kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Онды? б?лшектерді ?осу ж?не азайту"

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Онды? б?лшектерді ?осу ж?не азайту" та?ырыбына бекіту саба?ы. Саба?ты? ма?саты:

Білімділік: Онды? б?лшектерді ?осу ж?не азайту?а есептер шы?ару да?дыларын жетілдіру.

Т?рбиелік: О?ушыларды? ?з ойын толы?, д?рыс жеткізе білуге, ?йымшылды??а, жылдамды??а, тап?ырлы??а т?рбиелеу;

Дамытушылы?. Логикалы? ойлау ?абілеті мен есептеу да?дыларын жетілдіру. ?з бетінше е?бектену, п?нге деген ?ызы?ушылы?ын ояту, белсенділіктерін арттыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Онды? б?лшектерді ?осу ж?не азайту" »

Күні: 20.02.15ж Сыныбы: 5А

Сабақтың тақырыбы: «Ондық бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығару»

Мақсаты:

Білімділік: Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдалана отырып оны есеп шығаруда қолдана білуді үйрету;

Дамытушылық: Берілген тақырып көлеміндегі оқушылардың біліктілік дағдысын қалыптастыру, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларды ізденімпаздыққа, жекелей жұмыс істей білуге, тез ойлап дәл жауап беруге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Бекіту сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, есеп шығару

Қойылатын талаптар:

- Ондық бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;

- Ондық бөлшектердің оқылуын және жазылуын білу;

Пәнаралық байланыс: информатика, биология, тарих, география

Көрнекілік: интерактивті тақта, презентация,оқулық, үлестірмелі қағаздар, бағалау парағы, көрнекі плакаттар.

Сабақтын барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

а) сынып әзірлігі;

ә) сәлемдесу;

б)оқушыларды түгендеу;

в) оқушылардың назарын сабаққа аудару;

2. Үй жұмысын тексеру

1) №748, №749 есеп

3. Сабақтың мақсатын қою

4. Бекіту кезеңі

1) Ережелерді қайталау

2) Есеп шығару (тақтамен жұмыс)

3) Өздігінен орындайтын тапсырма

4) «Оқылуына сәйкес санды тап»

5. Қорытындылау

1)Үйге тапсырма беру

2) Оқушылардың білімін тексеру


Сабақтың барысы:


1.Ұйымдастыру кезеңі.

А ) Сәлематсыңдар ма, балалар!

Орындарыңа жайғасыңдар.


2. Үй тапсырмасын тексеру №748, №749

Үй жұмысына қандай тапсырма берілді? Үй жұмысы дәптерлерін жинап алайын.

748

Шешуі: 508,3-427,7=936 508,3+818,7=


508,3 508,3

- 427,7 + 818,7

80,6 1327,0

Жауабы: 1-ші – 80,6кг; 2-сі – 508,3кг; 3-сі – 1327кг


749

Шешуі: 4,5-0,9=3,6 3,6-2,9=0,7


4,5 3,6

- 0,9 - 2,9

3,6 0,7


3. Балалар, үй тапсырмасын тексеріп болдық, енді бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріңе жазып алыңдар.

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдалана отырып, оны есеп шығаруда қолдана білуді үйренеміз.


4. Бекіту кезеңі.

1) Айтып өткендей, ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін еске түсірейік.

Тақтадағы мысалдар арқылы ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін түсіндірейік. Ең алдымен қосу ережелерінен бастайық.

Ондық бөлшектерді қосу үшін:

1-мысал. 4,21 және 5,47 қосындысын табайық.

4,21+5,47=9,28

Қосылғылғыштарды баған түрінда қоссақ та, қосынды 9,68-ге тең болады.

4,21

+ 5,47

9,68

Ондық бөлшектерді қосқанда, қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері сақталады:

a+b= b+a


(қосудың ауыстырымдылық қасиеті)


14,25 + 7,341 = 7,341 + 14,25



( қосудың терімділік қасиеті)

( a + b ) + c = a + ( b+c )


( 15,224 + 8,1 ) + 1,9 = 15,224 + ( 8,1 + 1,9 ) = 25,224

Ондық бөлшектерді азайту үшін:

1-мысал: 6,83-2,51=4,32

6,83

- 2,51

4,32

1. Егер азайғыш пен азайтқыштағы ондық таңбалар саны әр түрлі болса, онда


2-мысал. 32,85-3,673=29,157

32,830

- 3,673

29,157

2. Егер азайғыш натурал сан болса,


3-мысал. 49-44,72=4,28

49,00

- 44,72

4,28

2) Ережелерді еске түсіріп алдық, оқулықтың 223 бетін ашып, №756 есепті тақтада орындайық.

Тақтада есепті амалдар реті бойынша баған түрінде орындайық:

№756

1) 38,68+9,003-27,894

2) 65,1-49,08+5,238

3) 729,22-600,99+0,07

4) 15,273-11,005-2,448

5) 8,512-(100,01-99,66)

6) (202,34-199,77)+15,489

7) (65,003-59,0207)+(20-17,06)

8) (400-319,001)+(5,111-4,8808)


3) «Сен білесің бе?» (блок - схемадағы есепті шешу) Кенгурудің неше метр биіктікке секіретінін білгілерің келе ме? Ендеше мына блок-схема көмегімен есептеуді дұрыс орындасаң, жауабын білетін боласыңдар. (жауабы: 8 метрден 10 метрге дейін )


Осы тақырыпқа байланысты тақтада блок-схема берілген. Блок-схема деген әртүрлі фигуралар көмегімен берліген есептердің шешімін табуға арналған кескін. Блок-схема информатика пәнінде математикалық есептерді шығаруда қолданылады.























кенгуру


0,09+6,53+у=14,62 0,09+у+88,04=98,15

6,62+у=14,62 у+88,15=98,15

у=14,62-6,62 у=98,15-88,15

у=8 у=10




4. Енді, өткенге шолу жасайық. Сонымен қатар, біраз ондық бөлшектер туралы тағы да мәлімет жинай отырайық.

Ендеше, мен сендерге ондық бөлшек туралы біраз мәлімет айтып берейін.

Ондық бөлшектің бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен үтірмен ажыратуды Шотландия математигі ДЖ.Непер (1550-1617) және немістің аспан әлемін зерттеушісі И.Кеплер (1571-1670) енгізген екен.

Ресейде Леонтий Филипович Магницкий 1703 жылы басылып шыққан өзінің «Арифметика» оқулығында ондық бөлшектер туралы баяндауды жалғастырған.

Ол үшін «Оқылуына сәйкес санды тап» деп аталатын тапсырма орындауымыз керек. Алдыларыңа мына таратпа материалдағы тапсырмамен таныстырып өтейін. Экранға назар аударайық. (Сандарды дұрыс тапса, сандардың жанындағы әріптерден ең кішкентай құстың аты шығады).

«Оқылуына сәйкес санды тап»

1. Екі бүтін оннан бес


А) 0,005 (О) В) 2,05 (Б) С) 2,5 (К)


2. Ноль бүтін мыңнан екі

А) 0,002 (О) В) 0,02 (Е) С) 0,2 (У)


3. Үш бүтін мыңнан елу бес

А) 3,55 (Д) В) 30,55 (В) С) 3,055 (Л )


4. Он алты бүтін жүзден жеті

А) 16,007 (А) В) 16,7 (Е) С) 16,07 (И)

5. Он сегіз бүтін жүзден тоғыз

А) 18,9 (Ш) В) 18,09 (Б) С) 18,009 (В)

6. Бес бүтін он мыңнан қырық бес

А) 5,0045 (Р) В) 5,045 (У) С) 5,45( И)


7. Отыз төрт бүтін мыңнан жүз бес

А) 34,0105 (В) В) 34,105 (И) С) 34,15 (М)


Бұл құстың аты – колибри.

Колибри – әлемдегі ең кішкентай құс. Оның көлемі түкті арамен бірдей, ал салмағы 1,5 -2 грамм.

5. Қорытындылау, бағалау.

Сонымен, біз сабағымызды ережеге сүйеніп есептер шығара отырып, қызықты мәліметтер алдық деп ойлаймын.

Үйге тапсырма: Оқулықтың 223 беттегі №758 есеп


Оқушыларды бағалау



















«Оқылуына сәйкес санды тап»

1. Екі бүтін оннан бес


А) 0,005 (О) В) 2,05 (Б) С) 2,5 (К)


2. Ноль бүтін мыңнан екі

А) 0,002 (О) В) 0,02 (Е) С) 0,2 (У)


3. Үш бүтін мыңнан елу бес

А) 3,55 (Д) В) 30,55 (В) С) 3,055 (Л )


4. Он алты бүтін жүзден жеті

А) 16,007 (А) В) 16,7 (Е) С) 16,07 (И)

5. Он сегіз бүтін жүзден тоғыз

А) 18,9 (Ш) В) 18,09 (Б) С) 18,009 (В)

6. Бес бүтін он мыңнан қырық бес

А) 5,0045 (Р) В) 5,045 (У) С) 5,45( И)


7. Отыз төрт бүтін мыңнан жүз бес

А) 34,0105 (В) В) 34,105 (И) С) 34,15 (М)



«Оқылуына сәйкес санды тап»

1. Екі бүтін оннан бес


А) 0,005 (О) В) 2,05 (Б) С) 2,5 (К)


2. Ноль бүтін мыңнан екі

А) 0,002 (О) В) 0,02 (Е) С) 0,2 (У)


3. Үш бүтін мыңнан елу бес

А) 3,55 (Д) В) 30,55 (В) С) 3,055 (Л )


4. Он алты бүтін жүзден жеті

А) 16,007 (А) В) 16,7 (Е) С) 16,07 (И)

5. Он сегіз бүтін жүзден тоғыз

А) 18,9 (Ш) В) 18,09 (Б) С) 18,009 (В)

6. Бес бүтін он мыңнан қырық бес

А) 5,0045 (Р) В) 5,045 (У) С) 5,45( И)


7. Отыз төрт бүтін мыңнан жүз бес

А) 34,0105 (В) В) 34,105 (И) С) 34,15 (М)







«Оспанқұл Меңаяқұлы жалпы білім беретін орта мектеп» КММ



Тақырыбы:

Ондық бөлшекті

қосу және азайту

қайталау

5-сынып

Математика









Пән мұғалімі: Баукенова М.














2014-2015 оқу жылы

Сен білесің бе?

Блок-схеманың ішіндегі теңдеуді шешсе, кенгуру жануары туралы мәлімет аламыз.





























Оқушының аты-жөні: ___________________________________________


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Онды? б?лшектерді ?осу ж?не азайту"

Автор: Баукенова Майгул Азимжанкызы

Дата: 27.02.2015

Номер свидетельства: 179821


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства