Просмотр содержимого документа
«?рнектерді т?рлендіруде негізгі тригонометриялы? тепе- те?діктерді ?олдану.»
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе- теңдіктерді қолдану.
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Тригонометриялық функциялардың қасиеттерімен формулаларын оқытып-үйрете отырып, қарапайым тригонометриялық өрнектерді дәлелдей білу бейімдерін қалыптастыру.
Дамытушылығы:Ойлау жүйелілігі және сұрақтарға нақты жауап беруге;тез шешім қабылдауға үйрету.
Тәрбиелігі: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіріп тиімді тәсілдерін көрсету арқылы талғамдарын арттыру, іздену,бақылау арқылы оқушылардың дүние таным қабілеттерін қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі:Интерактивтік тақта
Компьютер ,плакат.
Сабақтың әдісі: Топтық, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушыларды түгендеу.
б) Үй тапсырмасын тексеру.
Қарабалыққа кіргеннен біздің мектепке жеткенше қандай көшемен келесіңдер және көше бойындағы үйлер оң жақтағы ,сол жақтағы үйлер қандай сандармен тізбектелген? Қандай прогрессияға жатады? ( Топқа бөліп алу. Жұп сандар арифметикалық, тақ сандар геометриялық прогрессия болып екі топқа бөлінеді. )
ІІ. Қайталау- оқу айнасы.2 тапсырмадан тұрады. Топпен жұмыс.
Формуланы сөйлету. І топ–арифметикалық прогрессия, ІІ топ– геометриялық прогрессия .
2. Тез шығар. (І топ - геометриялық прогрессияға, ІІ топ - арифметикалық прогрессияға есеп шығарады.)
ІІІ. Ұшқыр ойдан - ұтымды жауап.
а) Теориялық білімін тексеру.
( Кейбір тригонометриялық тепе - теңдіктер формуласын – ауызша сұрау).
1. Бір ғана аргументтің синусы мен косинусының арасындағы қатынасты өрнектейтін формуласын жазыңыз
2. Бір аргументтің тангенсі мен котангенсінің арасындағы байланысты теңдікті жазып көрсетіңіз
3. Қандай тригонометриялық формулаларды білесіңдер?
б) Деңгейлік тапсырма. Топ мүшелерінің өз деңгейіне байланысты таңдайды.
1) Өрнекті ықшамдаңдар:
2) Өрнекті ықшамдаңдар:
1) Есептеңдер:
2) Өрнекті ықшамдаңдар:
ІУ. Сергіту сәті.(логикалық есеп)
Гүлдана «Математика »туралы жаттап келген өлеңін оқыды.
2 топқа логикалық есеп берілді.
У. Алма теру ойыны. Қай топ есепті тез шығарса сол топ алманы тез жинағаны . Тақтамен жұмыс.
А» Өрнекті ықшамдаңдар:
«В» Егер болса, онда өрнегінің мәнін есептеңдер
«С» Өрнекті ықшамдаңдар:
УІ. Тест тапсырмасы.
УІІ. Үйге тапсырма. №329(1,2,3)
УІІІ. Бағалау.
3 балл - Мен сабаққа қатыстым, бірақ түсінбедім.
4 балл - Мен сабаққа қатыстым, бірақ толық түсінбедім.
5 балл - Мен сабаққа қатыстым, сабақ қызықты болды,осы тақырыпты толық түсіндім.
ІХ. Сабақты қорыту.
Қайталау- оқу айнасы
Ітоп «Арифметикалық прогрессияға» берілгентапсырманы орындау үстінде
ІІ топ «Геометриялық прогрессияға» берілген тапсырманы орындау үстінде
Ұшқыр ойдан - ұтымды жауап
Алма теру ойыны
Ашық сабаққа сараптама
Әдістемелік сабақтың мақсаты: «Сабақта жаңа технология элементтерін қолдана отырып, баланың дарындылығын көрсету»
Сабақтың мақсаты:Тригонометриялық функциялардың қасиеттерімен формулаларын оқытып-үйрете отырып, қарапайым тригонометриялық өрнектерді дәлелдей білу бейімдерін қалыптастыру.Ойлау жүйелілігі және сұрақтарға нақты жауап беруге;тез шешім қабылдауға үйрету.
Мен 10 жылдан бері үзбестен 11- сынып оқушыларын ҰБТ-ге дайындап келе жатырмын . Содан шығарған қорытындым: оқушы есеп шығаруүшін алдымен формуланы білулері керек. Сондықтан да мен формулаға көп көңіл бөлемін, сабақ бастамас бұрын алдымен формуланы сұрап аламын. «Қайталау- оқу айнасы»- үй тапсырмасына өткен тараудың формуласын яғни арифметикалық прогрессия мен геометриялық прогрессияның формулаларын қайталай отырып, формулаларын қолданып есептер шығарды. Содан кейін «Ұшқыр ойдан – ұтымды жауап» тез-тез әр баладан осы тақырып бойынша формуланы сұрап, теориялық білімін тексеріп алып, деңгейлік тапсырма орындады . «Алма теру» ойынында қай топ есепті тез шығарса сол топ , алманы тез жинағаны ( слайдта алма ағашында алмада жауаптары жазулы алма ілулі тұрды ) .І топ тез шығарып , тез жауап беріп отырды. Алған білімдерін тексеру үшін, шағын тест тапсырмасын орындаттым. Жауабын интерактивті тақтаға шығарып қойып, әр баланың тапсырмасын оң қол жақтағы көршісіне тексерткіздім. Бағалау кезінде тағыда алма ағашының суретін тақтаға іліп қойдым да (3,4,5баллдық) өздеріне бағалаттым.Сабақта жоспарым толық орындалып, мақсатына жеттім.