kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Оқушылар екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешудің алмастыру, орын ауыстыру, график арқылы шешімін табуды үйренді.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар екі айнымалысы бар  теңдеулер жүйесін шешудің алмастыру, орын ауыстыру, график арқылы шешімін табуды үйренді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Оқушылар екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешудің алмастыру, орын ауыстыру, график арқылы шешімін табуды үйренді.»


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Мектеп: №2

Күні: 26.04.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Бердигалиева А

Сынып: 6

Қатысқандар саны: 22

Қатыспағандар саны: 2

Сабақ тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.17

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;

6.2.2.18

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;

Сабақ

мақсаттары

Оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінік беру;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын түсіндіру;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндіру.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігі бар;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын біледі;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсінеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын біледі;

Бөлім бойынша лексика және терминология

  • екі айнымалысы бар теңдеу;

  • теңдеулер жүйесі;

  • жүйенің шешімі;

Құндылықтарды

дарыту

Әлемдік проблемаларын ескере отырып, жаһандық азаматтық сезімін дамыту. Өзіне және басқаларға құрметпен қарауды, пікірлерін тыңдауды, өз ойын ашық айтуды, ынтымақтастықты жұптық және топтық жұмыстар арқылы дарыту.

Пәнаралық

байланыстар

Күнделікті өмірден мысалдар алып екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құру, осы түсінігін жаратылыстану бағытындағы пәндерді оқығанда пайдалану.

АКТ қолдану

дағдылары

GeoGebra бағдарламасы арқылы екі айнымалысы бар теңдеулерді шешу жолын қарастыру

Бастапқы білім

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын білу; бір айнымалыны екінші бір айнымалы арқылы өрнектей алу; бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу дағдылары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың

басы


0 – 4 мин







Ұйымдастыру кезеңі

Бірлескен оқу ортасын құру.

Үй жұмысы бойынша ауызша тексеру, екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесінің шешімі болатын сандар жұбын тексеру.

Теориялық сұрақтары:

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы, мысал келтіріңіз;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің анықтамасын тұжырымда;

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіндір.



Бағалау

парағы


Сабақтың

ортасы


4 – 8 мин















8 – 18 мин
























18 – 20 мин









20 – 28 мин






















28 – 30 мин







30 – 37 мин

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі туралы түсінік беру:

Коэффициенттері нөл болмайтын екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі:

- бір ғана шешімі болады, егер ;

- шешімі болмайды, егер ;

- шексіз көп шешімі болады, егер

Жеке жұмыс үлестірмелері

1. (0,5; -3,5) сандар жұбы теңдеулер жүйесінің шешімі бола ма?

1) ; 2)

Жауабы: 1).

2. Теңдеулер жүйесін құрып, шешімін жазыңыздар:

Динара 100 тг–ге дәптерлер сатып алды: жазу дәптерін 5 тг-ден және есеп дәптерін 9 тг-ден. Динара әрқайсынан қанша дәптер сатып алды, егер есеп дәптерін жазу дәптерінен 5 есе артық алғаны белгілі болса?

Жауабы: , (2; 10).

3. Айнұр екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу құрды 1999х + 12у = 3. х – тің коэффициенті оның туған жылы, у – тің коэффициенті туған айы, бос мүше туған күні. Айнұрдың туған күнін жазыңыз.

Жауабы: 3.12.1999ж.

4. Берілген теңдеулер жүйесінің неше шешімі бар?

Жауабы: шешімі жоқ.

Дескриптор: Білім алушы:

  • теңдеулер жүйесінің шешімін дұрыс анықтайды;

  • шарты бойынша екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін дұрыс құрады, шешімін табады;

  • теңдеу бойынша сұраққа дұрыс жауап береді;

  • формуланы дұрыс пайдаланып теңдеулер жүйесін шешімдер санын табады.

Жұптық жұмыс тапсырмалары


Теңдеулер жүйесі

шешімі

1

1

Шексіз көп шешімі бар

2

2

(1; -1)

3

3

(-34,5; -28)

4

4

(20; 16)

5

5

Шешімі жоқ



6

6

Жауабы: 1-5; 2-6; 3-1; 4-2; 5-3; 6-4

Дайын жауапты тақтада көрсетіңіз, сол арқылы жұптар арасында өзара бағалау жүргізіңіз.

Шығармашылық тапсырма

Теңдеулер жүйесін құрып, шешімдерін табыңыз.

1.

Аулада тауықтар және көжектер жайылып жүр. Олардың бастарының саны 6, ал аяқтарының саны 20. Аулада қанша тауық және қанша көжек жайылып жүр.

Жауабы: ; (2; 4).

2.

Екі санның қосындысы 10 ға тең. Бірінші сан екінші саннан 4 – ке артық. Осы сандарды табыңдар.

Жауабы: ; (7; 3).

Мұғалім тапсырмаларды сыныппен талдап, түсіндіріп, бағалау жүргізеді.



Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.

ISBN 9965-34-442-6





Қосымша 1

























Қосымша 2


Л.Г.Петерсон Алгебра 8 класс часть -1 Москва 2017 г.














Қосымша 3




Сабақтың

соңы


37 – 40 мин

Сабақты қорытындылау: «Кері сұрақ» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне бүгінгі тақырып бойынша сұрақ қояды.

  • екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі туралы түсінік;

  • теңдеулер жүйесін құру алгоритмін талдау.

Үйге тапсырма

а – ның қандай мәнінде теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады?

Рефлексия: «Инсерт» әдісі

Білемін

Білгім келеді

Білдім




Мұғалім кері байланыс береді

Оқушылар екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шеше алады;

Теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін таба алады;

Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2- басылымы

Т.А. Алдамуратова,

Т.С, Байшоланов,

Е.С, Байшоланов . – Алматы: Атамұра, 2015.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Ұсынылған тапсырмалар біртіндеп күрделенеді, деңгейі жоғары оқушылар үшін шығармашылық тапсырмалар дайындалды.

Жұптық жұмыста өзара бағалау,өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру.

Дұрыс отыруын қадағалау, жұмыстану кезінде емін еркін қозғалыста болуға мүмкіндік беру.







2


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Автор: Бердигалиева Анаргул Муратбаевна

Дата: 03.06.2019

Номер свидетельства: 513194


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства