kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ochiq dars ishlanmasi "Kvadratlar ayirmasi"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка открытого урока по математике на тему:" Квадратлар айирмаси".

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ochiq dars ishlanmasi "Kvadratlar ayirmasi"»



Sana:

Mavzu: Kvadratlar ayirmasi

Darsning texnologik xaritasi

Maqsad va vazifalar

Ta’limiy maqsad: Kvadratlar ayirmasi formulasi haqida umumiy ma’lumot berish

Tarbiyaviy maqsad: o`quvchilarda mehnatga ongli munosabatni tarbiyalash

Rivojlantiruvch maqsad: o`quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini, xotirasini rivojlantirish

Tayanch kompentensiya:Axborot bilan ishlash,matematik tushunchalarni tasavvur qilish va anglash.

O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi

Dars turi: yangi bilimlarni o`zlashtirish darsi

Dars usuli:”Pazl boshqotirmalari”

Shakl: og`zaki va yozma bayon

Vosita (darsda foydalaniladigan jihozlar): darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid ko`rgazmali vositalar, rasmlar

Baholash: 5 ballik tizim asosida

Kutiladigan natijalar

O`qituvchi: Qisqa vaqt davomida: kvadratlar ayirmasi formulasini qo’llashga doir bilim, ko`nikma va malaka hosil qilinadi.Mavzuning dars jarayonida talimning ilg`or usullari vositasida barcha o`quvchilar tomonidan o`zlashtirilishiga erishadi. O`quvchi faolligini oshiradi. O`quvchilarda fanga nisbatan qiziqish uyg`otadi.

Kelgusi rejalar

O`qituvchi: Pedagogik texnologiyalarni o`zlashtirish va darsda tadbiq etish, takomillashtirish, o`z ustida ishlash. Pedagogik mahoratini oshirish

O`quvchi: Mavzu yuzasidan berilgan topshiriq ustida mustaqil ishlashni o`rganadi. O`z fikrini bayon eta oladi. Yangi mavzuga oid qo`shimcha materiallar topishga harakat qiladi.

Mashg`ulot bosqichlari

Bosqichlar

Mazmuni

Vaqti

1-bosqich.

Tashkiliy qism

Salomlashish. O`quvchilarni darsga tayyorgarligi, sinfda psixologik iqlim yaratish

3

daqiqa

2-bosqich. O`tilgan mavzuni so`rash va mustahkamlash

O`tilgan mavzu yuzasidan savol-javob, o`tilgan mavzuni mustahkamlash hamda uyga vazifa bajarilganligini tekshirish

7

daqiqa

3-bosqich. Yangi mavzu bayoni

Yangi mavzuning mazmuni tushuntiriladi. O`quvchilarda yangi mavzu haqida bilim, ko`nikma va malakalar hosil qilinadi

20

daqiqa

4-bosqich. Yangi mavzuni mustahkamlash

O`quvchilar egallagan bilim, ko`nikma va malakalari savol-javob orqali aniqlanadi. O`quvchilar rag`batlantiriladi.

12

daqiqa

5-bosqich. Darsni yakunlash, o`quvchilarni baholash va uyga vazifa berish

Baholarni e`lon qilish, uyga vazifani tushuntirish. O`quvchilar bilan xayrlashish.

3

daqiqa

Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism: a) salomlashish, suhbat; b) psixologik iqlim yaratish


  1. O`tilgan mavzuni mustahkamlash:Buning uchun oldindan tayyorlangan pazl boshqotirmalaridan foydalaniladi.

Namunalar:

1-boshqotirma.

(a+b)2

=

a2

+

2ab

+

b2

(3+c)2

=

9

+

6c

+

C2

(a-b)2

=

a2

-

2ab

+

b2

(2a+c)2

=

4a2

+

4ac

+

C2


2-boshqotirma.


+

6a

+

?

=

(a+ ? )2

P2

-

0,5py

+

?

=

(p- ? )2

?

-

8cd

+

4d2

=

( ? -2d)2

?

+

Dk

+

K2

=

( ? +k)2


3-boshqotirma.

7(x-y)-8y(x-y)

(x-y)(7-8y)

6(a-b)-7b(b-a)

(a-b)(6+7b)

3(x+y)+4x2(x+y)

(x+y)(3+4x2)


3.Yangi mavzu:





4.Yangi mavzuni mustahkamlash:

5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash. O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash.

6. Uyga vazifa:63-65 misollar.



























Kattaqo’rg’on shahar 17-ixtisoslashtirilgan maktab matematika fani o’qituvchisi

Parmonova Inobatning

Kvadratlar ayirmasi formulasi

mavzusidagi bir soatlik

ochiq dars ishlanmasi
































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Ochiq dars ishlanmasi "Kvadratlar ayirmasi"

Автор: Parmonova Inobat

Дата: 01.04.2020

Номер свидетельства: 544856


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства