Пәннің аты | Уақыты: 12.11.2015 | Кабинет:Б-307 | Мұғалім:Бижанова Б.К |
Сабақтың атауы | 7 санын қосу және азайту |
Мақсаты | оқушылардың 7 санын қосу және азайтудың әдіс - тәсілдерімен таныстыру. Сандар құрамы туралы білімдерін кеңейту. Ауызша, жазбаша саналы түрде есептеуге дағдыландыру. оқушылардың есте сақтау қабілеттерін, қабылдау, қосу және азайту амалдарының өзара байланысы негізінде логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. оқушыларды сандарды дұрыс айтуға, ұйымшылдыққа, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | ондықтан аттайтын жағдайларда 7санын қосу мен азайту әдістерімен таныстыру, екі амалмен шығарылған есепті шығаруға, нақтылық пен тиянақтылыққа төселдіру. |
Сілтеме | Алматы «Атамұра»2013 2 сынып, Математика 74-75- беттер. |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Слайд Стикерлер көрнекіліктер Оқулық смайликтер |
Оқыту әдістері: | АКТ СТО Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау | 1. Жеке жұмыс 2. Жұптық жұмыс 3. Топтық жұмыс |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру бөлімі | Психологиялық дайындық Қойылған сұрақ – есепке Ойланып жауап іздейік. Уақытты біз өткізбей Лезде шешіп берейік. | Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Топқа бөлінеді. |
Қызығушылығын ояту | Ауызша 7 + 0 = 7 4 + 3 = 7 8 – 1 =7 6 + 1 = 7 10 – 3 =7 5 + 2 = 7 9 – 2 =7 | Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі. |
Мағынаны тану | Берілген есептердің барлығының мәндері нешеге тең екен? 7- ге Жеті туралы қандай ұғымдар білетінін сұрау. Жеті ата. Жеті нан. Жеті қазына Жеті қарақшы. Жеті күн Ендеше бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз 7 санын қосу және азайту Түсіндіру. 7 + 7 = (7 + 3) + 4 = 14 14 – 7 = (14-4) – 3 = 7 | Жеті ата: ата, әке, бала, немере, шөбере, шөпшек, немене. Жеті қазына: 1.Ер жігіт. 2.Сұлу әйел. 3.Ілім-білім. 4.Жүйрік ат. 5.Құмай тазы. 6.Қыран бүркіт. 7.Берен мылтық. Аптаның жеті күні: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі. |
Тапсырмалар | Дәптермен жұмыс. Күннің жадын, тақырыбын, көркем жазу. №1 тапсырма І топ: 8+7=(8+2)+5=15 15-7=(15-5)-2=8 ІІ топ: 9+7=(9+1)+6=16 16-7=(16-6)-1=9 №2 тапсырма ауызша ІІІ топ: 8+7=(8+2)+5=15 15-7=(15-5)-2=8 №3 тапсырма І топ: (7+3)+4=14 (14-4)-3=7 ІІ топ: (8+2)+5=15 (15-5)-2=7 ІІІ топ: (9+1)+6=16 (16-6)-1=7 №4 тапсырма мұғалімнің көмегіме шығарылатын тапсырма. І-ші жәшікте – 30 кг ІІ-ші жәшікте - ? 5 кг артық ? Ш: (30+5)+30=65 Ж: екі жәшікте 65 килограмм сарымай бар. №5 тапсырма Робот – 9 Қуыршақ - ? 5-еуі кем ? Ш: (9-5)+9=13 Ж: барлығы 13 ойыншық сатылды. | Дәптерлеріне жазады. №1 тапсырма Оқушылар түсіндіре отырып шығарады. №2 тапсырма Теңдік құрады №4 тапсырма |
Сергіту сәті | АКТ –ны пайдаланып әуенмен қимыл-қозғалыс жасайды. | Ой сергітеді, шашағандары басылады |
Қорытынды | Ой толғаныс Шығармашылық тапсырма: Жұмбақ есептер. Бурасы мен атан бар, Тайлағым мен ботам бар. Үш інгенге иемін Санын айтшы түйенің? (Жеті) Аулада бес үйрек, Қорада үш үйрек. Бір үйрек тығылды, Қалғаны неше үйрек? (Алтау) Бесбайда бар бес іні, Естайда бар пен екі іні, Қоссаң бес пен екіні, Неше екен шешуі? (Жетеу) Логикалық тапсырма Үш дос шахмат ойнады. Әр бала 2 партиядан ойнаса, барлығы неше партия ойнады? (6 партия) «Жылдам, бірақ шатаспа!» ойыны. 1. Егер тырна бір аяғымен тұрса 3 кг болады, ал егер екі аяғымен тұрса, оның салмағы қанша? (3кг) 2. Үстел беті төртбұрышты, оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ, неше бұрыш қалады? (5бұрыш) 3. Төрт қойдың неше аяғы бар? (16) 4. Бір қазақ қалаға бара жатыр еді, жолда үш танысы қарсы шықты. Қанша адам қалаға барды? (1) 5. Төрт жұмыртқа төрт минутта піседі, ал екі жұмыртқа неше минутта піседі? (4) 6. Үйдің төрт бұрышында төрт мысық отыр. Әр мысықтың алдында үш мысық отыр. Үйде неше мысық отыр? (4) |
Үйге тапсырма | №6 тапсырма 75-бет | Күнделіктеріне жазып беремін |
Бағалау | Бағалау бетшесінен алған балдарын есептейді. | Бағалау парақшасын толтырады. Күнделіктеріне бағаларын қойдырту |
Кері байланыс | | Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |