kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?рнектерді тепе – те? т?рлендіру

Нажмите, чтобы узнать подробности

-?ыс?аша к?бейту  формулаларын  еске т?сіру;

-?ыс?аша  к?бейту формулаларын  ?рнектерді  ы?шамдау, ?рнектерді?  м?нін есептеу кезінде  тиімді  ?олдана білуге  ?йрену;

-Математикалы?  сауаттылы?тарын  арттыру;

-О?ушыларды? логикалы? ойын дамыта отырып, ынтыма?тасты??а, шапша? ойлау?а, ойын еркін жеткізуге т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?рнектерді тепе – те? т?рлендіру»

Ақтөбе облысы Ырғыз ауданы

№1 қазақ орта мектебінің математика пәні мұғалімі

Конысбаева Гулшаттың деңгейлі оқыту бағдарламасы

негізінде құрылған қысқа мерзімді сабақ жоспары


Сыныбы:

Күні: 01.02.2016 ж

Пәні: алгебра

Сабақтың тақырыбы:


Өрнектерді тепе – тең түрлендіру



Мақсаттары:

-Қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру;

-Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді ықшамдау, өрнектердің мәнін есептеу кезінде тиімді қолдана білуге үйрену;

-Математикалық сауаттылықтарын арттыру;

-Оқушылардың логикалық ойын дамыта отырып, ынтымақтастыққа, шапшаң ойлауға, ойын еркін жеткізуге тәрбиелеу.

Ресурстар:

Оқулық, жоспар, үлестірмелер, плакат, слайдтар, семантикалық карта, суреттер

Оқыту нәтижесі:

-Қысқаша көбейту формулаларын еске түсіреді;

-Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді ықшамдау, өрнектердің мәнін есептеу кезінде тиімді қолдана білуге үйренеді;

-Математикалық сауаттылықтарын арттырады;

-Оқушылардың логикалық ойын дамыта отырып, ынтымақтастыққа, шапшаң ойлауға, ойын еркін жеткізуге үйренеді.

Түйінді идея:

Білекке сенген заманда, ешкімге есе бермедік,

Білімге сенген заманда, қапыда қалып жүрмейік ...

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс – әрекеті

Оқушының іс – әрекеті



Кіріспе


- Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, назарын өзіне аудару;

- Оқушылардың көңіл – күйін анықтау;

-Үй тапсырмасын тексеру;

- топқа бөлу (5,6,7 сандары бойынша);


Психологиялық дайындық

Ойға толсын санамыз,

Бестік болсын бағамыз.

Баласындай бір үйдің,

Тату болсын арамыз!

  • Сәлемдеседі;

  • Көңіл – күйлерін білдіреді (смайликтердің көмегімен);

  • Үш топқа бөлінеді;

Топтық жұмысты бастамас бұрын кейбір қағидаларды еске түсіреді:

  • Басқаның пікірінсыйлау;

  • Уақытты тиімді пайдалану;

  • Ұйымшылдықпен жұмыс жасау;

  • Ойлағаныңды ортаға салу;




Тұсау кесер


І. БІЛУ

Қысқаша көбейту формулаларын еске түсіріп, не білетінімізді анықтап алу мақсатында тапсырма беру:

Сәйкестікті анықта


1

(a+b)2

(a+b)(a – b)

2

a3+b3

a2+2ab+b2

3

(a – b)2

a3-3a2b+3ab2-b3

4

(a+b)3

(a+b)(a2-ab+b2)

5

a2 – b2

a2-2ab+b2

6

a3 – b3

a3+3a2b+3ab2+b3

7

(a – b)2

(a-b)(a2+ab+b2)




  • Сәйкестендіру тестін орындайды


1

(a+b)2

(a+b)(a – b)

2

a3+b3

a2+2ab+b2

3

(a – b)2

a3-3a2b+3ab2-b3

4

(a+b)3

(a+b)(a2-ab+b2)

5

a2 – b2

a2-2ab+b2

6

a3 – b3

a3+3a2b+3ab2+b3

7

(a – b)3

(a-b)(a2+ab+b2)


  • «Өзіңді тексер!» әдісі арқылы оқушылар өз білімдерін тексеріп, ұпайларын жазады

