kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Математика п?нінен ?мж "Рационал сандар?а амалдар ?олдану"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Рационал сандар?а амалдар ?олдану тарауына есептер шы?ару

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«математика п?нінен ?мж "Рационал сандар?а амалдар ?олдану"»


Мектеп директоры: ___________ М.А.Бейсенбаева ________ 2015ж

Қысқа мерзімдік жоспар

Күні: 14.12.2015

Сыныбы: 6 «Г»

Пәні: Математика

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану

Сабақтың мақсаты: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдануды қарастырып,

есептер шығару

Сабақтың нәтижесі: 1. Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдануды қарастырып,

есептер шығару жолын түсінеді.

2. Арифметикалық амалдарды орындау ретінің ережесін рационал сандарға

байланысты амалдарда қолдана алады.

3.Тақырып бойынша есептерді шығарып, тұжырымдайды.

Сабақтың түйінді идеялары: Рационал сандарға амалдар қолданудың әдіс-тәсілдерін саралау.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Миға шабуыл», «Ыстық орындық», «Сәйкестендіру», «Қатесін тап»


Уақыты

Сабақ-

тың кезең

дері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

ОҮБ және ОБ

Қолда

ныла

тын

ресурс тар


10 мин




I.Кіріспе

Ұйымдас

тыру

кезеңі

Ынтымақ-

тастық атмосфера-

сын құру

Топқа бірігу








Сабақтың тақырыбын ашу


















Үй тапсырмасын тексеру



Сыныптың білім деңгейін анықтау:

қайталау сұрақтары














Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу. Сабаққа даярлықтарын тексеру.


Ынтымақтастық атмосфера сын құру, психологиялық көңіл-күй қалыптасыру.


Топқа бірігуге нұсқау жасаймын. Геометриялық фигуралардың түстеріне қарай 4 топқа бірігеді.


№1 топ «Қосу»

№2 топ «Азайту»

№3 топ «Көбейту»

№4 топ «Бөлу»


Мына мысалдарға назар салыңдар:


-6,03 + (-2,17) = -8,2


- (-5) =


0,2 (-15) = -3


10,3 – 1 = - 2,27


Қандай сандар жиынын құрайды? Қандай арифметикалық амалдар берілген? Ендеше қалай ойлайсың дар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қалай болады?

Сабағымыздың мақсаты:

Рационал сандарға арифмети- калық амалдар қолдануды қарастырып, есептер шығару


Үй тапсырмасының орындалуын  дәптерлерін сағат тілінің бағыты бойынша алмастырып, өзара тексеру арқылы іске асырамын.

«Ыстық орындық» әдісі

  1. Қандай сандар оң сандар деп аталады?

  2. Қандай сандар теріс сандар деп аталады?

  3. Қандай сан оң санға да,

теріс санға да жатпайды?

  1. Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды?

  2. Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды?

  3. Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады?

  4. Қарама-қарсы сандардың қосындысы неге тең?

  5. Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі неге тең?



Оқушылар сәлемдеседі.

Кезекшілер есеп береді.

Оқушылар қажетті құралдарын

дайындап отырады.

Ынтымақтастық атмосфера сы құрылады, психологиялық

көңіл-күй қалыптасады.

Оқушылар өздері таңдап алған түстеріне байланысты 4 топқа бірігіп отырады. Өз қызметтерін алады. Бағалау парақшасы таратылады.

«Пазл жинау» тәсілі бойынша бөліп тастаған бөліктерден бүтін сурет құрастырады. Топтардың аты шығады.

Бұл бөлшек сандар, оң және теріс сандар, бүтін сандар яғни рационал сандар жиынын құрайды. Мұнда қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдары берілген.

Сабақтың тақырыбы:

«Рационал сандарға

амалдар қолдану»

Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады. Дәптерлерін ашып, сабақтың тақырыбын жазады.









Әр топтан бір оқушы шығып тақтада орындайды. Қалғандары өзара тексереді. Үй жұмысы

№ 239 есеп.


Сұрақтарға жауап береді.

1)«+» таңбасымен жазылған сандар оң сандар деп а-ды.

