Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы Сабақ 41 | Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.5.2.3 жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу; |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар (С): Координаталық сәуледегі жай бөлшек, аралас сандардың координаталарын жаза біледі. Оқушылардың басым бөлігі (В): Бірлік кесіндіні дұрыс таңдау арқылы нүктені координаталық сәуледе орналастырады. Кейбір оқушылар (А): Кооординаталық сәуледе жай бөлшектер мен аралас сандардың координаталарынжай бөлшектерге амалдар қолдана отырып, нәтижесін координаталық сәуледе кескіндейді. |
Бағалаукритерийі | Білім алушы: Координаталық сәуледе жай бөлшектерді орналастырады |
Тілдікмақсаттар | бірлік кесінді; координаталық сәуле; нүктенің координатасы; жай бөлшек; аралас сан. Жазылым дағдысы бойынша ұсыныстар: нүктенің координатасын дұрыс жазуды; Айтылым дағдысы бойынша ұсыныстар: нүктенің координатасының дұрыс оқылуы |
Құндылықтарға баулу | Математикалық тілде сауатты сөйлеуге, ұқыптылыққа, дәлдікке, сыни ойлауға тәрбиелеу; «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 6 құндылығы: «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» (...Сонымен қатар Қазақстандағы барлық ұлттың тілдерін дамыту үшін жағдай жасау,үштілділік қағидатын енгізу де маңызды) |
Пəнаралықбайланыс | Ағылшын тілі |
Алдыңғыбілім | -бірлік кесінді, координаталық сәуле ұғымдарын;нүктенің координатасын оқуды, нүктенің координатасын жазуды; координаталық сәулені салу алгоритмін біледі. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы: Қызығушылығын ояту 5 минут | Оқушыларды ұйымдастыру кезеңі: сынып кезекшілері арқылы тугендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру Бес түрлі кеменің суреті арқылыоқушыларды топқабөлу оқушы назарын шоғырландыру: Ребусты шешу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты, сабақ соңындағы күтілетін нәтижені оқушылармен бірге анықтайды. (Координаталық сәуле сөзінің ағылшынша аудармасы сұралады: Coordinat ray) Бағалау: «Басбармақ» әдісі | Кеме суреттерінің қиындылары Ребус |
Сабақтыңортасы: 35 минут : | Миға шабуыл: «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы өткенге шолу жасалады(топ мүшелері осындай сұрақтар қою арқылы) Жаңа сабақты өз бетімен меңгерту:Суретпен жұмыс Суреттегі жай бөлшек, аралас сандарын қа-лай кескін-деді? Бірлік кесінді қалай таңдап алын-ды? Тақырып түйіні: Координаталық сәуледе жай бөлшектi кескiндеу үшiн: 1) бөлшектiң бөлiмiнде қандай сан болса, бiрлiк кесiндiнi сонша тең бөлiкке бөлу керек; 2) бөлшектiң алымында қандай сан болса, бiрлiк кесiндiнiң сонша бөлiгiн алу керек. Сергіту сәті:«Көңілді күн» Бекіту кезеңі:«Ойлан, жұптас, бөліс» 1.Егер домбыраны координаталық сәуле бойына орналастырсақ, домбыраның тиегіне (А нүктесіне), мойынына (В нүктесіне) және құлағына С(нүктесіне) қандай бөлшектер сәйкес келеді.А,В,С нүктелерін координатала-рымен жазыңдар. 2.Оқулықтағы №368 3.Қасқыр түлкіні көріп, қуа жөнелді. 1.қасқырдың тұрған жеріне сәйкес нүктені әріппен белгілеп, оны координатасымен жазыңдар;2.Түлкінің тұрған жеріне сәйкес нүктені әріппен белгілеп, оны координатасымен жазыңдар; 3.түлкі қасқырдың бірлік кесінді есебімен қандай қашықтықта? Бөлшекпен жаз Бағалау: «Бағдаршам» әдісі | Бейне ролик қызыл түс-мұғалім көме-гімен сары түс- 1 қате жіберілсе жасыл түс-дұрыс болса |
Сабақтың соңы: 5 минут | Үйге тапсырма: №369 (С деңгей), №372 (В деңгей),(А) деңгей: Өз бөлмеңдегі жиһаздардың енін, ұзындығын, биіктігін өлшеп, бірлік кесіндіні өз қалауларыңша таңдап алып дәптерге салыңдар. Рефлексия:«Білім теңізіне кеме жіберіңіз»Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналас-тырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады. Өз ойларын нақты түйіндеп, тақырып бойынша түсінгенін зерделей алады. (Мектеп – кеме,білім (education)- теңіз(ocean)). | |
Саралау – Сізқандайтəсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларғақарағандақабілеттіоқушыларғақандайтапсырмаларбересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? | Денсаулықжəнеқауіпсіздіктехникасын сақтау |
Саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады.Саралаужұмысыныңжалпыортаққабылданғантәсілдіңбірі: қорытынды тәсіліне сәйкес тапсырмалар ұйымдастырылады. | Оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданылған əдіс-тəсілдер: «Бағдаршам», «Смайлик», «Басбармақ», «Білім теңізіне кеме жіберіңіз» | Сабақта «Көңілді күн» сергіту сәті өткізіледі, оқушылардың көзі нашар көретін оқушылар-ды ескеріп, тапсырмалар жеке қағазға басылып ұсынылады, топқа бөлінгенде топ ережеле-рін сақтау ескертіледі. |
Сабақбойынша рефлексия | Бұлтараудысабақтуралы рефлексия жасауүшінпайдаланыңыз. Солбағандағыөзіңізмаңыздыдепсанайтынсұрақтарғажауапберіңіз. |
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпе- ген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсатына сәйкес алынған оқу мақсаты қолжетімді болады деп ойлаймын. Сабақтың кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланып, жоспарланған сабағымның нәтижесін жақсы жағынан көре аламын деп отырмын. Оқушылардың пәнге қызығушылығын артып, оқуға деген ынтасы, ойлау қабілеттері де дамиды.Сабақта саралау дұрыс жүргізілу үшін тапсырмалар алынды.Осы тапсырмалар негізінде айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Сабақ жоспарынан ауытқулар болуы мүмкін, себебі тақырыпты меңгеру кезінде түсінбей, жеке түсіндіру жұмыстары жүргізілген кезде. |