№ | Сабақтың тақырыбы:Негізгі мақсаттар және оқытудың нәтижесі. Тізбектелген сабақтардың жиынын аяқтағанда оқушы бойында қалыптасатын білім,білік, дағды. | Белсенді жұмыс түрлері(жеке,жұппен,топпен) оқытуды жақсарту үшін АКТ-ны қолдану | Оқыту үшін бағалаудың қолданылуы | Сабақ барысында сынып оқушылардың қамтылуы (дарынды және талантты) | Сөйлуге үйретудегі кедергілерді жою | Жоспарланған және күтілген нәтиженің оқушылардан анықталуы |
| Сабақтың мақсаты: Функцияның ұғымын біледі, кестемен,графикпен берілуін уйренеді,есептер шығару барысында қолдана алады. |
1 | Тақырыбы: Функцияның кестемен берілуі. Мақсаты: Функцияның кестемен берілуі жайлы ақпарат беру. Кестенің алгоритмін түсіндіру,таныстырылымды қолдана алуға және есептер шығаруға жағдай жасау Күтілетін нәтиже: Функцияның кестемен берілуі туралы біледі. Кесте арқылы мәнін түсінеді, танысытырылым жасап, еспетер шығара алуда білімін қолдана алады. | Жана тәсілдер: Топтастыру: сыныпты математикалық фигуралар суреттерін таңдау арқылы топқа бөлу. Диалог: сұрақ қою тәсілдері Жеке жұмыс: есеп шығару Топтық жұмыс: постермен нүкте ақылы график салу АКТ: интерактив тақта:Power Point презентациялар электронды оқулықпен жұмыс Бағалау: Өзара топтық бағалау Вербальді: « Тамаша», «Керемет», «Дұрыс ойлайсын». Рефлексия: ББҮ | Вербальді: « Тамаша», «Керемет», «Дұрыс ойлайсын». Өзара топтық бағалау | Топтық жұмыстарда белсенділігі жоғары оқушылардың артуы және олардың екпінді оқушыларға топта көмек көрсетуі арқылы көшбасшылыққа және өзара ынтымақтастыққа итермелеу | Сөйлеудегі кедергілерді жою және дамыту мен жұмыс жүргізу үшін сұрақ-жауапты қолдану. | Кері байланыс Оқушылардың жауаптары арқылы Рефлексия: ББҮ |
2 | Тақырыбы: Есептер шығару. Мақсаты: Оқушылардың функцияның кестемен берілуін білу және сипаттап беру, есептер шығаруда кестені қолдана алу . Күтілетін нәтиже: Функфияның кестемен берілуін біледі және сипаттайды. Есептер шығаруда кестемен берілуін қолдана алады | Жана тәсілдер: Топтастыру: сыныпты әріптер жазылған стикерлер арқылы 4 топқа бөлу. Жеке жұмыс: деңгейлік есептер шығару. Топтық жұмыс: Оқулықтағы есептерге постер қорғау. СТО стратегиясы АКТ: интерактив тақта Бағалау: Формативті бағалау екі жұлдыз, бір тілек Рефлексия: Не білдім? Не білгім келеді? Не ұнады? | Формативті бағалау екі жұлдыз, бір тілек. | Топтық жұмыстарда белсенділігі төмен оқушылардың азайып және олардың екпінді оқушыларға айналуына қолдау көрсету. | Сөйлеудегі кедергілерді жою және дамыту үшін математикалық терминдерді сөйлету. | Кері байланыс. Рефлексия: Не білдім? Не білгім келеді? Не ұнады? |
3 | Тақырыбы: Функцияның графикпен берілуі. Мақсаты: Функцияның графигі жайлы ақпарат беру. График салудың алгоритмін түсіндіру,таныстырылымды қолдана алуға және есептер шығаруға жағдай жасау. Күтілетін нәтиже: Функцияның графигі туралы біледі.График салудың мәнін түсінеді,таныстырылым жасап,есептер шығара алуда білімін қолдана алады. | Жана тәсілдер: Топтастыру: сыныпты 1-ден 4-ке дейін санау арқылы топқа бөлу. Диалог: сұрақ қою тәсілдері Жеке жұмыс: есеп шығару Топтық жұмыс: постермен функцияның графигін салу АКТ: интерактив тақта:Power Point презентациялар Бағалау: Өзара бағалау Вербальді: « Өте дұрыс», «Дұрыс», «Жақсы». Рефлексия: Кеме желкенін бояу | Өзара бағалау Вербальді: « Өте дұрыс», «Дұрыс», «Жақсы». | Сабақ барысында оқушыларды тәжірибемен және идеялармен алмасуына мәселені бірлесіп шешудіне ықпал жасау | Сөйлеудегі кедергілерді жою және дамыту үшін математикалық терминдерді сөйлету. | Рефлексия: Кеме желкенін бояу |
4 | Тақырыбы: Есептер шығару Мақсаты:Функцияның графикпен берілуін қайталау негізінде есептер шығаруда қызығушылығын арттыру Күтілетін нәтиже: Функцияның ,графикпен берілуін қайталау негізінде есептер шығарады. Есептер,графикті қолдана алады. | Жана тәсілдер: Топтастыру: сыныпты магнит тастарының түстерін таңдау арқылы 4 топқа бөлу. Диалог: сұрақ қою тәсілдері Жеке жұмыс: есеп шығару Топтық жұмыс:Постер «Вен» диаграмасы бойынша АКТ: интерактив тақта:Power Point презентациялар Бағалау: Өзара топтық бағалау Бағдаршам арқылы бағалау. Рефлексия: Смайликтер | Өзара топтық бағалау . Бағдаршам арқылы бағалау. | Топтық жұмыстарда топ арасында тығыз, достық байланысын орнатуға,қарым –қатынаста болуға көмек беру. | Сөйлеудегі кедергілерді жою және дамыту мен жұмыс жүргізу үшін сұрақ-жауапты қолдану. | Кері байланыс Оқушылардың жауаптары арқылы Рефлексия: Смайликтер. |
Математика | Күні 07.03.2015ж | Сабақ 1 |
Сабақтың тақырыбы | 7.2.Функцияның кестемен берілуі |
Мақсаты | Функцияны кесте арқылы берілуіне түсінік беру. Кестені толтыру ретін түсіндіру. Есептер шығаруда қолдана білуге жағдай жасау. |
Жұмыс нәтижесі | Функцияның кестемен берілуін біледі, негізгі мәнін түсініп, есептер шығаруда қолдана алады |
Сілтеме | Оқулық: Математика 6-сынып Т.А.Алдамұратова,Т.С.Байшоланов___________ |
| |
Қолданылған әдістері мен тәсілдері | Жана тәсілдер: Топтастыру: сыныпты математикалық фигуралар суреттерін таңдау арқылы топқа бөлу. Диалог: сұрақ қою тәсілдері Жеке жұмыс: есеп шығару Топтық жұмыс: семантикалық карта жасау АКТ: интерактив тақта:Power Point презентациялар электронды оқулықпен жұмыс Бағалау: Өзара топтық бағалау Вербальді: « Тамаша», «Керемет», «Дұрыс ойлайсын». Рефлексия: ББҮ |
Ресурстар | Флипчарт,А-3 қағазы, түсті қағаз, маркерлер,тақырыпқа сай таныстырылым |
Сабақтың өтілетін уақыты | 45 минут |
Сабақ жоспары | Ұйымдастыру: мақсат қою, оқушыларды топқа бөлу (5 мин) Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша Рефлексия Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма | 7.2.Есеп№1291 |
| |
Ойлауды Блум бойынша жіктеу | Мақсат | Түрткілер. | Күтілетін нәтиже: | Бағалау |
Критерийлер | Дескрип-тор | Ұпай | Ұпай | Жиын-тық баға |
Білу (5мин) | Қызығушылығын ояту. Үй тапсырмасы бойынша білім деңгейін анықтау. | Топтастыру: сыныпты математикалық фигуралар суреттерін таңдау арқылы топқа бөлу. Миға шабуыл: 1.Функция дегеніміз не? 2.Функционалдық тәуелділіктің жазылуының жалпы түрі қандай? 3.Функцияның анықталу аймағы деген не? 4.Функцияның мәндерінің аймағы деген не? 5Р=3а формуласында тәуелсіз айнымалы мен тәуелді айнымалыны ата Уйге берілген есепті жұппен тексеру. | Сұрақтар арқылы өткен тақырып тексеріліп,білімі анықталады | Білім көлемін зерделеу | Үлестірме парақшадағы есептерді толық шығарған | | | |
Үлестірме парақшадағы есептерді жартылай шығарған | | |
Үлестірме парақшадағы есептерді шығаруға қиналған | | |
Түсіну (10мин) | Айнымалылардың арасындағы функцияның кестемен берілуін мысал арқылы түсіндіру. Функция кестемен қалай беріледі? деген сұраққа жауап беру Кестені пайдаланып есептің мәнін табуға үйрету. | Сынып ішіндегі топтық жұмыс «Функцияның кестемен берілуі» тақырыбына семантикалық карта жасау | Тақырыптың басты идеясын табу | 1)Функцияның графикпен берілуі бойынша жалпы түсінік. | Толық түсінді | | | |
Жартылай түсінді | | |
Түсінген жоқ | | |
Қолдану (15мин) | Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. Оқулықпен жұмыс. № 1287,№1291 № 1294,№1296 | Есептің шығару жолын айқындау Сергіту сәті (логикалық есеп,2мин) | Алған білімін тәжірибеде қолдана алады. Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі. | Есеп шығару барысында алған теориялық білімдерін қолдана білу | Сипаттады | | | |
Жартылай сипаттады | | |
Сипаттай алмады | | |
Талдау (2мин) | Жұмыла көтерген жүк жеңіл. Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау, ой шешімін табу. | Тақырып бойынша кесте толтыруды (ауызша) орындау, жауаптарын талдау. | Кесте толтыру арқылы алған білімдерін толықтыру | Тақырып бойынша білімдерін зерделеу | Толық сәйкестендірді | | | |
Жартылай сәйкестендірді | | |
Сәйкестендіре алмады | | |
Жинақ Тау (6мин) | Сабақты бекіту: Оқушылар бір-бірімен диалог орнату арқылы білімдерін жинақтайды, ой қорытады. | Функция кестемен берілгенде аргументтің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін қалай табады? Кестенің қадамы деген не? | Өз білім тексеруді үйренеді, қатесі бойынша жұмыстануға ынтасы артады | білімді жинақтай алуы | Жинақтай алды | | | |
Жартылай жинақтады | | |
Жинақтай алмады | | |
Бағалау (1мин) | Ойын шыңдауға итермелеу. | ББҮ | Ойланып шешім қабылдайды. | Өзіндік ой – пікірін білдіре алуы | Кесте толық толтырылып, ойын жеткізе алды | | | |
Кесте толық толтырылып, ойын жартылай жеткізе алды | | |
Ойын жеткізуде қиналды | | |
Үйге тапсырма (1мин) | Үйге тапсырма (1мин) 7.2.№1291.301 бет | | | | | | | |
Орта ұпай: 2 балл.
Төмен ұпай: 1 балл.