2)«-» таңбасымен жазылған сандар теріс сандар деп аталады.

3)0 (нөл) саны оң санға да, теріс санға да жатпайды.

4)Натурал сандар және оған қарама-қарсы сандар,0 саны бүтін сандар деп аталады.(Z

5)Бүтін сандар, бөлшек сандар(оң және теріс) рационал сандар деп аталады. (Q)

6)Бір-бірінен тек таңбалары мен ажыратылатын сандар қарама-қарсы сандар деп аталады

7)Қарама-қарсы екі санның қосындысы 0-ге тең

8)Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі оң сан.














































Өзара бағалау,

Өзін-өзі бағалау






Математика 6 сынып ;

бағалау парақ шасы, стикер, смай -ликтер, жетон дар, маркер,

А3


30 мин


II. Таныстыры

лым

Қызығушы

лықты ояту









Жеке жұмыс










Жұптық жұмыс























Сергіту сәті




III. Негізгі бөлім

Топтық жұмыс


«Миға шабуыл»

(ауызша есептеу)

I топ

-2,75 + (-0,25) = -3

-4,2 ( = 7

-0,9 4 = -3,6

2 – 10 = -8

II топ

1000 – 1500 = -500

65+ (- 35) = 30

9 (-7) = -63

45 ( = -3


«Сәйкестендіру»

Оқушылар тапсырманы берілген жауаптарымен сәйкестендіру керек.

  1. -1,5 (-4) - 15 = -9

  2. 4,9 ( + 19 = 12

  3. -9,1+3,5 (-0,2) = -9,8

  4. -43 (9 -11) = 86

  5. (32 - 40) (-0,2) = 40

  6. (0,9 - 1) 10 = -1


Оқушыларға үлестірмелер таратылады. Жұбымен бірге

сәйкес ережелерді құрып, алгоритмді ауызша айту керек.

Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін:

1.осы сандардың модульдерін көбейту керек;

2.көбейтіндінің мәнінің алдына «+» таңбасын қою керек.

Таңбалары әр түрлі екі санды бөлу үшін:

1.бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек

2.шыққан бөліндінің алдына

«-» таңбасын қою керек.

Таңбалары бірдей сандарды бөлу үшін :

1.бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек

2.шыққан бөліндінің алдына «+» таңбасын қою керек.


«Сиқырлы шаршылар» берілген кестені толтыруға нұсқау беремін.


«Қатесін тап» әдісі бойынша

әрбір топқа тапсырмалар беріледі. Әрбір топ берілген есептерді шығарады, қатесін тауып түсіндіреді.


3 топ

(- - )(-1) =


(- - )(-1) =


4 топ


( - ) = 2


( - ) = -1



Әр топ мүшелері есептеулерді ауызша айтады

III топ

-0,75 (-1) = 0,75

-48 ( = 4

0 + (-99) = -99

-96 + (-101) = -197

IV топ

-100 + 99 = -1

0,5 (-0,1) = -5

- + (-2) = -2


-100 (-1) = 100


Әр оқушы берілген есепті шығарады, сәйкестігін табады Дәптерлерін өзара алмасып бір-бірін тексереді.

6 тапсырмаға – «5»

4-5 тапсырмаға- «4»

1-3 тапсырмаға – «3»

мүлдем орындамаған – «2»


Оқушылар өз жұптарын табады.

Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:
1.осы сандардың модульдерін көбейту керек

2.көбейтіндінің мәнінің алдына «-» таңбасын қою керек.

Екі теріс санды қосу үшін:

1.қосылғыштардың модульдерін қосу керек
2.шыққан санның алдына

«-» таңбасын қою керек.

Таңбалары әртүрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін:

1.үлкен модульден кіші модульді азайту керек;

2.шыққан санның алдына

модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек.

Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосу керек


Оқушылар берілген кестені реттілігін бұзбай сандарды

тауып толтырады.



Топтар өзара талқылайды. Тапсырманың арасынан қате берілген есептерді табады.

1 топ.

( - ) (-) =


( - ) (-) =


2 топ

(- - ) = -



(- - ) =




Өзара бағалау

Өзін-өзі бағалау


















































Топтық

бағалау



5 мин


IV. Қорытынды








Үйге тапсырма беру

Бағалау


Кері байланыс


Сабақты қорытындылау үшін оқушыларға өз ойларын жинақтап қорытынды жасауға кесте таратылады.


Рационал сандарға амалдар қолдану

Мысал келтір




Үйге № 240

Өзін-өзі бағалау, өзара баға лау, топтық бағалау бойынша оқушылармен бірігіп қорытын ды жасау.

«Бүгінгі сабақ мен үшін қандай болды? «Не қиын болды? »

Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жаздырамын.



Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты қорытынды жасайды.








Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Топта талқылап, ойларын жинақтап, қалай орын дауға болатынына бағыт алады.


Стикерге алған әсерлерін жазып қалдырады
















6 тапсырмаға – «5»

4-5 тапсырмаға- «4»

1-3 тапсырмаға – «3»

мүлдем орындамаған оқушыға – «2»




































Пән мұғалімі: Сейітхан Г.Ф.


































-6,03+(-2,17) = -8,2






- (-5) =





0,2 (-15) = -3





10,3 –1= - 2,27







Сәйкестендіру

Аты жөні:

-1,5 * (-4) - 15 = 12

4,9 : (-0,7) + 19 = 86

-9,1+3,5 *(-0,2) = 40

-43 * (9 -11) = -1

(32 - 40) : (-0,2) = -9,8

(0,9 - 1) *10 = -9



Сәйкестендіру

Аты-жөні:

-1,5 * (-4) - 15 = 12

4,9 : (-0,7) + 19 = 86

-9,1+3,5 *(-0,2) = 40

-43 * (9 -11) = -1

(32 - 40) : (-0,2) = -9,8

(0,9 - 1) *10 = -9



Сәйкестендіру

Аты-жөні:

-1,5 * (-4) - 15 = 12

4,9 : (-0,7) + 19 = 86

-9,1+3,5 *(-0,2) = 40

-43 * (9 -11) = -1

(32 - 40) : (-0,2) = -9,8

(0,9 - 1) *10 = -9


Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:


осы сандардың модульдерін көбейту керек


көбейтіндінің мәнінің алдына «-»


таңбасын қою керек.


Таңбалары бірдей екі санды


көбейту үшін:


осы сандардың модульдерін


көбейту керек;


көбейтіндінің мәнінің алдына «+»


таңбасын қою керек.



Таңбалары әр түрлі екі санды бөлу үшін:


бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне


бөлу керек


шыққан бөліндінің алдына «-» таңбасын


қою керек.



Таңбалары бірдей сандарды бөлу үшін


бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне


бөлу керек


шыққан бөліндінің алдына «+»


таңбасын қою керек.



.

Екі теріс санды қосу үшін:


қосылғыштардың модульдерін қосу керек



шыққан санның алдына «-» таңбасын



қою керек.


Таңбалары әртүрлі, модульдері



тең емес екі санды қосу үшін:



үлкен модульден кіші модульді


азайту керек;



шыққан санның алдына модулі


үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек.




Бір саннан екінші санды азайту


үшін, азайғышқа азайтқышқа



қарама-қарсы санды қосу керек



«Қосу» тобы


(- - )(-1) =


(- - )(-1) =



«Азайту» тобы


( - ) = 2


( - ) = -1




«Көбейту» тобы.


( - ) (-) =


( - ) (-) =



«Бөлу» тобы

(- - ) = -



(- - ) =










Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.


Рационал сандарға амалдар қолдану

Мысал келтір









Қорытынды:___________________________________________________________





Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.


Рационал сандарға амалдар қолдану

Мысал келтір









Қорытынды:___________________________________________________________



Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.


Рационал сандарға амалдар қолдану

Мысал келтір










Қорытынды:___________________________________________________________




Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.


Рационал сандарға амалдар қолдану

Мысал келтір








Қорытынды:___________________________________________________________



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
математика п?нінен ?мж "Рационал сандар?а амалдар ?олдану"

Автор: Сейітхан Г?лмира Фазыл?ызы

Дата: 05.05.2016

Номер свидетельства: 324420


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства