады, әр топтың нәтижелерінен ортақ қорытынды жасайды. Барлық оқушылар барлық топтардың қорытындыларын қосып тірек конспект жазады.

Жұмыс аяқталған соң оқушылармен бірге у = 2(x - 1)2 +4 түріндегі функцияның графиктерін салу алгоритмін қарастырамыз.

  • Алдымен функциясының графигін тұрғызамыз,

  • графиктің барлық нүктелерінің ординатасын 2 есе өсіреміз,

  • графикті ОХ осі бойымен 1 бірлікке оңға жылжытамыз,

  • графикті OY осі бойымен 4 бірлікке жоғары жылжытамыз:



Макарычев Ю. Н.

Алгебра. 8 класс: учеб. для учащихся общеобразоват.

учреждений / Ю. Н. Макарычев, Н. Г. Миндюк, К. И. Неш

ков, И. Е. Феоктистов. — 10-е изд., испр. — М. : Мнемозина,

2010. — 384 с. : ил.















Алгебра 8. Шыныбеков Ә.Н.

Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық. 3- басылымы. – Алматы: Атамұра, 2012. – 288 бет. ISBN 978-601-282-574-9












функциясының графигі төбесінің координатасы (m; n) болатын

болса тармағы жоғары қараған парабола, ал болса тармағы төмен қараған парабола болады.

Сонымен функциясының қасиеттері:

  1. Анықталу облысы нақты сандар жиыны: D(y)=R

  2. Мәндерінің жиыны: болғанда (n; +),

ал болса (-∞; n)

  1. Егер болса: (-∞; m) аралығында кемиді,

ал болса: (m; +) аралығында өседі



7 - мин

Топтық жұмыс

Бағалау критерийлері:

  1. Алдымен функциясының графигін тұрғызады,

  2. болғандағы графиктің орналасуын біледі,

  3. графикті ОХ осі бойымен m бірлікке оңға және солға жылжытады,

  4. графикті OY осі бойымен n бірлікке жоғары және төмен жылжытады.


1

Match each of the five parabolas shown here to its equation.

  1. x2

  2. - (x - 2)2

  3. - (x + 2)2

  4. (x - 5)2

  5. (x + 4)2




2

Match each of the five parabolas shown here to its equation.

  1. -4 - x2

  2. - x2 + 3

  3. 3 + x2

  4. x2 + 2

  5. x2


3

Match each of the five parabolas shown here to its equation.

  1. -2 - x2

  2. x2 - 3

  3. 1 + x2

  4. 2 - x2

  5. - x2 - 2














10 мин

Оқушылар функцияның графигі бойынша квадраттық функцияның формуласын анықтай (жаза) және олардың қасиеттерін көрсете алуы үшін өз-өзін тексеретіндей келесідей тапсырмалар жазылған жеке үлестірмелерді ұсынамын.


Жеке жұмыс

Бағалау критерийлері:

  1. Шартқа сәйкес координаталық жазықтық сала біледі;

  2. Сызылған координаталық жазықтықтағы функциялардың графиктерінің формуласын жазады.

Үлестірме №1.

а) суретте белгіленген график у = х2 функциясының графигі болатындай координата осьтерін жүргізіңдер (бірлік кесінді - 1 торкөз);

ә) f, g, p, h функцияларының формулаларын жазыңдар;

б) барлық функциялар үшін анықталу облысын, мәндер жиынын, функция нөлдерін және таңба тұрақтылық аралықтарын, бірсарынды аралықтарын жазыңдар.



15 мин

Жұптық жұмыс:

Бағалау критерийлері:

  1. Берілген функциялардың формулаларын Geogebra-да жазып біледі.


Geogebra бойынша берілген функциялардың аралықтағы графиктерін пайдалана отырып, сурет салу.





15 мин

Жеке тапсырма:

(Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалары),

1-қосымша

Берілген функцияның графиктерін салып, өсетін және кемитін аралығын анықтаңыз.


Сабақтың соңы

3 - мин

Бағалау. Бағалау парағы бойынша оқушыларды бағалаймын.

IX.Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • Өзіңнің бүгінгі сабаққа қатысыңды бағалап, берілген фигураларды таңда.

Мен сабаққа өте жақсы қатысып, тапсырмаларды толық орындадым.

Мен бүгінгі сабаққа жақсы түсініп, қатысып отырдым.

Мен жақсы талпындым, бірақ бәрі ойдағыдай емес.Себебі...

Менің бұдан да жақсы дайындалуыма болады. Ол үшін ...


Мен бүгін сабаққа араласпадым. Себебі...

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Үйге: Шыныбеков №405


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының ережелерінің сақталуы


Қабілеті жоғары оқушыларға сыныптастарына керек кезінде көмек беруді ұйымдастырамын. Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар орындауларына жағдай жасаймын. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін әліде көбірек жұмыстану керек екенін ескертемін. Қабілеті жоғары оқушылар мен қабілеті орта оқушылардың арасында ЖАДА-ның орын алуына жағдаяттар туындатамын.


Үй жұмысын тексеруде өзара тексеруді ұйымдастырамын және оқушылардың үй жұмысына қатысты талас тудыратын сұрақтарына тоқталып, ауызша бағалау арқылы қолдау көрсетемін. Оқушылардың сабақ барысында орындап жатқан тапсырмаларын аралап жүріп тексеремін. Дұрыс болмаған жағдайда бағыттаушы сұрақтар қоя отырып оқушының өзі табысқа жетуіне қолдау көрсетемін. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады


Компьютермен жұмыс ережесін сақтайды.

Көзді демалту жаттығуларын жасайды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқу мақсаттары толығымен ашылды

Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?























































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Сарсембиева Шолпан Гарифуллиевна

Дата: 31.01.2017

Номер свидетельства: 385996


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства