?мірде кездесетін т?ртб?рыштарды ?з ?мірлерінде кездесетін жа?дайлар мен зерттеулер ар?ылы о?ушыларды? ой ?рістерін дамыту; ?орша?ан ортада?ы заттарда?ы т?ртб?рыштарды талдай алатын ж?не сызбасын келтіру, шы?армашылы? пен елестету ?абілеттерін дамыту.
?) Т?рбиелік: тез ойлап, д?л таба білуге т?рбиелеу.
б) Дамытушылы?: О?ушыларды? ой ?рісін ке?ейту.
Саба?ты? т?рі: аралас саба?
?олданатын модульдер:
«Т?ртб?рыштар» тарауынан ?ткен материалдарды ?орытындылау?а ж?не шы?армашылы? т?рде бір ж?йеге келтіруге жа?дай жасау
Саба?ты? міндеттері:
«Т?ртб?рыштар»тарауы бойынша білім мен біліктерін бекіту ж?не ба?ылау;
Есептер шы?ара білу ?абілетерін жетілдіру;
Та?ырыпты? ?ылымилы?ын ме?герту, проблемаларды аны?тау ж?не оны? шешілу жолдарын таба білу, ма?сат?а жете білу.
Та?ырыпты тере?ірек ме?геруге ба?ыт беру.
Ынтыма?тасты?та ж?мыс жасау?а,?з ойын еркін жеткізуге, ой-пікірімен б?лісе білуге, шы?армашылы??а ?мтылдыру.
Просмотр содержимого документа
«Математикадан ашы? саба? "Т?ртб?рыштар"»
Геометрия пәні Сыныбы: 8«А»
Тақырыбы: Төртбұрыштар
Сабақтың мақсаты:
Өмірде кездесетін төртбұрыштарды өз өмірлерінде кездесетін жағдайлар мен зерттеулер арқылы оқушылардың ой өрістерін дамыту; қоршаған ортадағы заттардағы төртбұрыштарды талдай алатын және сызбасын келтіру, шығармашылық пен елестету қабілеттерін дамыту.
ә) Тәрбиелік: тез ойлап, дәл таба білуге тәрбиелеу.
б) Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін кеңейту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Қолданатын модульдер:
«Төртбұрыштар» тарауынан өткен материалдарды қорытындылауға және шығармашылық түрде бір жүйеге келтіруге жағдай жасау
Сабақтың міндеттері:
«Төртбұрыштар»тарауы бойынша білім мен біліктерін бекіту және бақылау;
Есептер шығара білу қабілетерін жетілдіру;
Тақырыптың ғылымилығын меңгерту, проблемаларды анықтау және оның шешілу жолдарын таба білу, мақсатқа жете білу.
Тақырыпты тереңірек меңгеруге бағыт беру.
Ынтымақтастықта жұмыс жасауға,өз ойын еркін жеткізуге, ой-пікірімен бөлісе білуге, шығармашылыққа ұмтылдыру.
Көрнекіліктер және оқу әдістемелік жабдық:
компьютер, мультимедиапроектор;
оқушылар дайындаған презентациялар;
өзіндік жұмыс тапсырмалары;
жеке жұмыс тапсырмалары;
Қолданылған модульдер:
Білім берудегі жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау, сыни тұрғыдан ойлау.
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру бөлімі (2минут)
2. Оқушылардың төртбұрыштар туралы презентациялары (10 минут)
3. Оқушылардың өзіндік жұмысы (6 минут)
4.Ертегі – сұрақ (5 минут)
5. «Төртбұрыштар» туралы көркембейнелеу арқылы дайындаған презентациялары(10мин)
6. Есептер шығару және қорғау (8 минут)
7.Шежере 5 мипут
8. Рефлексия. сабақтың қорытындысы (2 минут)
9. Үйге тапсырма. Бағалау. (3 минут)
Сабақтың өту барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі .
Оқушылар екі топқа бөлінеді төртбұрыштар түрлері бойынша–трапеция, ромб, тіктөртбұрыш және параллелограмм. өз ұрандарын таныстырады, топ басшыларын сайлайды.
«Математика пәнінің маңыздылығы соншалық, сондықтан да оны қызықты өткізуге мүмкіндік жібермеу керек» Паскаль.
Бүгін сабақта біз «Төртбұрыштар» бойынша алған білімдерінді тек пысықтап және тексеріп қана қоймаймыз, сонымен қатар шығармашылықпенжұмысжасаймыз.Алдымен мына қызықты фигура өздерін білетін фигуралардан құрастырылған қыз сұреті бейнеленген. Осыдан өздерін білетін фигураларды анықтап , таныған фигураларды атап шығындар .Сеңдер біз өткен төртбұрыштардыңбарлық түрлерін таныдыңдар.(жақсы).
I.Миға шабуыл.
II. Өз презентацияларын қорғау.
Қазір біз алған білімдерінді пысықтау үшін және есептер щығаруға, өзіндік жұмысын орындауға дайындалу үшінөткен тақырыптарды қайталап, не білетінімізді еске түсірейік.Төртбұрыштар туралы дайындап келген презентацияларын қорғауға дайындалған оқушыларды шақырамын. Жеке – жеке презентацияларын қорғайды.
Қорытындылау:жұптық жұмыс сосын топтық талқылауға салып, төртбұрыштардың ортақ және өзіне тән қасиеттерін анықтаймыз.
III.Оқушылардың өзіндік жұмысы.Презентация.
Біз толық қайталадық, енді жеке тапсырмаға көшеміз, әр оқушыға жеке тапсырмаларды мұғалім таратып береді, 5 минутта орындап, топ басшысы тексеріп, бағалалайды.
IV.Ертегі – сұрақ .
V. Төртбұрыштар туралы көркембейнелеу арқылы дайындаған (10 минут)
презентациялары.Енді сендер өздерін ғаламтор арқылы және басқа да қосымша әдебиеттер арқылы дайындаған презентацияларынды қорғандар.
Әр топтан бір оқушы шығып, жұмыстарын қорғайды.
VI. Есептер шығару.Ойлан, бірік, бөліс» топтық тапсырмалар
Сендер өз білімдерінді теория арқылы және шығармашылық түрде көрсете алдыңдар енді практикалық түрде, есептер шығара білуде өз білім деңгейлерінді көрсетіп, дәлелдеңдер. Әр топқа берілген есептерді ақылдасып шығарып әр топтан бір оқушы шығып түсіндіреді.8 мин уақыт беріледі. Іске сәттілік тілеймін.
Оқушылар топ басшысының басшылығымен тапсырмаларды орындайды да шешуін постерге жазады.Әр топ талқылап,сосын біреу шығып қорғайды.
«Шындық үшін күресте - мен де, сенде қателесуің мүмкін, бірақ біріксек оған жақындаймыз!» Карл Поппер.
1. Ромбының әрбір қабырғасын тең үш бөлікке бөліп сол нүктелер арқылы ромб қабырғасына параллель түзулер жүргізіңдер. Қанша ромб пайда болды?
2.Теңбүйірлі үшбұрыш табанының ортасы арқылы, бүйір қабырғаларына параллель түзүлер жүргізілген.
а) пайда болған төртбұрыш түрін анықтандар
б) егер үшбұрыштың бүйір қабырғасы 8см болса,осы төртбұрыштың периметрін табыңдар
3. Параллелограмм берілген. Қарама қарсы қабырғаларының ортасын кесінділермен қос. Қанша параллелограмм пайда болды?
4. Квадраттың қарама қарсы төбелерін қосқанда неше үшбұрыш пайда болады?
VII.Міне сабағымыз аяқталуға жақындады. Сендер бұл сабаққа жақсы дайындалыпсыңдар, өз білімдеріңді көрсеттіңдер және шығармашылықпен жұмыс жасадыңдар.
Ал енді, мен сендердің бүгінгі өткен төртбұрыш тақырыбын шежіре ретінде жасағандарыңды сұраймын.
Үйге тапсырма:
VIII. Рефлексия және сабақтың қорытындысы.
Ал енді мен сендердің бүгінгі сабақ туралы пікірлерінді білгім келеді.
Сабақ ұнады және қызықты өтті (қызыл түс)
Сабақ мені ойлануға мәжбүр етті (жасыл түс)
Геометрияға деген көзқарасым өзгерді (сары түс)
Мен үшін сабақтың маңызы болмады (күлгін түс)
Оқушылар өз таңдаған түстерін ақ қағазға жапсырады.
Бағалау.Енді бүгінгі сабақта, жалпы осы өткен тақырып бойынша өздерінді бағалайсындар.
- Бүгінгі алған біліміміз мәңгі есімізде қалады деп сенемін!
Ертегі барысында қойылатын сұрақтарға топтарда ойлана отырып жауап беруге тырысыңдар.
Күндердің күнінде барлық төртбұрыштар орман алаңына жиналып өздерінің ханзадаларын сайлап алмақшы болады. Олар ұзақ дауласып бір шешімге келе алмайды. Сол кезде бір кәрі параллелограмм: «Дауды тоқтатыңдар, бәріміз жиналып төртбұрыштар патшалығына барайық. Кім бірінші жетсе, сол ханзада болады»-дейді. Бәрі келісіп ертелете алыс сапарға аттанады. Жолда фигуралар сылдырап ағып жатқан өзенге кездесті. Су иесі Сүлеймен «Кімде кімнің диагоналдары қиылысып, қиылысу нүктесінде қаққа бөлінсе солар ғана өте алады»,- деді. Төртбұрыштардың кейбіреулері жағада қалып, ал қалғандары арғы бетке жүзіп өтіп сапарларын жалғастырды. Жолдарында биік тау кездесті де былай деп тіл қатты: «Кімдердің диагоналдары тең солар ғана өтеді»,- деді. Фигуралардың кейбіреуі тау етегінде қалды да, қалғандары аттанып кетті. Қанша жүргені белгісіз олар жіңішке ғана көпірі бар орға кездесті. Көпір бірден: «Кімнің диагоналдары тік бұрыш жасап қиылысса, соны ғана өткіземін» деді. Көпір арқылы бір ғана төртбұрыш патшалыққа бірінші болып жетіп, ханзада болып сайланды.
2. Сұрақтар:
Кім ханзада болды? (квадрат немесе шаршы)
Оның басты қарсыласы кім? (тіктөртбұрыш)
Кім бірінші болып жарыстан шығып қалды? (трапеция)
Тау етегінде кімдер қалды деп ойлайсыңдар? (ромб пен параллелограм)
Есептер шығару.
«Шындық үшін күресте - мен де, сенде қателесуің мүмкін, бірақ біріксек оған жақындаймыз!» Карл Поппер.
1. Ромбының әрбір қабырғасын тең үш бөлікке бөліп сол нүктелер арқылы ромб қабырғасына параллель түзулер жүргізіңдер. Қанша ромб пайда болды?
2.Теңбүйірлі үшбұрыш табанының ортасы арқылы, бүйір қабырғаларына параллель түзүлер жүргізілген.
а) пайда болған төртбұрыш түрін анықтандар
б) егер үшбұрыштың бүйір қабырғасы 8см болса,осы төртбұрыштың периметрін табыңдар
3. Параллелограмм берілген. Қарама қарсы қабырғаларының ортасын кесінділермен қос. Қанша параллелограмм пайда болды?
4. Квадраттың қарама қарсы төбелерін қосқанда неше үшбұрыш пайда болады?
VII.Міне сабағымыз аяқталуға жақындады. Сендер бұл сабаққа жақсы дайындалыпсыңдар, өз білімдеріңді көрсеттіңдер және шығармашылықпен жұмыс жасадыңдар.
Ал енді, мен сендердің бүгінгі өткен төртбұрыш тақырыбын шежіре ретінде жасағандарыңды сұраймын.