ІІ. ТҮСІНУ

Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді тепе – тең түрлендіруде тиімді қолдану жолдарын түсіну

«Сөз құрастыр»

(семантикалық картамен жұмыс)


І топқа: ( «6» тобы)

Тапсырмалар

А

В

С

Көбейткіштерге жіктеңдер:

8x3+y3

(2х+у)(4х-ху+у2)

Л

(2х+у)(4х2-2ху+у2)

С

(х-у)(8х+ху+у2)

М

Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңдар:

(2р – 3т ) (4р2+6рт+9т2)

22

П

33

О

3 – 27т3

Т

Есептеңдер:


3232

Р

2323

К

3223

Н

Көбейткіштерге жіктеңдер:

0,125а3 b 3

(0,5а b)(0,5a+b)

К

(0,5а + b)(0,25a2-0,5ab+b2)

Б

(0,5а – b)(0,25a2 +0,5ab+b2)

A

Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңдар:

(3х +1)(9х2 – 3х+1)

27х2 – 1

Е

3 – 1

Д

27х3 +1

У

Теңдеуді шешіңдер:

625 – х2 =0

-25; 25

С

625

Ш

25

А



ІІ топқа: ( «7» тобы)

Тапсырмалар

А

В

С

Көбейткіштерге жіктеңдер:

а3 – 125

(а+5)(а2-ху+у2)

Л

(а - 25)(а+25)

С

(а-5)(а2+5а+25)

Э

Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңдар:

(4у +5z)(16y2-20yz+25z2)

64y2+z2

П

64y3+125z3

B

64y3125z3

Т

Есептеңдер:


1508

Е

1489

К

1680

Н

Көбейткіштерге жіктеңдер:

64х2 – 121у2

(64х –11у)(64х+11)

К

(64х + b)(8х2-0,5хb+b2)

Б

(8х-11у)(8х+11у)

Р

Үшмүшені екі мүшенің квадраты ретінде жазыңдар:

х2 –14х+49

(х+14)2

Е

(х+7)2

Д

(х-7)2

Е

Теңдеуді шешіңдер:

х2 – 196 =0

-14; 14

С

14

Ш

196

А

Көпмүше түріне келтіріңдер

(а-3b)3

(а-3b)(а+3b2)

Б

а3-9а2b+27аb2-27 b3


Т

(27a + b)(9a2-0,5ab+b2)


И


ІІІ топқа: ( «8» тобы)

Тапсырмалар

А

В

С

Көбейткіштерге жіктеңдер:

27а3 +b3

(3а+х)(а2-х+х2)

Л

(3а+b)(9а2-3ab+b3)

А

(3а-b)(3a+b)

С

Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңдар:

(1-x)(1+x+x2)

1+x2

П

1-x3

Н

1+x3

Т

Есептеңдер:


2350

Р

5200

К

2250

А

Көбейткіштерге жіктеңдер:

25х2 81у2

(25х 9у)(5х+81)

К

(25x+81)2

Б

(5х-9у)(5х+9у)

К

Үшмүшені екі мүшенің квадраты ретінде жазыңдар:

4х2 +24х+36

(2х-6)2

Е

(4х+6)2

Д

(2х+6)2

О

Теңдеуді шешіңдер:

х2 169 =0

13

Ш

-13; 13

Н

13

А

Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңдар:

32х3-(3х+1)(9х2-3х+1), мұнд. x=2

39

Д

45

Т

18

И

Көпмүше түріне келтіріңдер

+2b)3

a3+6a2b+12ab2+8b3 А

а32b+3аb2+4b3

Т

(a + 2b)(a2-2ab+b2)

И



- «Сөз құрастыр» дидактикалық ойыны;

  • Семантикалық картадағы тапсырмаларды орындау арқылы сөз құрастырады. Сол сөздерге сәйкес ойларын жинақтайды;

  • Сол тапсырмаларды орындау нәтижесінде пайда болған атаулар арқылы топтар сәйкесінше атын өзгертеді;

Страус – ең үлкен құс


Эверест – ең биік тау

Анаконда – ең үлкен жылан



Негізгі бөлім



ІІІ. ТАЛДАУ

«Білімің – ұшар қанатың»

(оқулықпен жұмыс)

«Страус» тобына: №226

«Эверест» тобына: №227

«Анаконда» тобына: №228


Әр топта оқушылар есепті

топта талқылап, тақтаға

шығып тапсырмаларды

орындайды.

Сергіту сәті


«Есептеу» (Мұғалім бір сан айтады. Белгі берілген кезде командадан сонша адам тұруы шарт. «Рахмет» дегенде орнына отырады. Мысалы, 3, 5, 1, 2, 6 т.с.с.)





Қорытынды


ІV. ҚОЛДАНУ

«Страус» тобына: «Блиц» тест


1. Көпмүше түрінде жазыңдар (5х-4)(5х+4)

А) 25х-16 В) 25х2-16 С) 16-25х2 Д) 25х2-4

2. Көбейтінді түрінде жазыңдар 81d2-64c2

A) (9d-8c)(9d+8c)   B) (8c-9d)(8c+9d)

C) 8c2-80c+46d2 D) (9d+8c)(-9d-8c)

3. Екі мүшенің квадратын көпмүше түрінде жазыңдар (х+9)2

А) (х+9)(х-9) В) х2-18х+81

С) х2+18х+81 Д) х2-81-18х

4. Үшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жазыңдар в2+2в+1

А) (в-1)(в+1) В) (в-1)2 С) в2-12 Д) (в+1)2

5. Көпмүше түрінде жаз. (m+n)3

A) m3+3m2n+3mn2+n3 B) (m+n)(m-n)

C) m2+2mn+n3 D) m3-3m2n+3m2n-n3


«Эверест» тобына: «Графикалық» тест

1. Қысқаша көбейту формуласының саны -7

2. (a+b)3=a3+3a2b+3ab2+b3 –екі өрнектің айырмасының кубының формуласы деп аталады.

3.Екі өрнектің айырымының квадратының формуласының геометриялық мағынасы үшбұрыш арқылы анықталады

4.Кейбір қысқаша көбейту формулалары шамамен бұдан 4 мың жыл бұрын белгілі болған.

5.16 – у2=0 теңдеуінің шешімі 16-ға тең

«Анаконда» тобына: «Толықтыру» тест

1.Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты, . . .

2. (3х-1)3 өрнегі көпмүше түрінде . . . жіктеледі.

3. х2 – 121=0 теңдеуінің шешімі . . . –ге тең болады.

4. Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың . . .

5. 27х3-27х2у+9ху23 көпмүшесі екі өрнектің айырымының кубы ретінде . . . жазылады.


Оқушылар теориялық білімдерін практикамен ұштастырып, өрнектерді тепе – тең түрлендіру барысында қысқаша көбейту формулаларын тиімді тәсілмен қолдануды үйренеді

«Блиц» тест жауаптары:

  1. В

  2. А

  3. С

  4. Д

  5. А


«Графикалық» тест жауабының сызбасы: «ия», «жоқ»


«Толықтыру» тестінің жауаптары:

1.Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты, екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең.

2. (3х-1)3 өрнегі көпмүше түрінде 27х3-27х2+9х-1 болып жіктеледі.

3. х2 – 121=0 теңдеуінің шешімі -11, 11 –ге тең болады.

4. Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.

5. 27х3+27х2у+9ху23 көпмүшесі екі өрнектің айырымының кубы ретінде (3х+у)3 болып жазылады.


Кері байланыс

V. ЖИНАҚТАУ


  • Не білдім?

  • Не үйрендім?

  • Не түйдім?



Сабақ бойынша не білгендерін, не түсінгендерін, не үйренгендерін, не түйгендерін стикерлерге жазып, плакаттың тиісті бөлігіне орналастырады.

Бағалау

Екі жұлдыз, бір тілек, үш шапалақ, мадақтау

Үйге тапсырма

Деңгейлік тапсырмалар




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
?рнектерді тепе – те? т?рлендіру

Автор: Конысбаева Гулшат Кырыкбаевна

Дата: 10.03.2016

Номер свидетельства: 303813


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства